28 שנים ישב ברוך אוסטרובסקי על כיסא ראש מועצת רעננה. הוא ראה בתקופתו שינויים ותהפוכות, אך דווקא בניית קומה נוספת בבניין המועצה, המשמש עד היום את עיריית רעננה, הצליחה להוציא אותו משלוותו. כך עולה ממסמכים שעלו לאחרונה לאתר ארכיון המדינה המתחדש ונחשפים לראשונה על ידי מיינט רעננה.

"בית העם" | צילום: עיריית רעננה

מדובר בבניין המרכזי של עיריית רעננה שניצב כיום ברחוב אחוזה 103 והחל לשמש את הציבור כבר ב-1927. באותה תקופה היו בו כל השירותים לציבור: מזכירות, מרפאה, בית כנסת, בית ספר, גן-ילדים, דואר, אולם אסיפות, חדר תרבות וגם ועד המושבה התכנס בו. לאורך השנים הוכנסו במבנה שינויים, אך בשנות ה-40 נפלה ההחלטה כי חייבים להרחיב את המבנה ולהוסיף לו קומה נוספת.

ב-2 ביולי 1945 פנה ראש המועצה דאז (המכונה נשיא לפני קום המדינה), ברוך אוסטרובסקי, למשרדי מושל מחוז תל אביב בבקשה להוסיף קומה למשרדים וביקש את הרישיון הנחוץ להשגת חומרי הבנייה. "הצפיפות במשרד שלנו ידועה לכם היטב ואנו יכולים להוסיף שהצפיפות הזאת מעכבת את העבודה", כתב אוסטרובסקי, שמסביר שאת חלק מהכספים מנסה המועצה להשיג בתרומות. "כל יום בלי בניין, זוהי הפרעה בפעולות המועצה", הוא מסכם.

כעבור חודש, ב-5 באוגוסט, שב אוסטרובסקי וכותב למשרדי מחוז המושבות בתל אביב. במכתב הוא מסביר שוב את נחיצות ודחיפות בניית הקומה. "מי הגשמים חודרים דרך הגג לחדרים הקיימים, לכן הננו מבקשים מכם לעזור לנו, כדי שתהיה לנו האפשרות לגמור את החדרים לפני בוא החורף". לאחר שינויים שהתבקשה המועצה לבצע, בעיקר במדרגות הבניין, שלח אוסטרובסקי עוד באותו חודש את התוכניות המחודשות למשרדי קצין מחוז המושבות ושוב מפציר לזרז את הנפקת הרישיון לחומרים הדרושים לבנייה.

אלא שעוברים להם כשבועיים ללא שום התקדמות. "בהתחלת הגשמים אי אפשר יהיה במשרד לעבוד בכלל ונצטרך ממש לסגור אותו", מזהיר אוסטרובסקי במכתב שהפעם מופנה לסגן מושל המחוז. "הגשם הראשון יחדור לתוך החדרים הקיימים ויהרוס הכל".

אוסטרובסקי ואחד המכתבים | צילום: ארכיון המדינה, ארכיון עיריית רעננה

ב-25 באוקטובר פונה שוב אוסטרובסקי למשרדי סגן מושל המחוז למושבות. "זהו כבר 4 חודשים שאנו מטפלים בזה ובארנו כל הזמן את הסכנה שבדבר. האם זה מועצה מקומית צריכה לפנות לשוק השחור בהשגת חומרים? הנני מבקש מכם, תצילו אותנו". "אין לנו שום יכולת לחכות. איך עושים מועצה מקומית לחסרת אונים", מוסיף אוסטרובסקי במכתב מצוקה ששולח בתחילת נובמבר.

והכל חוזר חלילה

באמצע נובמבר מקבלת מועצת רעננה סוף כל סוף את הרישיון המיועד מירושלים. אלא שהאישור והרישיון לחומרים מהוועדה בתל אביב - עדיין חסרים. ההסתבכות של אוסטרובסקי בנבכי הבירוקרטיה בתקופת השלטון הבריטי באה לידי ביטוי בשיאה במכתב ששלח למשרדי מחוז המושבות ב-27 בנובמבר 1945. "לפני חודש ימים בערך קיבלנו הודעה מהמפקח על התעשייה הכבדה שהכל אושר בעזרת השם", הוא כותב. "אבל דווקא אחרי זה התחילו הצרות וכאבי הראש ואי אפשר לצאת מזה.

"קודם כל, למה פנינו למשרדי מחוז המושבות ולא למפקח בניין ערים אזוריות....אחרי זה - שנחזיר את האישור של המפקח. ולבסוף - שניתן עוד הפעם את כל התוכניות. כיוון שהכל שלחנו למשרדכם, צריכים כבר לחכות עד שהמהנדס יכין הכל מחדש ולעת עתה אי אפשר לגמור את גג הבניין".

עיריית רעננה | צילום: יוגב עמרני

אוסטרובסקי מתאר עוד במכתב את מה שקרה בינתיים ב"בית העם". "הגשם מילא את החדרים התחתונים וכל המושבה לועגת שדווקא למועצה עם כל התמיכה שלה ממוסדות הממשלה, אין יכולת להשיג רישיון לבניית משרד, מה שאפשר לכל אחד ואחד במקומות אחרים. בכלל, צריכה להיות ברעננה ועדה לבניין ערים". אכן קמה ועדה עצמאית לתכנון ובנייה ברעננה, כפי ששאף אוסטרובסקי. זה רק קרה בעיכוב קל של 72 שנים.