איריס שטרק (במרכז) ושחקניות הליגה | צילום: עוז מועלם

לאחר קיץ סוער מחוץ לפרקט, שכלל הישג בבג"ץ במסגרתו דרשו להשוות את התקציבים לאלו של הגברים, תחל הערב (ב') ליגת "אתנה ווינר" בכדורסל נשים.

ההישג בבג"ץ וחזרתה של מתכונת עשר קבוצות לליגה (לאחר שבשנה שעברה שיחקו תשע קבוצות בלבד), נותנות תקווה ליו"ר המינהלת, רו"ח איריס שטרק מרעננה, שראתה ימים טובים יותר בליגה.

שטרק (56, נשואה+7) המשמשת בתפקיד שש שנים, טוענת שצפויה עונה טובה. "הליגה נמצאת במקום הרבה יותר טוב מתחילת כהונתי. כמובן שהייתי רוצה יותר, אבל העובדה שיש לנו תקציב מהטוטו לחמש השנים הקרובות נותנת לנו שקט ויציבות. כשבונים אסטרטגיה, מדברים על הקטנת אי הוודאות לטווח הארוך, וזה בדיוק מה שעשינו בבג"ץ האחרון. כמובן שאני לא מסתפקת בזה וחושבת שצריך להיות שוויון תקציבי מלא מול הספורט הגברי".

בשל אילוצי זמן בהיותה שותפה מנהלת במשרד רואי חשבון ברעננה ושלל פעילותיה בתחומים שונים, היא מתקשה למצוא זמן להגיע לכל משחק בליגה לדבריה, אך טוענת שתפקידה הוא ממילא יותר מאחורי הקלעים. "הכי חשוב זה לנהל את התקציבים, את השיווק וליצור התנהלות שקופה שעוזרת לקבוצות ולוחמת לקבל עוד תקציבים".

יש דעיכה בהתעניינות בענף בשנים האחרונות לעומת ימי הזוהר של סוף שנות התשעים.

"יש דעיכה בהתעניינות בכדורסל בכלל, גם בגברים. מבחינתנו, עד עכשיו לא היה לנו כסף לשיווק ובעקבות הבג"ץ עכשיו נקבל כסף ונוכל לפתח רעיונות שיווקים כדי להחזיר את הקהל למגרשים ולמלא אותם שוב כמו לפני כעשור".

"נפתח רעיונות שיווקיים חדשים". איריס שטרק | צילום: פרטי

בעולם הספורט הישראלי אנחנו עדיין רואים יותר הישגים לספורט הנשי בתחום האישי: ירדן ג'רבי, נטע ריבקין ואחרות, מדוע אין הצלחות וחיבור לקהל בספורט הנשי הקבוצתי?

"עבודה אישית ועבודה קבוצתית, זה סוג שונה של עבודה עם אופי שונה ומיומנויות אחרות. קשה מאוד לחנך לספורט קבוצתי ולעבודת צוות. אני רואה את זה גם בתחום העסקי - עבודת צוות זה הדבר הכי קשה שיש. קשה לגרום לכולם לפעול במדשאה אחת, ויותר קל להצליח בספורט יחידני".

את כבר חמש שנים בתפקיד. במה קידמת את כדורסל הנשים?

"בהרבה דברים. הראשון הוא עניין התקציבים כמובן, יש לנו היום יציבות כלכלית, הן למינהלת והן לקבוצות. כל קבוצה היום נתמכת על ידי הטוטו בכ- 450 אלף שקל ועוד 50 אלף שקל שאנו מעבירים להן מהתקציב שלנו. בנוסף, יש לנו פעילות של הקבוצות עם מפעל הפיס בקרב הקהילה שמניבה להם כ-40 אלף שקל לקבוצה. התקציב של המינהלת גם השתפר ועומד על 1.2 מיליון שקל, שהולכים לשיווק הליגה ולתפעולה.

"מעבר לכך יצרנו דריקטוריון מגובש, תקנון משחקים מאוד ברור ועשינו מיתוג ויחסי ציבור לכדורסל הנשים במינימום כסף, כולל החזרת השידורים לערוץ הספורט שהפך לשותף נאמן שלנו וחידוש הקשרים עם הטוטו".

מה התוכניות לעתיד כדורסל הנשים הישראלי?

"זו עונה ראשונה של יציבות כלכלית. הרצון הוא להגיע ל-12 קבוצות בליגה בעונה הבאה. זאת כמובן בתנאי שכולן יוכלו לערוב להצלחתן התקציבית. השאיפה השנייה היא למלא את האולמות. אנחנו עושים מאמצים יחד עם "אתנה" להביא למשחקים יותר בני נוער ומשפחות, כדי שהם ייחשפו לענף ויהפכו לקהל חוזר".