בני משפחה אחת מרעננה, מיכה הולנדר (62), רעייתו ריקי (59) ובנם רועי (20), זכו בשבוע שעבר, כל אחד בקטגוריה שלו, במקום הראשון באליפות ישראל בירי מעשי באקדח. השבוע כבר יצאו לרודוס כדי להתחרות באליפות יוון הפתוחה, ואחריה ישתתפו באליפויות בצ'כיה וברוסיה, כהכנה לאליפות אירופה שתיערך בספטמבר בסרביה.

משפחה עם מטרה. מיכה, ריקי ורועי הולנדר השבוע | צילום: אסף פרידמן


הירי במשפחת הולנדר עובר מדור לדור. אברהם הולנדר, אביו של מיכה, ניצול מחנה בוכנוואלד וקטוע כף רגל, היה חובב קליעה מושבע, מפקד יחידת הצלפים ומדריך ירי במשמר האזרחי באזור השרון. את הניסיון הראשון שלו רכש בסג'רה (אילנייה), שם ניהל את פנימיית בית הספר הדתי, וצויד ברובה אנגלי כדי להגן על הישוב. הבן מיכה נחשף לירי בגיל עשר, במסגרת חוג הקליעה של תנועת המכבי הצעיר.

רכז הסניף ומאמן הקליעה של מועדון מכבי רעננה היה איתן שגיא (80), מיקירי העיר רעננה. מיכה (ברובה טוטו) ואחר כך גם אביו (באקדח) החלו להתאמן יחד במועדון. "אבא, שהיה דתי, אפילו הרשה לי להשתתף בתחרויות שנערכו בשבת", נזכר מיכה. "באותה התקופה לא הצטיינתי כל כך בגלל בעיות קשב וריכוז. לפני כמה שנים, לאחר שאובחנתי וקיבלתי כלים להתמודדות עם הבעיות, הצלחתי להתגבר עליהן". בצבא הוא שירת בצנחנים, כצלף, כמדריך צלפים וכמפקד יחידת הצלפים. הוא המשיך לשרת במילואים בהתנדבות, כמדריך, עד גיל 52 (לפני עשור).

בגיל 25 נחשף מיכה לירי מעשי. בניגוד לקליעה אולימפית, המתבצעת ברובה או באקדח מעמדות קבועות לעבר מטרות נייחות, ירי מעשי נעשה באקדח תוך כדי תנועה בשטח, על פי מתווה של תרגיל לחימה. יורים 12 כדורים על 12 מטרות במסלול המדמה לוחמה בשטח בנוי (הכולל קירות, פתחים ודלתות). "בירי אולימפי אתה זקוק לקואורדינציה, לראייה טובה, ליכולת טכנית ומנטאלית גבוהה ולעמידה בלחצים", מסביר מיכה, "ובירי מעשי אתה נזקק גם ליכולת תנועה ולהתמודדות עם מצבים משתנים".

הניקוד והדירוג נקבעים על פי מספר הפגיעות יחסית למהירות הקליעה. כל הקלעים יורים יחד, והישגיהם קובעים את הדירוג הכללי שלהם בתחרות, ואת הדירוג בקטגוריה שלהם (גיל, מין, סוג האקדח). באליפות הארץ, למשל, רועי דורג במקום השביעי הכללי, אבל במקום הראשון בקטגוריות ג'וניור. מיכה הגיע למקום העשירי בדירוג הכללי, ולמקום הראשון בקבוצת סופר סניור; ריקי דורגה ראשונה בקטגוריית הנשים (זו השנה ה-30).

ריקי נדבקה בחיידק הקליעה שנתיים לאחר שנישאה למיכה. למעשה, שלושת ילדיהם נדבקו, שני הגדולים הוכשרו כמדריכי ירי, אך רק הבן הצעיר רועי נכנס למסלול תחרותי. בגיל 16 עבר קורס ירי באקדח, בהדרכת אמו (בוגרת קורס מאמני ירי בווינגייט), ומאז הוא מתקדם בקצב מהיר (זכה במקומות ראשונים בתחרויות נוער בארץ ובחו"ל). במסגרת אליפות ישראל, שהשתתף בה לראשונה בחייו בשבוע שעבר, הוא זכה גם במקום הראשון בתחרות היוקרתית "אדם מול אדם", שבה התמודדו זה מול זה שמונת המדורגים הראשונים באליפות, כולם קלעים ותיקים ומנוסים הרבה יותר ממנו.

כאמור, הישגיהם של בני המשפחה מרשימים גם במישור הבין-לאומי: באליפות אסיה שנערכה לפני שנה זכה מיכה במקום הראשון בקטגוריה שלו; לפני שנתיים כבר זכו מיכה ורועי במקום השני באירופה בקטגוריה המשפחתית (שקלול הנקודות של אב ובן); ריקי דורגה לפני שנה במקום הראשון באליפות רוסיה, ולפני שנתיים במקום השני באליפות אסיה. "מאז שרועי נכנס למסלול התחרותי הוא הפיח בנו רוח חיים וההצלחות שלו מוסיפות לנו עניין", אומר אמו בגאווה. "קל יותר להצליח בתחרויות כשאתה אנדרדוג", אומר רועי, "כשאתה מתחיל להצליח ומדורג גבוה, מוטל עליך לחץ גדול יותר, כי חובת ההוכחה עליך".

זה 21 שנה מנהלים ריקי ומיכה את בית הספר לירי במטווח העירוני בכפר סבא, אחד משמונת בתי הספר בארץ להכשרת מאבטחים. רועי עדיין לא בטוח שיצטרף לעסק המשפחתי, אבל הוא כבר בטוח שימשיך לעסוק בתחום.