"את בת, את לא יכולה לשחק", "אולי תשחקי מול אח שלי בגן ואז זה יהיה כוחות", "את ילדה, את לא יכולה לשחק נגדנו. לכי תקראי למישהו ברמה שלנו - אלו הן רק מההערות להן זוכות הלל קורן וגבריאל וניש בשנה האחרונה, על רקע רצונן לשחק כדורגל.

השתיים, תלמידות כיתה ו' בבית הספר הממלכתי-דתי "יבנה" ברעננה, יצאו השבוע בקמפיין לשוויון בין בנים ובנות בבית הספר. זאת, לדבריהן, על רקע ההערות הפוגעניות שהן סופגות ועל רקע האפליה בשימוש, לטענתן, במגרש הכדורסל והכדורגל בבית הספר. לדברי השתיים, לבנים בבית הספר מתאפשר לשחק במגרש ארבעה ימים בשבוע, לעומת הבנות - שמקבלות יומיים בלבד.

התלמידות. לקחו יוזמה | צילום: אסף פרידמן

עד כה, הן אומרות, מלבד לנסות ולעמוד על שלהן ולהגן על כבודן מול הבנים, הן לא עשו דבר, אך לא עוד. השבוע, לאחר ארבעה חודשים של עבודה קשה והשקעה מרובה, הן העבירו הרצאה לתלמידי בית הספר, שכל כולה הייתה בסימן "שוויון זכויות בין בנים לבנות".

"המצב הזה קיים כבר המון זמן, אבל פתאום השנה, כשהתבגרנו קצת, קלטנו עד כמה המצב הזה מעוות ומצריך שינוי", הן אומרות השבוע. "אנחנו מרגישות שהבנים ממש מזלזלים בנו, כשהם אומרים שרק בגלל שאנחנו בנות אנחנו לא יכולות לעשות את כל מה שאנחנו רוצות".

לדברי שתי התלמידות, הקש ששבר את גב הגמל מבחינתן היה, כאשר הן הבינו שהשימוש במגרש הכדורסל והכדורגל בבית הספר הוקצה לבנים במשך ארבעה ימים בשבוע, לעומת יומיים בלבד שהוקצו לבנות. עוד הן מציינות, שכאשר ביקשו מהבנים להצטרף למשחקים שלהם, הן נענו באמירות מפלות כגון: "את בת, את לא יכולה לשחק", "לכי תקראי למישהו ברמה שלנו".

השתיים החליטו שלא לעבור על כך בשתיקה ופנו למנהלת בית הספר, ריבי זבולוני, בבקשה להעביר לתלמידים הרצאה בנושא, במטרה להעלות את המודעות לשוויון בין המינים. לאחר שזו נענתה לבקשתן, השתיים עמלו ושקדו בהכנת הרצאה מקיפה בנושא מעמד האישה, זכויות שוות לגברים ולנשים, נשים משפיעות לאורך ההיסטוריה ועוד, וכל זאת בשיתוף פעולה מלא מזבולוני, מיועצת בית הספר, אפרת וייס, ומהמורה לעברית של השכבה, מיכל הורוביץ.

"הרעיון היה של גבריאל", אומרת הלל. "יום אחד היא פנתה אליי והציעה שנעביר הרצאה לתלמידים בנושא, כדי לנסות ולהעלות את המודעות למעמד האישה ולשוויון זכויות".

"ידעתי ישר שהלל היא הכתובת שלי לפנות אליה בנושא", אומרת גבריאל. "המשפט התמידי שלה הוא: 'נשים וגברים נולדו שונים, אבל הם עדיין שווים'".

במשך ארבעה חודשים הכינו הבנות את הרצאתן ובתחילת השבוע הרצו בפני תלמידי בית הספר, כשההרצאה נפתחה במשחק, במסגרתו ביקשו השתיים מהתלמידים לשייך חפצים מסוימים, כגון כדורגל, קוביית לגו, בובה ועוד, למין מסוים ולהסביר מדוע בחרו כך. 

גם בנות רוצות לשחק. ליגת מאמנט | צילום: איתמר רותם

דרך הצגת סיפוריהן, ניסו השתיים להעביר לתלמידים את המסר שנשים יכולות, שנשים חזקות, ובעיקר - שנשים שוות ערך לגברים. "הצלחנו לפתח דיון משמעותי עם התלמידים, ששיתפו אותנו ואת כולם באופן אישי על החוויות שהם חוו בנושא, ואת התחושות שלהם", אומרות השתיים.

אולם מי שנגעו בהן במיוחד, הן אומרות, היו תלמידות שסיפרו כי הן מרגישות פעמים רבות חסרות ביטחון בגלל שהבנים מזלזלים בהן.

"זאת בדיוק הנקודה שרצינו לדבר עליה", הן מסבירות. "המטרה שלנו הייתה מצד אחד להעלות את הביטחון העצמי של הבנות, ובאותו הזמן לעורר מודעות אצל הבנים, שיבינו ויידעו את ההשלכות של הדברים שהם אומרים".

לדבריהן, אחרי שסיימו להעביר את הרצאתן, הן הרגישו שמחה וסיפוק גדולים.
"קיבלנו תגובות ממש טובות", הו אומרות. "כששאלנו את התלמידים מה הם חשבו על ההרצאה, הם אמרו לנו שהם מאוד אהבו אותה, נהנו ממנה ולמדו ממנה המון דברים שלא ידעו קודם".

כמו כן, הן מספרות, כי גם הבנים הביעו תמיכה למסר של נושא ההרצאה והודו שבזכותה עלתה בקרבם המודעות לו. "אנחנו מסיימות השנה את הלימודים בבית הספר ועוברות לחטיבה, אבל היה לנו חשוב להעביר את המסר לדור ההמשך בבית הספר", הן מסבירות. "רק בגלל שנולדנו שונות, לא אומר שאנחנו לא שוות".


לדברי ריבי זבולוני, מנהלת בית הספר, כבר היום יש יותר זמן משחק לבנות במגרשים בבית הספר מבעבר. "השיח עצמו הוא משמעותי. העלאת הנושא למודעות כבר יוצרת שינוי, ותלמידות כמוהן מובילות שינויים", היא אומרת. "אני גאה בהן מאוד".