יאור. "הסגל שלנו חייב להשתפר תוך כדי תנועה" | צילום: אבי מועלם
אחרי שפתחה את הליגה הלאומית בטירוף ורצה עם 14 נצחונות רצופים, בחודש האחרון הקטר הרענני קצת מקרטע. זה התחיל עם הפסד ביתי לגליל, אחר כך הגיע ניצחון על כפר סבא החלשה, אבל אז הפסד ביתי נוסף במשחק משוגע מול האקס ברק פלג וחבורתו מכבי חיפה. 
לא להתבלבל
שני ההפסדים הביתיים עירערו מעט את הביטחון של אנשי מכבי רעננה, אבל המטרה היתה ונשארה — העפלה לליגת העל. המאמן אבנר יאור לא מתרגש יותר מדי משני ההפסדים של קבוצתו, שהגיעו אחרי פתיחת עונה מטורפת. 
"היתה לנו פתיחה יוצאת דופן", מסביר המאמן. "בשני המשחקים שהפסדנו שיחקנו פחות טוב במרבית הדקות, במיוחד במשחק מול חיפה. בליגה יש הרבה קבוצות חזקות, צריך לא להתבלבל ולהבין את זה. כשמשחקים פחות טוב ופחות נחוש, והסקור נהיה גבוה מאוד, אז זה מה שקורה. כשזה קורה, הדברים יכולים ללכת לכאן או לכאן. צריך לחזור לדברים שעשינו לפני כן. לחזור להיות ראשונים בכל דבר, לעשות הגנה נחושה, לשלוט בריבאונד ההתקפה ולהיות ראשונים לכל כדור אבוד. אלה כל הדברים החשובים והבסיסיים שנצטרך לחזור לעשות".
אני מניח שתיארת לעצמך שרצף הנצחונות שלכם ייעצר מתישהו. האם שני ההפסדים בשלושת המשחקים האחרונים מדאיגים אותך?
"אני מסתכל על התמונה הכללית. כמאמן, אני אף פעם לא אוהב להפסיד, וגם השחקנים שלי, אבל זה חלק מהחיים בקבוצת ספורט. מצד אחד, המאזן שלנו עדיין מצוין. מצד שני, אנחנו רוצים לשמור על מה שעשינו עד עכשיו. הכדורסל שלנו צריך להיות לוחמני — מהקרשים, מהרצפה ומהריבאונד. לא תמיד קל לשמור על האינטנסיביות ועל האנרגיות במשך כל כך הרבה משחקים. עם זאת, נעשה הכל כדי לחזור לרצף".
קבוצות באות נגדכם בטירוף בגלל הפתיחה המרשימה שלכם.
"בסיבוב ראשון זה היה אתגר לקבוצות ששיחקו נגדנו, אבל עכשיו כולן עושות את הדברים למטרת המיקום והכניסה לפלייאוף. מעכשיו כל משחק זה חתיכת קרב, ומי שלא מבין את זה מתבלבל לחלוטין".
יכול להיות שכוח ההרתעה שלכם נפגע? פירקתם את הליגה ופתאום הפכם לפגיעים. 
"אני לא יודע לומר לך. כל קבוצה מצליחה גם מפסידה לפעמים. בכל ליגה בעולם, בצד הנצחונות יש גם הפסדים, וזה טבעי. הכוח שלנו היה בלכידות ובקשיחות שלנו, ואנחנו נצטרך להחזיר את זה לרמה שהיתה לפני כן". 
יש משמעות לעובדה ששני ההפסדים התרחשו בבית במטרווסט?
"האמת היא שלזה יש פחות משמעות. לכל דבר יש חסרונות ויתרונות, מה שמשנה זאת הדרך".
לא להצהיר
אחרי ההפסד לגליל, היה מי שאמר ברעננה, שלפעמים אפילו טוב להפסיד כדי שהשחקנים יירדו לקרקע, ואפילו הזכירו את זליקו אוברדוביץ' הגדול, שלפעמים כשהקבוצה שלו רצה חזק הוא מייצר הפסד כדי להרגיע את העסק. 
אחרי ההפסד למכבי חיפה האווירה כבר השתנתה, גם משום שההפסד מול היורדת מליגת העל, שרוצה לשוב לליגה הראשונה, היה סוג של ציון דרך בעבור הירוקים. ברעננה, אף על פי שאיש לא דיבר על עלייה במהלך הקיץ, עדיין מכוונים לליגת העל. חוץ מאיש אחד שלא מוכן לדבר על עלייה — המאמן יאור.
"אני לא יודע להגיד לך ואני לא מתעסק עם זה, האם אנחנו פייבוריטים לעלות או לא", אומר המאמן. "אתם העיתונאים קובעים מי פייבוריט ומי אנדרדוג. מעולם לא עמדה בפנינו מטרה של עליית ליגה".
נו באמת, אחרי הפתיחה שלכם הפכתם למועמדת מספר 1 לעלייה. אל תגיד לי שלא דיברתם על זה אחרי שפירקתם את כולם.
"אתם הפכתם אותנו למועמדים, לא אני. אנחנו עדיין באמצע הדרך, יש עוד הרבה משחקים, ומוטב בשלב זה פשוט לעבוד קשה וזה הכל. יש קבוצות בליגה שמושקעות בכסף פי שלושה מאשר רעננה, ואני יכול להבין אם הם ייצאו בהצהרות, וזה בסדר. מועדון כמו שלנו מוטב שיעסוק בלהתחרות ולהשתפר, ואם וכאשר הוא יהיה במקומות כאלה ואחרים עם אתגר גדול, הוא יעשה הכל כדי להצליח".
אתה לא מרגיש שיש לך סגל מספיק טוב כדי ללכת העונה עד הסוף, ולעלות לליגת העל?
"אני חושב הסגל שלנו חייב להשתפר תוך כדי תנועה. הקבוצה נבנתה בצורה כזאת, שהיא כל הזמן צריכה לבחון איך היא משתפרת כדי להתחרות ברמות הגבוהות. בתחילת העונה הקבוצה נבנתה לא כדי להצהיר הצהרות. מה שעשינו עד עכשיו מרשים ויפה, אבל בשביל לעשות דברים מסוימים הדרך עוד ארוכה".
כולנו זוכרים מה קרה כאן לפני שנתיים, כשרעננה דרסה את הליגה, ואז הגיע הפלייאוף, שם היא קיבלה שפיץ מהוד השרון כבר ברבע הגמר.
"אז הנה, ויש דוגמאות נוספות במקומות אחרים. אין ספק שיש לנו קבוצה טובה שהוכיחה את עצמה, אבל אנחנו רואים שזה לא מספיק, וצריך כל הזמן לשאוף להשתפר ולא לנוח על זרי הדפנה".