מיקה בנימין. "הסיבות בעד, הרבה יותר חזקות מהסיבות נגד"

מיקה בנימין, רק בכיתה ג' וכבר מנהלת מאבקים גדולים. לאחרונה החלה להחתים תלמידים על עצומה, הקוראת לעיריית רעננה ולמשרד החינוך לעבור לחמישה ימי לימוד בשבוע, כמו המתכונת שפועלת שנים במועצות האזוריות. הכול החל בתקופת החגים, כשבשיחה משפחתית עלה הנושא וכולם ציינו שאם היה עוד יום חופשי אחד בשבוע, זה היה תורם רבות למשפחתיות. מיקה, רק בת תשע וחצי, החליטה לקחת על כתפיה את המשימה לשכנע את מי שצריך בדבר כדאיות המעבר לחמישה ימי לימוד בשבוע.

היא החלה לחקור את הנושא, נפגשה עם אסנת שניידר, מנהלת בית הספר בו היא לומדת, ועם רון סגל, יו"ר הנהגת ההורים, הציגה בפניהם מצגת ופירטה את היתרונות והחסרונות של המהלך. בשבוע שעבר מיקה אף כתבה מכתב לראש העירייה, זאב בילסקי, וביקשה לתאם איתו פגישה בעניין. שעתיים מרגע שקרא את המכתב, זימן אותה בילסקי למשרדו והיא הגיעה יחד עם אביה, אלעד. "היא הציגה לבילסקי את המצגת והסבירה את היתרונות בקידום המהלך. וכמו כן את הרצונות שלה", אומר האב בגאווה.

לדברי מיקה, היתרונות גוברים על החסרונות, כאשר מצד אחד הדבר מצריך יום לימודים ארוך יותר מהרגיל, אולם מצד שני, יש יותר זמן למשפחה, חברים, חוגים, תחביבים והכנת שיעורי בית. המהלך, היא הסבירה לבילסקי, חוסך לבית הספר כסף והחינוך טוב יותר. כמו כן, הוסיפה כי עבור האוכלוסייה הדתית זה פתרון ממשי ליום חופשי שאינו שבת. "אני מאמינה שהסיבות בעד הרבה יותר חזקות מהסיבות נגד, ואני בטוחה שכל הילדים יעדיפו חמישה ימי לימוד בשבוע ורוב ההורים גם", היא מסבירה בביטחון.

לאחר המפגש המוצלח עם ראש העירייה, שלדבריה תמך ברעיון, מיקה החליטה לפתוח עצומה, עליה חתמו כבר למעלה מ-800 תושבים. "ידעתם שכבר 150 בתי ספר בארץ עברו לחמישה ימי לימוד בשבוע ושכולם, תלמידים, הורים ומורים, מדווחים על שביעות רצון גדולה מהמהלך?", כתבה מיקה בעצומה. "שמי מיקה, תלמידת כיתה ג' ברעננה ואני רוצה את תמיכתכם לשכנע את משרד החינוך, ארגון המורים ועיריית רעננה לעבור לחמישה ימי לימוד בשבוע. יחד נוכל להביא את השינוי!".

הוריה של מיקה מספרים, כי הם גאים במהלך שבתם מובילה ומדגישים כי הדרך חשובה יותר מהתוצאה. "עצם זה שיש לה היכולת והתמיכה לנסות ולייצר שינוי, זה מדהים", אומר האב. לדבריו, הוא שמח על כך שמיקה עוברת שיעור חשוב לחיים שלא הכל פשוט וקל ושתמיד יהיו כאלה שיתנגדו, אך "עם זאת, כמובן שאני תומך גדול שלה".

התכנון להמשך הוא, לנסות ולקבל תמיכה גם מוועדי המורים וההורים ולפנות למשרד החינוך ולארגון המורים.

לדברי רון סגל, יו"ר הנהגת ההורים, "רק על עצם הובלת הרעיון על ידי ילדה צריך לפרגן, לדחוף ולסייע. צריך ללמוד ולבדוק לעומק את הרעיון ואם יימצא שהוא בר ביצוע ונכון למימוש, הרי שיהיו לה מניות רבות וחשובות בהישג".

ראש העירייה בילסקי התייחס לפגישה עם מיקה: "מיקה ילדה מקסימה ששמחתי מאוד לפגוש. אני שמח שילדי העיר הם ילדים מעורבים, שחושבים כל העת איך אפשר לשפר ולשדרג את החינוך בעיר".

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה עד סגירת הגיליון.