צילום: shutterstock

בעוד שבוע נחגוג את ערב ראש השנה וכבכל חג, החל מסוף השבוע הקרוב רשתות השיווק המקומיות יהיו מלאות באלפים מתושבי העיר שירצו להשיג מצרכים לקראת הארוחה החגיגית. רגע לפני ההסתערות על המכולות ורשתות השיווק, בדק "מיינט רעננה" בשיתוף "המועצה הישראלית לצרכנות" איפה תוכלו למצוא את סל הקניות הזול בעיר.

הבדיקה נעשתה על פי מחירים שהיו מעודכנים נכון לתאריך ה-5 בספטמבר ועל פי הנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי. חשוב לציין כי המבצעים לחג נלקחו בחשבון, פרט למבצעים שהוצעו רק לחברי מועדון של הרשתות או בעלי כרטיסי אשראי שונים.

סך הסלים בסניפים השונים

סל הקניות שנבדק כולל בתוכו כ-50 מוצרים כמו בשר, פירות וירקות, שתייה ויינות וכן מוצרי ניקיון שכידוע גם נמכרים בצורה מוגברת בתקופת החגים. בין מוצרי הבשר ניתן למצוא חזה עוף טרי וכרעיים, דג טונה ופילה סלומון. בין הפירות והירקות נבחרו מנגו במשקל, נקטרינה ורימון - כיאה לחג. בסל מופיעים כאמור מוצרי ניקיון: נוזל לרצפה ונוזל כביסה, וכן מוצרי שתייה בסיסים לצד יינות זולים.

לא פחות מ-13 סניפים נבדקו בעיר רעננה. רמי לוי אולי יהיה טרוד בחג הזה בענייני חקירות, אך בסניף "שיווק השקמה" שלו בעיר הורכב סל המוצרים הזול ביותר - בעלות של 548 שקל. מיד אחריו נמצא סניף "ויקטורי בפארק רעננה", שנפתח רק לפני כחודש ימים, שם עולה הסל 604 שקל. סניף יינות ביתן משלים את השלישייה הראשונה עם סל בעלות של 619 שקל.

הסל הזו ביותר. "רמי לוי" ברעננה | צילום: רועי רובינשטיין

מהנתונים עוד עולה כי שלושת סניפי "מגה בעיר" ברעננה נמצאים בירכיתי הרשימה, עם מחירי סל דומים של 767-771 שקל.

שני הסניפים שסוגרים את הרשימה הם סניף רשת "פרש מרקט" הנמצא ברחוב הנשיאים, שם עבור אותו סל תוציאו לא פחות 782 שקל. בתואר הסניף הכי יקר, על פי סל המוצרים הנבחר, זכה סניף "טיב טעם דיילי" עם סל של 873 שקל.

הפער בין הסל הזול הביותר בעיר, שנמצא אצל "רמי לוי שיווק השיקמה" ליקר ביותר שנמצא בסניף "טיב טעם דיילי" עומד על 59%.

הסל הכי יקר. סניף "טיב טעם" ברעננה | צילום: רועי רובינשטיין

"יוקר המחיה כבר מזמן אינו סיסמה בלבד", מסביר ג'וש גולדשמיט, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות. "הוא נוגע בכיס של כל אחד מאיתנו. כמעט כל צרכן מרגיש זאת ותכנון נבון של הקניות לחגים עשוי להוזיל את סל הקניות במאות שקלים. החופש שלנו לבחור מתחיל מבחירה מושכלת של הסניף המתאים לנו, שהוא לאו דווקא זה הקרוב לביתנו, ממשיך דרך שימוש באפליקציות שנותנות מידע על מחירי המזון ברשתות השונות ועובר דרך בחירת המוצרים המשתלמים ביותר והשוואת מחירים.

"על אותו סל מוצרים בדיוק, אנו מגלים במועצה לצרכנות מידי שבוע פערים של עשרות אחוזים בין רשתות שונות ואף בין סניפים שונים של אותה רשת. על ידי מעט מחשבה מקדימה, ואולי גם גמילה מהרגלים ישנים, תחסכו מאות שקלים בקניות לחגים".