הישג מרשים בספורט הישראלי נרשם בשבוע שעבר על ידי נועה מאור, תושבת רעננה בת 20 וחצי, כששברה את השיא הישראלי בהטלת כידון (עד גילאי 23) באליפות על שם אידלסון, בהדר יוסף. 

מאור. "קשה להתקדם בארץ באתלטיקה" | צילום: צלם סת"ם

נועה הטילה את הכידון למרחק של 44.47 מטר, בשעה שהשיא הקודם לנשים עד גיל 23 עמד על 42.99. כך עלתה למקום השלישי בכל הזמנים.

מאור היא ספורטאית מצטיינת בצה"ל, יפהפייה תכולת עיניים, עם חיוך שמשדר רוגע פנימי שאינו עולה בקנה אחד עם האינטנסיביות הנדרשת מספורטאי. "את דרכי בעולם האתלטיקה התחלתי כבר בגיל תשע. הייתי ילדה עם בעיות ADHD, והעיסוק האינטנסיבי בספורט איפשר לי לפתח משמעת עצמית ולשחרר אנרגיות", היא מספרת השבוע. "לאחר שנפצעתי בשנה שעברה, הייתי צריכה לבחור מקצוע שבו אתמקד, והחלטתי שאני רוצה לבחור את זה שיש לי הסיכוי הגבוה ביותר לנצח בו. ככה הגעתי לעולם הטלת הכידון".

תוך שנה ובעזרת תמיכתה של המאמנת המסורה דורית נאור, הצליחה נועה לרשום את שיאה האחרון באליפות ע"ש אידלסון. סיפורה של נועה מאפשר הצצה לעולמן של הספורטאיות הצעירות בישראל. "אין ספק שלהיות אישה בתוך עולם ספורטיבי זה שונה. יש אנשים שמותחים ביקורות רעות על הגוף השרירי שלי, אבל אני תמיד לוקחת את זה למקום הטוב. לדעתי, שרירים זה יפה וספורט זה מדהים, ואני ממליצה לכל ילדה לעסוק בו".

את מרגישה את השוני בין מעמד הנשים למעמד הגברים בספורט?
"כן. זה מצב שקיים שנים, ואני לא הגעתי לכידון בניסיון לשבור את הסטיגמה הזאת. באחרונה יש שינוי חיובי. בעולם ריצת ה-100 מטר, לדוגמה, מספר הנשים היום דומה מאוד למספר הגברים, וזה לא היה בעבר. בענף הכידון עדיין יש 20 נשים מול 40 גברים, אבל אני מקווה שדברים ישתנו. ככל שנשים יילכו לספורט ולענפים כמו הטלת כידון וג'ודו, הדברים ישתנו יותר".

נשים נוטות להתעסק יותר עם ענייני תזונה ודימוי גוף. כאישה שגדלה בתוך עולם הספורט, איפה זה פגש אותך?
"גדלתי במשפחה ספורטיבית, ולאימא שהיא דיאטנית מוסמכת. המודעות לתזונה בבית תמיד הייתה גבוהה, אבל מאוזנת. לא כל עולם הספורט מתנהל כמו משטר הדיאטה שאנחנו רואים ב'על המפה'. יש לי תפריט מסודר, והעיסוק של ספורטאי בתזונה הוא אין-סופי, אבל לרוב הוא יהיה מתוך חשיבה בריאה והקשבה לגוף.

"ועדיין אני מכירה ספורטאיות שבגיל ההתבגרות התחילו לפתח הפרעות אכילה, ועד היום נאבקות לחזור לעולם הספורט. היום ההסתכלות על דימוי הגוף הנשי מושפעת פעמים רבות ממה שאנחנו רואים אצל דוגמניות, וקשה להבין שגוף רזה הוא לא בהכרח גוף בריא ויפה. אני שומעת הרבה בנות שרוצות להתחטב, אבל הן מדברות רק על האוכל ומחליטות על דיאטות באופן לא מבוקר. חיטוב קשור קשר ישיר לספורט. צריך לשמור על איזון ולא להגזים, כי אין דבר יפה יותר מגוף ספורטיבי ובריא".

ומה הלאה?
"לקראת השחרור מהצבא אני צריכה לקבל הרבה החלטות. להתקדם באתלטיקה בארץ זה קשה. השכר לא מספיק ללימודים ולחיים נורמליים בעתיד. יש מחסור בתקציבים, ואין כאן תרבות ספורט מפותחת כמו במדינות אחרות. אבל התשוקה שלי בספורט, וכרגע אני רואה את עצמי ממשיכה שם, עם הסתכלות לכיוון לימודים בעתיד".