מימין לשמאל: ארמנציק, מנדל וקוסגי. הופתעו על הבחירה בהם (צילום: אסף פרידמן)

שלושה תלמידי תיכון "אוסטרובסקי" ים קוסגי (16), אלי מנדל (17) וגיא ארמניץ (17) יקבלו השבוע אות הוקרה מיוחד על התנדבותם יוצאת הדופן בקהילה בעיר.

ים קוסגי (16), תלמיד כיתה י"א בתיכון, מדריך זה שלוש שנים בארגון נוער "רוח עמיתי" - תנועה מסורתית בעיר לילדים ובני נוער מגיל 3 עד גיל 16, והוא היחיד שנבחר מבין צוות המדריכים לקבל את אות ההצטיינות.  "הופתעתי מאוד כששמעתי שבחרו בי ובעיקר שמחתי, כי זה גרם לי להבין שבאמת מעריכים אותי ואת ההשקעה שלי בארגון", אומר קוסגי השבוע.

קוסגי התחיל את דרכו בתנועה כמדריך של גילאי 5-3, לאחר מכן הדריך תלמידי כיתה א' והשנה הוא מדריך 13 חניכים תלמידי כיתות ה'-ו' מבתי ספר שונים בעיר. במסגרת ארגון הנוער, מתקיים מדי יום שישי מפגש במועדון בית גיל הזהב בעיר, שם המדריכים מעבירים פעילויות בנושאים מגוונים.

"אין ספק שהשנה ההדרכה שלי משמעותית יותר מכל שנה אחרת. אני מרגיש שנרקם ביני לבין החניכים שלי קשר אישי חזק, ושהם המשפחה השנייה השלי" אומר הנער הצעיר. "אני אוהב את מה שאני עושה ומרגיש שאני מצליח להשפיע לטובה על דור העתיד".

גיא ארמנציק (17) תלמיד כיתה י"ב בתיכון, מתנדב במשטרה ברעננה כבר שנתיים. כבר לפני כחודשיים הוא התבקש להגיע לכנס מתנדבים מצטיינים בכפר סבא, שם נקרא לעלות לבמה כמצטיין מחוזי על תרומתו בהתנדבות במשטרה.

כשבועיים לאחר מכן, התקשרו אליו מעיריית רעננה והודיעו לו שגם הם מעוניינים להעניק לו אות הצטיינות. "הייתי בהלם" הוא אומר. "המפקדים שלי הודיעו לי שקיבלתי את האות בעקבות רצינות, התמדה, נחישות והשקעה מרובה. כל פעם שקראו לי למשמרת שמחתי לעזור, וכמובן שיזמתי משמרות מעל המכסה. ההכרזה על היותי מתנדב מצטיין הייתה הפתעה מוחלטת. לא ידעתי שיש דבר כזה הצטיינות על התנדבות, כי עשיתי את זה מרצון ולא כדי להגיע להישג".

לדבריו, החשיבות של מתנדב היא, קודם כל לתת תרומה לקהילה. "אני מתלווה למתנדבים בוגרים, מסייר איתם, מסייע להם במה שאפשר, לומד מהם התנהלות במצבים מסוימים ומקבל גם כלים לחיים",  אומר הנער. "מאז ומתמיד אהבתי כל מה שקשור בחוק ובמדים, בצבא ובמשטרה. אין לי ספק שארצה בהמשך הדרך לעסוק בתחום הזה".          

לאלי מנדל (17)  שמתנדב בוועד הספורט של התיכון, במטרה להוציא את התלמידים מהכיתות כדי שיעשו יותר ספורט וינהלו אורח חיים בריא, הודיעו גם לאחרונה כי נבחר לקבל את אות ההצטיינות. "זה היה רגע מאוד משמח עבורי, לא ציפיתי לזה בכלל. הרגשתי מסופק ושעשיתי המון מבלי להרגיש בכלל", אומר מנדל השבוע. 

בשבוע שעבר הוא אירגן יום ספורט בבית הספר, שכלל כדורסל וכדורגל, ג'ודו, כדורעף, כדוריד ועוד. "לא צריך להיות כל היום בתוך הספרים", הוא אומר.

מנדל עצמו הוא שחיין מצטיין, שמתאמן 9 פעמים בשבוע ולעולם לא מפספס אף אימון, במסגרת נבחרת השחייה של "בני הרצליה" וזכה בין היתר, במקום ה-5 באליפות ישראל לנוער. לדבריו, "ספורט תרם וממשיך לתרום המון לחיים שלי. אני יודע שיש כאלה שסולדים מספורט ומעדיפים לשבת בבית ולשחק במחשב או לצפות בטלוויזיה, ובדיוק בגללם לקחתי על עצמי לנסות ולגרום לשינוי בתחום, ואולי אם הם ינסו את זה - הם יתאהבו בספורט. השאיפה שלי היא, שכולם ייעשו יותר ספורט ויבינו את החשיבות של פעילות גופניות ושל אורח חיים בריא".