צילום אילוסטרציה: רועי רובינשטיין

למרות מצוקת הדיור בשנים האחרונות, בישראל לא בונים דירות קטנות. מניתוח נתוני הלמ"ס שנערך על ידי אלדר שיווק עולה כי רק 2% מהבנייה בישראל היא של דירות קטנות בנות 2 חדרים. ברעננה המצב דומה: בחמש השנים האחרנות החלה בעיר בנייתן של 92 דירות בנות 2 חדרים. נתון המציב אותה מתחת לרמת השרון שקטנה ממנה משמעותית, אולם מעל בת ים וחולון הגדולות.

על פי הנתונים, בשנת 2017 נבנו בישראל 788 דירות בנות 2 חדרים בלבד, ירידה לעומת שנת 2016 בה נבנו 898 דירות 2 חדרים ולשנת 2015 בה נבנו 851 דירות 2 חדרים. באופן לא מפתיע, שיאניות הדירות הקטנות הן הערים הגדולות: תל אביב וירושלים.

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, "בישראל לא נבנות מספיק דירות קטנות לעומת הביקושים. בחינת הפילוח של מספר הנפשות במשקי הבית בישראל מעלה כי בשנת 2016 19% ממשקי הבית כללו נפש אחת, 24% ממשקי הבית כללו שתי נפשות, כלומר 43% ממשקי הבית בישראל כוללים עד 2 נפשות – רווקים ורווקות, גרושים וגרושות, אלמנים ואלמנות, משפחות חד הוריות ועוד. לאוכלוסיות אלו לא ניתן מענה במסגרת הבנייה החדשה בישראל".

"קהל הרוכשים ברעננה הוא לרוב של זוגות צעירים או משפרי דיור המחפשים דירות בנות 3 חדרים ומעלה", מסביר אשר אלון, מנכ"ל ובעלים של חברת "אשלי", המקימה פרויקטים של התחדשות עירונית בעיר. "מחוץ לתל אביב כמעט ולא קיים ביקוש לדירות בנות 2 חדרים, ולכן לא משתלם כלכלית לבנות דירות כאלו. שכן, אם לוקחים בחשבון את המחיר למ"ר לצד העלויות הנוספות שיש לכל דירה כמו בניית השטחים ציבורים המקיפים אותה - חדר המדרגות, המעלית, החניה וכו', משתלם יותר כלכלית לבנות דירות גדולות, להן יש יותר ביקוש, לעומת דירות קטנות הפונות לקהל יעד מאוד מצומצם ומיוחד שכמעט ולא קיים מחוץ לעיר הגדולה".