מארק אוסטרמן הוא היסטוריון המתמחה בתהליכי צילום היסטוריים ב-George Eastman Museum  ברוצ'סטר, ניו יורק. הוא מומחה בעל שם עולמי, חוקר ומלמד מגוון רחב של טכנולוגיות צילום מוקדמות בארה"ב וברחבי העולם. ביום חמישי (4.4.19, שעה 18:30) תפתח תערוכת הצילומים החדשה שלו "אנטומיה"  שנוצרה במיוחד עבור האוניברסיטה הפתוחה. מכאן התערוכה נודדת לניו-יורק ולטוקיו.

מתוך התערוכה "אנטומיה". צילום: מארק אוסטרמן

צילומי התערוכה מתארים תהליך שחזור רגיש ואוהב של מכונית פורד בת 96, שאוסטרמן עדיין נוהג בה באופן כמעט יומיומי. אוסטרמן יוצר אנלוגיה בין כלי רכב ישן ומשופץ – 1923 Model T Ford Runabout – לבין גוף האדם המזדקן והמתפורר, שכיום ביכולתנו "לתקנו" במידה מסוימת. הוא רכש את הרכב בשנת 2016, שיפץ והרכיב את חלקיו מחדש והפיח בו רוח חדשה. בחירתו של אוסטרמן להתמקד בפריטים שהם קורבנות של הזמן ושחוקים משימוש, מסבה את תשומת ליבנו לפגיעוּת בגיל המבוגר.  

האמן בחר ליצור סדרה זו עם נגטיבים מזכוכית (בגודל 10 x 12.5 ס"מ), המאפשרים לו להתקרב לנושא היצירה כמו רופא בשעת בדיקה גופנית. הנגטיבים הוכנו בשיטת הקולודיון הרטוב, טכנולוגית צילום מוקדמת מהמאה ה-19, והודפסו באופן דיגיטלי, שילוב שמגשר בין טכניקות צילום עתיקות לעכשוויות. המשטח הרגיש של לוחות הקולודיון הרטוב חייב להישאר לח בתהליך החשיפה במצלמה ועד לפיתוח הסופי. אוסטרמן, אמן השולט בכל רזי הטכניקה, מביא לידי ביטוי מלא את הפעולה הפיזית של הצילום ואת חומריו, התואמים לתחושות המגע, המרקם והנפח הנוצרים מהאובייקטים המצולמים ומנצל את האור הטבעי הנופל עליהם כדי ליצור ניגודיות וטונליות אינסופיות בדימויים שלו.

מתוך התערוכה "אנטומיה". צילום: מארק אוסטרמן

ב"אנטומיה" משתמש אוסטרמן בשפה האמנותית של הצילום ו"כותב" סיפור המתרחש בין האדם למכונה, בין חומר מכני מתפורר לגוף האנושי הרעוע, ובין המרחב האישי והפרטי למרחב הכללי והציבורי. 

התערוכה תוצג בגלריה האוניברסיטאית ברעננה, בניין הכיכר, קומה 1-, בין התאריכים: 23.6.2019-4.4.2019. שעות פתיחה: ימים א-ה 17:00-10:00; יום ו 13:00-10:00.