פיצוציה. צילום: עידו ארז

מה באמת עושים בני הנוער של רעננה בלילות ובסופי השבוע? על השאלה הזו ענתה בצורה מדאיגה הוועדה לסמים ואלכוהול של העירייה במפגש האחרון לקדנציה שהתקיים החודש. במפגש בו נכחו גורמים מקצועיים מאגפי העירייה השונים, חשף המפקד הנכנס של סיירת ההורים, בועז יפה, כי על אף הצמצום במספר הפניות של תושבי העיר על מטרדי רעש, ההערכה היא כי נושא השימוש בסמים "קלים" בקרב בני נוער - גבר.

התופעה, כך עולה מהוועדה, מתרחשת ביתר שאת מחוץ לעיר, בחופים ובמסיבות טבע, וכן בבתים פרטיים. "כל הדיווחים הם על סמך הערכות של אנשי הצוות שמסתובבים בגנים בימי שישי בלילה וצופים בבני הנוער", מסבירה פרי. "התחושה היא שבאמת יש איזושהי התגברות של התופעה הזו".

כיצד ניסיתם להתגבר על התופעה?

"הקמנו צוות חשיבה במינהל החינוך, שבו ייפגשו הגורמים המקצועיים ביחד עם חבר הוועדה יעקב נוי, אשר כיהן עד לאחרונה כראש אגף הקהילה ברשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, לחשיבה יצירתית כיצד לעורר את ההורים למעורבות גבוהה יותר בחיי ילדיהם בשעות הפנאי. כמו כן, נבחנו תכניות המניעה השונות החל מגיל הגן ועד לתיכון. למדנו גם מערים אחרות בארץ ובעולם בנושא הצורך במדידת מימדי השימוש בעיר והשפעת תוכניות המניעה על בני הנוער ומינוי מתאם רשותי לתאום הפעילויות השונות שמתקיימות בנושא".

מה לדעתך הוביל לעלייה בשימוש בסמים "קלים" בקרב בני הנוער?

"במהלך השנה האחרונה הבאנו מרצים רבים מהרשות למלחמה בסמים, ביניהם היועצת המשפטית של הרשות המדען הראשי של הרשות, ממנו קיבלנו נתונים שמתן הלגיטימציה בארץ ובעולם יוצר בלבול בקרב בני הנוער. הסלבריטיז וחברי הכנסת שתומכים בליגליזציה יוצרים טשטוש של בני הנוער וזה מוביל לעלייה בשימוש במריחואנה בקרב בני הנוער, כמו כן גם בפתיחות של הנושא. בני הנוער כבר לא מתביישים להגיד שהם משתמשים". 

לטענת המועמד וחבר המועצה ניר קריסטל, מי ששימש עד לא מזמן כמפקד סיירת ההורים, הסיבה לעלייה בצריכת הסמים בקרב בני הנוער בעיר, אחרת. "מדובר בנושא שעובד בגלים", אומר קריסטל.  "זו תופעה כלל עולמית, וההשקעה בנושא חייבת להיות רציפה ומאוד אינטנסיבית. כשאנחנו מדברים על נוער, אנחנו צריכים לקחת בחשבון שבכל שנה מצטרפת שכבת גיל חדשה, לכן פעילויות המניעה צריכות להתחדש בכל פעם מחדש".

בהקשר של המלחמה בתופעה מוסיף קריסטל: "זאת מלחמה בלתי פוסקת, ולצערי עיריית רעננה כמעט ולא משקיעה תקציבים בנושא, כיוון שהפעילויות מחוץ לבית הספר מועטות מידי. אלמלא סיירת ההורים, המצב היה תוהו ובוהו. הפעילויות במערכת החינוך לא מספקות, צריך להיות כמו בכפר סבא, שם יש תקן בעירייה שממלא את התפקיד הזה. הייתה לרעננה הצעה מהרשות למלחמה בסמים ואלכוהול לממן 50% מהתקן שאני מדבר עליו, אולם עיריית רעננה סירבה".

מעיריית רעננה נמסר: "עיריית רעננה פועלת מזה שנים לצמצום היקף צריכת האלכוהול והשימוש בסמים בקרב בני נוער, בכל הכלים שברשותה ובין היתר בין אם בתוך בתי הספר ובין אם מחוצה להם, בשילוב כוחות של מינהל החינוך, מחלקת הביטחון ומחלקת הנוער והצעירים בעירייה, בדרכים שונות חינוכיות, מניעתיות, יצירת חלופות לפעילות פנאי למניעת חשיפה למוקדי פעילות שלילית, ופעילויות אכיפה גלויה וסמויה.

"חרף העובדה שהעלייה בהיקף צריכת האלכוהול השימוש בסמים קלים היא מגמה ארצית המצריכה טיפול במישור הלאומי, ברעננה היקף התופעה נמוך בהשוואה לכלל הארץ ואנו נמשיך לפעול ברמה העירונית בכל האמצעים העומדים לרשותנו".