התלמידים מרעננה. נברו בפסקי דין | צילום: אסף פרידמן

הרשעה על פי שופט אחד במקום ברוב קולות, חיוב המעסיקים להפריש כספים לפנסיה עבור עובדיהם, וחיוב נהגי אופניים חשמליים לעבור בחינת תיאוריה - אלה שלושה ממגוון הנושאים המשפטיים שבהם עסקו עבודות הגמר של תלמידי כיתה י"ב בבית הספר "אמי"ת חברה ומשפט" בכפר בתיה שברעננה. העבודות נכתבו והוגשו במסגרת לימודיהם לבגרות במשפטים, ובסיומן ניסחו התלמידים הצעות חוק לתיקון המצב המשפטי הקיים.

לא מכבר קיבלו התלמידים את הציונים שלהם. בציון 100 זכתה עבודתו של עמנואל אברהם (18), הנוגעת להתמודדות עם הבעיה שמעסיקים רבים אינם מקיימים את חובתם על פי חוק להפריש כספים לפנסיה. מהפסיקה הענפה שהוצגה בעבודה מתברר, כי המעסיק הוא זה שאחראי על העברת הכספים לקרן הפנסיה, אולם מעסיקים רבים אינם מקיימים חובתם זו כראוי ועובדים רבים מוצאים את עצמם נטולי קרן פנסיה לאחר שנות עבודה רבות. הצעת החוק שניסח אברהם מבקשת להתמודד עם הבעיה בצורה פשוטה - מנגנוני הגבייה היעילים של המוסד לביטוח לאומי יגבו גם את הפרשות המעסיק לקרן הפנסיה, ויעבירו אותן לקרן פנסיה, בהתאם לבחירתו של העובד.

למה בחרת דווקא בנושא הזה?

"בן דודי, שהוא עורך דין, הציע לי את הנושא, לאחר שקרוב משפחה שלו התמודד עם מצב דומה. למדתי את הנושא באמצעות אתר 'כל זכות' וקראתי פסקי דין, ניתחתי את המצב החוקי הקיים כיום, בדקתי כמה פתרונות חלופיים וניסחתי את הצעת החוק שמטרתה לשנות את החוק הקיים".

הראל צ'יניאו ואיתי ארונסון ניסחו במסגרת עבודתם הצעת חוק המבקשת לקבוע, כי במקרה שאחד משופטי ההרכב קבע כי נאשם זכאי - הוא יזוכה, אף אם דעת הרוב הייתה אחרת. גם הנושא לעבודה זו הוצע לתלמידים על ידי קרוב משפחה שבקיא בתחום המשפט. "דוד שלי היה פרקליט בכיר בפרקליטות מחוז תל אביב ולא מכבר יצא לפנסיה", מספר צ'יניאו (18) מרעננה. "נועצנו בו והוא זה שהציע לנו להתמקד בהכרעה פה אחד. קראנו מאמרים רבים בנושא ועיינו בפסקי דין רבים - בין היתר בפסק הדין במשפטו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח תאיר ראדה. גם במקרה הזה היה שופט בעמדת מיעוט, אבל דעת הרוב קבעה. הגענו למסקנה שצריך לשנות את החוק - שאי אפשר יהיה להרשיע במקרים ששופט אחד החליט לזכות. אנו מאמינים, כי עדיף שיהיו אלף עבריינים מחוץ לכלא מאשר צדיק אחד בכלא".

הראל ואיתי קיבלו על עבודתם ציון 85. "אנו לא מתלוננים. למרות שהנושא היה מסובך, נהנינו מאוד מהלימוד ומתהליך העבודה".

רם אוהב-שלום ורועי נחום ניסחו הצעת חוק המבקשת להתמודד עם הקשיים שברכיבה על אופניים חשמליים בצורה בלתי מבוקרת. הצעת החוק שניסחו נועדה לחייב גם את רוכבי האופניים החשמליים לעמוד במבחן תיאוריה, כתנאי לרכיבה, מתוך מחשבה שהבנת תנאי הדרך והמשתמשים בדרך תשפיע לטובה על אופן רכיבתם ותפחית את מספר תאונות הדרכים שבהן הם מעורבים.

למה בחרתם דווקא את הנושא הזה?

"כי זה הכי אקטואלי ורלוונטי מבחינתנו", אומר אוהב-שלום (18) מרעננה. "התעמקנו בנושא בקריאה באינטרנט ועיינו בחוקים הקיימים, במטרה לשדרג אותם".

הציון שקיבלו השניים היה 84. "השקענו הרבה בעבודה וקצת התבאסנו מהציון", מודה אוהב-שלום.
"העבודות החשובות שהוגשו הן פרי ביכורים של עבודה מאומצת של תלמידי מגמת משפטים, בליווי הצוות החינוכי", אומר ראש התוכנית ללימודי משפטים בבית הספר ומנחה העבודה, עו"ד אשר אדרי. "בימים אלו חלק מהעבודות מונחות על שולחנם של חברי כנסת, אשר הביעו נכונות לבחון את קידום ההצעות בכנסת. אנו תקווה שכך אכן יקרה, ובכך ישלימו התלמידים מהלך של שינוי משפטי מהותי לטובת כלל החברה".