את הספתח שלה לעונת 2019/20 עשתה הפועל רעננה ברגל ימין. הקבוצה של מנחם קורצקי השיגה ניצחון חוץ 1:2 על הפועל תל אביב, ועושה רושם שהעונה היא תוכל להיות פקטור משפיע בליגת העל, ואולי אפילו לאיים על המקום בשישייה הראשונה. המשחק השני של רעננה התקיים ברביעי בערב לאחר סגירת הגיליון, ובו אירחה הקבוצה את בית"ר ירושלים.

דסה (משמאל). "מחאת האתיופים? אני אומר את דעתי מאחורי הקלעים" | צילום: ראובן שוורץ

לא כועס

מי שמוביל את הקישור ההתקפי של רעננה העונה הוא שוב אור דסה, אלא שהפעם הוא כבר לא על תקן של מושאל, אלא הפך רשמית לשחקן של המועדון, לאחר שאשר אלון שילם עליו כ-200 אלף דולר. ברעננה מאמינים שדסה יהפוך להיות גורם דומיננטי מאוד, והוא מצדו יצטרך להוכיח שבגיל 21 (בעוד חודשיים) הוא בשל להוביל קבוצה בליגת העל.

"זהו, הפעם זה קבוע ואני שמח מאוד על כך", אמר דסה השבוע. "כל ההשאלות האלה כבר די נמאסו, ואני שמח שעברתי למקום טוב, חם ואוהב שמאמין בי. רעננה נותנת לי את כל מה שאני צריך כדי לשחק ולהצליח. הרגשתי שאני נכנס ללופ של השאלות, ושזה לא עושה לי טוב. היו לי עוד אופציות, אבל רעננה הייתה הכי טובה ונכונה בעבורי".

דסה גדל במחלקת הנוער של נס ציונה, עבר למחלקת הנוער של הצהובים כשהיה בן 14, ועשה את הדרך עד קבוצת הבוגרים, שאליה עלה בגיל 17, כשהוא מסומן כפוטנציאל גדול. ההתחלה הייתה טובה, אבל הסגל העמוס בכוכבים אילץ את השחקן הצעיר לחפש דקות משחק בולטות במקום אחר. פעמיים הוא מצא את עצמו ברעננה, ובקיץ האחרון הבינו דסה ומכבי שצריך לשנות כיוון.

"הבנתי שבמכבי תל אביב אין תוכניות לגביי, ובזאת נפרדו דרכינו", הוא אומר. "זה בסדר גמור. אני לא כועס ומאוכזב מאף אחד. ברור שרציתי לקבל את ההזדמנות ובסופו של דבר כן לשחק במכבי, אבל זה לא קרה, ואני בסדר עם העניין הזה. זה הכדורגל וזה חלק מהביזנס. צריך לקבל את הדברים ולהתמקד בהמשך, ולא לבכות על מה שקרה, אין בכך שום טעם. אני עכשיו בהרפתקה חדשה ברעננה".

אחרי שאשר אלון שילם עליך כסף, רף הציפיות ממך עולה בהתאם.
"זה כיף גדול שיש ציפיות, וגם כשהגעתי בהשאלות, הרגשתי את הציפיות ממני ואת החשיבות שלי בקבוצה. זאת גם אחת הסיבות שהגעתי לרעננה לצמיתות, בסופו של דבר. זה חשוב וכיף שהמועדון סומך עליי ומצפה ממני. אני מכיר את כל הצוות, את השחקנים ואת המועדון, שום דבר לא חדש לי. עלויות העסקה זה לא דבר שאני יכול להשפיע עליו. אני צריך להשפיע על הדשא, ולעזור למועדון שלי".

קורצקי התעקש עליך מהרגע הראשון, לפני שנה וחצי.
"מנחם זה האדם שרצה אותי בהתחלה, בעונה הראשונה ששיחקתי במכבי. בכל פעם שהייתה אפשרות לצאת להשאלה, הוא התקשר אליי ואמר לי לבוא. התחברנו מצוין, וזה כיף גדול לעבוד בשביל מאמן כזה".

קבוצה איכותית

ברעננה מקווים, כי העונה אפשר יהיה לייצר כדורגל התקפי יותר, והקבוצה תהיה הרבה יותר אטרקטיבית לצפייה. כדי שזה יקרה, דסה יצטרך לספק את הסחורה.

"בסופו של דבר הכל תלוי בשחקנים וביכולות שלהם", הוא אומר. "כשיש לך את השחקנים המתאימים, אפשר לעשות דברים יפים, ועושה רושם שהשנה נבנית ברעננה קבוצה טובה ואיכותית. באימונים הדברים מתחברים וזה נראה טוב, ונקווה שנראה את זה בליגה. הגיעו שחקני רכש טובים. רעננה זה מקום חם שמקבל את השחקנים החדשים, זרים או ישראלים, בצורה הכי חלקה שיש. לא סתם שחקנים מסתדרים כאן יפה".

עשיתם ספתח נאה מול הפועל תל אביב.
"המשחק מול הפועל היה פחות טוב שלנו, אבל תמיד כיף לנצח, ועוד בדרך דרמטית כמו שזה קרה. משחקי גביע הטוטו חשובים, בעיקר כדי לחבר את השחקנים יחד ולראות שהשיטה והסגנון עובדים. זאת הכנה לליגה, ותמיד כיף גם לנצח במשחקים כאלה. התוצאה הייתה הדבר הכי טוב שיצא מהמשחק הזה. נצטרך לשפר דברים בהמשך".
בדיוק ביום שבו מכבי תל אביב ורעננה סגרו את עסקת אור דסה, הודיעו הצהובים על עזיבתו של אחיו הגדול אלי דסה, שלאחר ארבע שנים במדי הצהובים (מאז שחזר מבית"ר ירושלים) יחפש בית חדש. בשורה התחתונה, באותו היום סיימה משפחת דסה את דרכה בקריית שלום.

"אלי סיים את החוזה ואת הדרך שלו במכבי. הוא בוחן עכשיו את כל ההצעות שיש לו, וכשהוא יסגור כולם יידעו. הכיוון שלו, וזה לא סוד, הוא למצוא קבוצה בחו"ל", אומר האח הקטן לבית דסה.

מה יהיה אתכם העונה? שוב קרבות הישרדות, או אפשר לגנוב פלייאוף עליון?
"אנחנו תמיד מכוונים הכי גבוה. אין לדעת מה יקרה, אבל כולם כאן רוצים לעשות עונה טובה, להיות בחלק העליון ולא להיגרר למלחמות תחתית".

אי אפשר לסיים בלי שאלה על מחאת האתיופים, שהסעירה את המדינה לפני כחודש.
"אני לא ממש מעוניין להתייחס לזה. לא כי זה לא מעניין אותי, ההיפך. יש כאלה שמעורבים יותר כלפי חוץ. בפן האישי, אני מעורב מאוד ואומר את דעתי, אבל זה מאחורי הקלעים. אני לא מעוניין להגיב על זה בעיתון. מה שכן, אני עושה ותורם את תרומתי באופן פרטי".