צילום אילוסטרציה: shutterstock

זו הייתה אמורה להיות חופשת קיץ אחרת עבור אפרת אלפסי בת ה-15 מרעננה, אחת בלי מאבקים, שסובבת סביב השיבה לעיר לאחר שנתיים שבהן משפחתה התגוררה בכפר סבא. אלא שבמקום להתכונן לחזרה לספסל הלימודים, נאלצת אלפסי להיאבק מול מינהל החינוך של עיריית רעננה, כדי שיאפשרו לה ללמוד בכיתת האתגר בתיכון "מטרו ווסט".

למרות תחנונים ובקשות, בעירייה מסרבים ומציבים בפני אלפסי שתי ברירות: ללמוד בכיתות רגילות או בכיתת אתגר בתיכון "אביב" המרוחק מביתה. כעת, ארבעה ימים לפני פתיחת הלימודים, אלפסי טרם יודעת היכן תלמד.

"כשהתחלתי לחשוב על מעבר לתיכון חשבתי על כיתת האתגר ב'מטרו ווסט'", מספרת אלפסי למיינט רעננה. לדבריה, הרצון שלה בכיתת אתגר המותאמת יותר למתקשים בלימודים, בא כדי להצליח בבית הספר. "כל חיי למדתי בבתי ספר רגילים, ביסודי למדתי ב'ברטוב', בשנת הלימודים הראשונה של חטיבת הביניים ב'יונתן' ואז עברנו לכפר סבא ולמדתי שנתיים נוספות בחטיבת הביניים 'שרת'".

בשל הרצון לשוב לרעננה, כבר בפברואר היא ביקשה מהעירייה להירשם לכיתת אתגר ב"מטרו ווסט" שם ילמדו החל משנת הלימודים הבאה גם מרבית מכריה. "מההתחלה דחו אותי, אמרו שהם צריכים כל מיני רישומים וטענו שהרישום לכיתת אתגר בבית הספר כבר מלאה".

תיכון "מטרו ווסט" | צילום: רועי רובינשטיין

אמה של אלפסי, פרח, סיפרה כי בעקבות רצונה של בתה ללמוד בתיכון "מטרו ווסט", שבה המשפחה לגור בעיר ושכרה דירה בסמוך לבית הספר. "עברנו חזרה משום שבתחילה אמרו לנו שאם לא נהיה תושבי העיר היא לא תוכל להירשם לבית הספר, דבר שלאחר מכן גילינו שאינו נכון", מסבירה האם. "עשינו כל מה שביקשו מאיתנו כדי שהילדה תלמד בבית הספר ועכשיו הם לא מוכנים לעזור".

בשבוע שעבר שלחה אלפסי מכתב בנושא לכל הדרגים הגבוהים בעירייה, כולל העומד בראשה, זאב בילסקי. במכתב סיפרה את סיפורה בתקווה שתזכה לסיוע. "אני לא אחת שמוותרת, אני רוצה ללמוד, לשפר את ציוניי ולשם כך אני צריכה עזרה מהאנשים בעירייה ולהירשם לכיתת אתגר, שם אוכל להצליח", מסכמת אלפסי. "אני בשוק שאני צריכה להתחנן, אבל זה המצב. תנו לי שנה בכיתת אתגר ואתאפס על עצמי ואז נדבר על כניסה לכיתה רגילה".

מהעירייה נמסר: "עיריית רעננה רואה חשיבות ראשונה במעלה להכיל את כל ילדי העיר במערכת החינוך העירונית ולאפשר לכל תלמידיו את המסגרת המתאימה לו למיצוי יכולותיו וכישוריו. בעניין שלפנינו, מפאת צנעת הפרט, אנו מנועים מלהיכנס לפרטי המקרה. יחד עם זאת, נדגיש כי לתלמידה הוצעה מסגרת הלימודים הטובה והמתאימה לה ביותר.