צילום: יוגה עמרני

כמעט יובל שנים אחרי שהוקם ברעננה קולנוע "אורות", ששופץ והפך לאולם "מופ"ת", נהרס המתחם ההיסטורי על ידי בעלי הנכס. "כואב הלב", אומרים הוותיקים, ומתרפקים בנוסטלגיה על אחד הסמלים התרבותיים הוותיקים של העיר. עד שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה תחליט על ייעודו החדש, כנראה שיהפוך באופן זמני לחניון.

זיכרונות ילדות
השבוע, בבוקר יום שני, החלו שלושה טרקטורים לעקור את הלבנים מהרחבה הראשית של מתחם מופת ברעננה. פועלים החלו לסמן את מיקומה המדויק של הגדר שתקיף את האתר בתקופת הריסתו של המבנה המיתולוגי ששימש כבית קולנוע ואולם מופעים, מוקד בילוי לתושבי רעננה הצעירים והמבוגרים, אחד הסמלים התרבותיים של רעננה במשך כמעט חמישים שנה. "כואב הלב", אומר יצחק (איציק) פורטנוי, 71, כשהוא מביט בטרקטורים שהורסים עוד פיסה בהיסטוריה של העיר וגם בהיסטוריה האישית שלו.

תחייה צייטנר, נכדתו של ראש המועצה הראשון ברוך אוסטרובסקי, מתרפקת בנוסטלגיה על אותם ימים שבהם פעל בית הקולנוע תחת השם "אורות" החל מסוף שנות ה-60 עד אמצע שנות השמונים. כילדה הייתה עדה לדרמה הגדולה ביותר שהוצגה שם, דרמה שכל ותיקי העיר אינם יכולים לשכוח - קריסת גג הבניין בלילה שלפני חנוכת בית הקולנוע, שבנייתו נמשכה שנים רבות. צייטנר התגוררה בבית הסמוך.

"בבוקרו של יום שישי, בשלהי שנת 1958, התעוררתי משנתי מרעש בעוצמה אימתנית ואדירה", היא נזכרת. "כילדה סקרנית טיפסתי על אדן חלון חדרי. ניתרתי בינות עצי הפרי המוריקים לעבר בית הקולנוע, ואט אט נגלה לעיניי גודל החורבן, הנזק וההרס הרב שנזרעו. מוכת תדהמה ומאובנת ניצבתי לצידו של מנהל העבודה, שמבטו היה מיוסר ושמילמל ללא הרף: 'אוי ויי, איזה אסון' מספר שעות לאחר מכן עמדו כל ילדי רעננה לחנוך את האולם המפואר, אשר נחשב ליצירת מופת אדריכלית בכל מדינת ישראל".

הגג תוקן, האולם נחנך, וצייטנר זוכרת היטב את הסרט "אקסודוס" ואת הצגת ילדים של תיאטרון "טילון". "בכל מוצאי שבת, התכנסו כל תושבי המושבה ליד בית הקולנוע. מין מפגש חברתי. בכניסה נפגשו אלה שיצאו מההצגה הראשונה עם אלה שהגיעו להצגה השנייה", היא מספרת.

"גדלתי במקום הזה", אומר חבר המועצה חיים ברוידא, "מתחם 'אורות' היה מוקד הבילויים שלנו כילדים. ראיתי שם את הסרט 'ד"ר ז'יוואגו' ואת 'צלילי המוסיקה', ושמעתי את להקת 'כוורת'. במוצאי שבת נהגנו להגיע לקולנוע, כל תלמידי בית הספר. תלמידי הכיתות הנמוכות ישבו מקדימה, והמבוגרים ישבו ביציע. אחרי הסרט, המשכנו את הבילוי עם לחמנייה ונקניקייה שקנינו במזנון".

"נמכר בהפתעה"
באמצע שנות ה-80, שופץ המבנה של "אורות", זכה לעיצוב מודרני בסגנון היכלי התרבות של אותה תקופה, וצורף לרשת היכלי התרבות של ההסתדרות "מופת". האולם הוקטן מ-800 מקומות (מספר מקובל בשנות ה-60) ל-485 מקומות (הסטנדרט החדש בשנות ה-80), הותקנה מכונת הקרנה משוכללת, הוצבו כיסאות מרופדים, נמתחו שטיחים אדומים ונבנתה בימת מופעים רחבת מימדים, מהגדולות באזור. במהלך השנים הוקרנו באולם אלפי סרטים והועלו מאות הצגות, מופעי מחול ומופעי בידור.