תל"י רעננה | צילום: חן זמיר

בבית הספר תל"י ברעננה הורים זועמים על ההחלטה להשאיר את שכבת כיתה ה' במתכונת הנוכחית, לפיה כל אחת משתי הכיתות בשכבה מונה 39 תלמידים.

במכתב שנשלח אתמול (שלישי) לדורית פרנקל, מנהלת מחלקת חינוך יסודי באגף החינוך בעיר בשם הורי שכבת ה' בבית הספר תל"י ברעננה, נכתב: "מצב זה אינו מתקבל על הדעת, אנו פונים בבקשה דחופה להתערבותכם המיידית ולמציאת פתרון לסיטואציה אשר איננה הולמת את הסטנדרט המצופה ממסגרת חינוך", נכתב בפנייה.

"ידוע לנו כי למרבה הצער, על פי ההוראות הקיימות של משרד החינוך, נדרשים למעלה מ-40 ילדים בכיתה על מנת שהמשרד יאשר פתיחת כיתה נוספת, אולם חשוב לציין כי במסגרת רפורמת הכיתה הקטנה של המשרד החינוך, אשר יישומה החל לפני כשנתיים, כבר הופחת מספר התלמידים המקסימאלי בכיתות הנמוכות ברחבי הארץ, והרפורמה צפויה להיות מיושמת לאורך כל שנות ביה"ס היסודי בשנים הקרובות".

עוד כותבים ההורים: "אנו מבקשים להדגיש כי מבדיקה לא פורמלית שערכנו הרי שברוב, אם לא בכל, בתי הספר היסודיים הממלכתיים האחרים בעיר רעננה, מספר התלמידים בכיתות ה' איננו עולה על 30...כמו כן, מבנה וגודל הכיתות בביה"ס כלל איננו מותאם להכיל כיתות בנות 39 ילדים".

במכתב מדגישים ההורים את סגנון בית הספר הייחודי, המחויב לקלוט תלמידים מכל קצוות העיר, ובעיקר בהיותו בי"ס הקולט עליה. "תמהיל הילדים בכיתות ביה"ס מורכב מאחוז גבוה של תלמידים שהינם עולים חדשים ותושבים חוזרים. תופעה זו היא מבורכת ונפלאה, אך טומנת בחובה מורכבויות חינוכיות וחברתיות לא מבוטלות, אשר מחריפות פי מונים בכתה גדולה".

בתגובה למכתבם, התקבלה הבוקר (רביעי) תשובה מטעם מנהלת מחלקת חינוך יסודי באגף החינוך בעיר, לאחר בדיקה מול משרד החינוך. "על פי הנתונים, חסר תלמיד אחד לקבלת אישור לפתיחת כיתה נוספת", נכתב כמענה להורים. "הנתונים נמצאים בידי מפקחת ביה"ס ומינהל החינוך. במקביל, אנו פועלים לבניית מערכת שעות שתיתן מענים בקבוצות למידה, כך שהתלמידים ילמדו חלק משעות הליבה בקבוצות קטנות. בנוסף, העירייה הקצתה תומכת למידה לשכבה זו. מיד לאחר שתגובש התכנית, נזמן את ועדי הכיתות להצגתה".

"לא נקבל את המצב"

כאמור, בעקבות תשובת העירייה, החליטו הורי השכבה כי במתכונת הנוכחית, ישביתו את פתיחת שנת הלימודים. "מדובר בבית ספר שמדורג במקום ראשון מבין בתי הספר של העירייה", אומרת היום אחת האמהות. " זה אחד מבתי הספר הטובים בעיר. כחצי מהתלמידים בשכבת ה' הם עולים חדשים. השנה קלטנו 8 עולים חדשים לשכבה שממילא מנתה 35 תלמידים בכל כיתה".

מובילת המאבק עו"ד מירי פביאן, הוסיפה: "זה מאוד מתסכל שבשנה הנוכחית בזמן שבבתי ספר רבים מיושמת הרפורמה, בבית הספר תל''י הכיתות מונות 39 תלמידים. עצוב מאוד שפחות משבוע לפני פתיחת שנת הלימודים, אנחנו כהורים צריכים להידפק על דלתות משרד החינוך והעירייה. מבחינתנו זה לא מצב שאנחנו נקבל אותו".

ממחוז מרכז במשרד החינוך נמסר כי לא ניתן לאשר כיתה שאינה עומדת בתקן. יחד עם זאת נבחנת אפשרות להקצאת משאבים ללמידה בקבוצות קטנות במקצועות אשר הצוות החינוכי יראה בכך צורך.

מעיריית רעננה טרם התקבלה תגובה.