צילום:רמי זלקה

כבר שמונה שנים שהשחקנית עדי בילסקי מרעננה מעלה על בימות התיאטרון את הצגת היחיד שלה "סיפור אהבה ארץ־ישראלי". בהצגה, שנכתבה ובוימה בידי פנינה גרי על פי סיפור חייה, מגלמת עדי את דמותה של מרגלית, צעירה מנהלל, שאהובה עלי נפל ערב חתונתם, חודשיים לפני הכרזת המדינה, במארב ליד הקיבוץ בית קשת. בשנה האחרונה ההצגה הפכה לסרט קולנוע בבימויו של דן וולמן הוותיק.

הסרט טרם עלה על המסכים בארץ, אבל כבר זיכה את בילסקי בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל הקולנוע היוקרתי ביותר בסין (The China golden rooster & hundred flowers film festival), שהתקיים בחודש שעבר.

זו כבר הפעם השלישית שעדי בילסקי זוכה בפרס בזכות תפקידה כמרגלית. ב-2008 זכתה בפרס "קיפוד הזהב" ליוצרי הפרינג' בישראל בקטגורית שחקנית השנה. ב-2012 קיבלה את פרס "היצירה בתחום הציונות" מידי לימור לבנת, שרת התרבות דאז. "עדי בילסקי, שחקנית צעירה, נושאת על כתפיה הצגת יחיד קשה, רגשית וטכנית, מלאה במעברים ובסימון דמויות שונות", נימקו השופטים את בחירתם, "והכל בלי נפילת מתח לרגע - הרבה בזכות נוכחותה הבימתית המרשימה ובזכות הסיפור עצמו".

סיפור האהבה בין המושבניקית מנהלל לפלמ"חניק מבית קשת החל בפגישה מקרית באוטובוס. מבחינתה הייתה זו אהבה ממבט ראשון, שלא הגיעה לידי מימוש במשך כמה שנים, כי עמי היה "תפוס". מרגלית הייתה נחושה לכבוש את לבו, עד שנענה לחיזוריה, ובין השניים פרחה אהבה גדולה. כבר קבעו מועד לחתונה, אך תשעה ימים לפני המועד, עמי נקלע למארב של כנופייה ערבית ונהרג יחד עם ששת חבריו. אגב, בסיפור האמיתי, עמי הוא עֵלִי, בנם של רחל ינאית ויצחק בן צבי, לימים נשיא המדינה.

הבכי של אבא
בילסקי, 34 (שיש להניח כי לקוראים המקומיים אין צורך לבאר את ייחוסה המשפחתי), עסקה מילדותה בבלט, במחול ובדרמה ולמדה במגמת תיאטרון בתיכון. בהמשך למדה בסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין, וזכתה במלגת הצטיינות מטעם "קרן שרת", במלגות על שם חנוך לוין ואורנה פורת ובמלגות נוספות.

הוריה, קרן וזאב בילסקי, לא היו כל כך מרוצים מהבחירה המקצועית שלה. "הם קיוו שאלמד משהו יותר אקדמי מאשר משחק", היא מספרת השבוע. "רק לאחר שצפו בהצגה 'סיפור אהבה ארץ ישראלי', נוצר בפעם הראשונה חיבור בין העולם האמנותי שלי והאהבה שלי לתיאטרון לבין עולם הערכים שעליהם גידלו אותי - ציונות ויהדות. אבא שלי התרגש מאוד בהצגה ונזקק לטישו. גם כשהוריי ראו את הסרט, הם שוב התרגשו עד דמעות".

מרגלית ב"סיפור אהבה" היה תפקידה הראשון של עדי כבוגרת בית ספר למשחק. "פנינה גרי ביקרה בכל ההצגות של בתי הספר למשחק בארץ וחיפשה שחקנית צעירה שתתאים לתפקיד. הייתי אז בשנה ג' בסטודיו של יורם לוינשטיין. היא ראתה אותי בהצגה והציעה לי לקרוא את המחזה. קראתי אותו וידעתי שאני חייבת לעשות את התפקיד. הרגשתי שהוא תפור עליי. במשך שבעה חודשים עבדנו על התפקיד בסלון של פנינה, כולל שיחות על התקופה, על האנשים, על החברים והחברות שלה, על הוריה וכמובן על ארוסה עֵלִי. השיחות האלו עזרו לי לבנות את העולם שמסביב לטקסט שבין השורות. עד סיום החזרות לא סיפרתי על כך לאף אחד. הרי הייתי אז רק בשנה ג', מה לי ולהצגת יחיד אמיתית?".

עד עתה עלתה בילסקי על הבמה כמרגלית 600 פעמים, בארץ ובחו"ל. המחזה תורגם לאנגלית והיא הופיעה בפסטיבל האמנויות היהודי בלידס, אנגליה, על במת ה-"New End Theatre" בלונדון (21 הצגות ברציפות), וכן באוטווה, במונטריאול ובטורונטו שבקנדה וגם בוושינגטון. כיום מוצג המחזה באופן קבוע בתיאטרון הקאמרי. בתקופות מסוימות, כמו ימי זיכרון, למשל, קרה שהיא העלתה את ההצגה בפני קהלים שונים שלוש פעמים ביום.

ב-2010, בעקבות הופעתה על במת ה-"New End Theatre" בלונדון, קיבלה בילסקי את התפקיד הנשי הראשי באקשן הבריטי "The Veteran",‏ לצידו של השחקן טובי קבל ("ארבעה מופלאים", "בן חור"). "מפיקי הסרט חיפשו שחקנית בעלת מראה ים תיכוני לתפקיד סוכנת ביון", היא מספרת. "הם ראו תמונה שלי שהתפרסמה באחד העיתונים לצד הביקורת על ההצגה, והזמינו אותי לאודישן. באותה תקופה הייתי בתחילת היריון, אבל לא סיפרתי להם. אחרי האודישן טסתי לארץ, ולמחרת כבר הודיעו לי שקיבלתי את התפקיד. נותרה בעיית ההיריון. הרי במהלך חודש וחצי של צילומים הבטן תתחיל לצמוח... לא ויתרתי. סיפרתי להם על ההיריון, זייפתי קצת לגבי גיל העובר, והתחלנו בצילומים. זו הייתה הפעם הראשונה שהצטלמתי לפיצ'ר אמיתי, וקיבלתי אפילו קרוואן משלי".

לפני כן השתתפה בילסקי בסרטי סטודנטים ובשנת 2012 זכתה בפרס השחקנית הראשית בפסטיבל סרטי הסטודנטים הבינלאומי בקפריסין על תפקידה בסרט "מלח הארץ". היא גם