משמאל: אפרתי והללי. "איגדנו במקום אחד את כל הראיונות" | צילום: אסף פרידמן

"עדים לעד" הוא מיזם חדש ברעננה, שבמסגרתו נפתח אתר המשלב סיפוריהם של שורדי השואה ברעננה. האתר הושק באחרונה באתר העירייה, כחלק מהמאמץ המתמיד להנצחת זיכרון השואה וסיפורי השורדים.

האתר כולל תמונות וסיפורים אישיים של שורדי שואה תושבי העיר, בעדויות אישיות מצולמות, והוקם כמיזם משותף לעיריית רעננה ולמשרד הקליטה, בהובלת מחלקת קליטת עלייה והאגף לשירותים חברתיים בעירייה, ונועד לשמר את מורשתם של השורדים, אשר בעדויותיהם מתאפשרת הנחלת הסיפורים ושימורם לעד למען הדורות הבאים.

עוד כולל האתר, כחלק ממלאכת שימור זיכרון השואה והנצחת זכרם של הנספים, מידע וסרטים על אודות טקסי יום השואה ועצרות הזיכרון בעיר בעבר, סרטונים ועדויות ניצולים שהוקרנו בעבר באירועים בעיר, וגישה להתקשרות ישירה בנושא, לשם המשך התקשורת של העירייה עם שורדי השואה, וכחלק מהרצון בהמשך תיעוד סיפורי חייהם. בהמשך ירוכזו באתר כלל הפעילויות המוצעות לשורדי השואה ברעננה, והוא ישמש מקור מידע בעבורם.

האתר עלה לאוויר לאחר עבודה מאומצת של איסוף נתונים, מיונם, עריכתם, ריכוז המידע ובניית האתר. כמו כן, בוצעו ראיונות עומק עם שורדי השואה ונערכו הסרטים, בהובלת מרכז התקשורת העירוני בעיריית רעננה, וכן בשיתוף מתנדבים מקרב התושבים, שסייעו בתיעוד העדויות.

נחמה אפרתי, ממובילי הפרויקט בעירייה, ובין היתר מנהלת מחלקת הקליטה בעירייה יותר מ-20 שנה ותושבת העיר זה 23 שנה, מסבירה: "רצינו ליצור פלטפורמה שתעניק מקום לכל הסיפורים. השותף המרכזי לפרויקט הוא מרכז הטלוויזיה והתקשורת של רעננה, ושמואל הללי מרכז אותו. חשבנו יחד, איזו טכנולוגיה מתאימה לפרויקט הזה, ואילו תיעודים כבר נעשו בעבר. בסופו של דבר, הגענו למאגר עשיר מאוד של ראיונות מצולמים של האגף לשירותים חברתיים, שצולמו בשנת 2008 על ידי מתנדבים.

"מתנדבים אלה עברו הכשרה מקצועית, כדי להפיק מהראיון את המירב, וכך יצאנו לדרך, במטרה לרענן ולהוסיף על הראיונות רבדים נוספים. על אותם הראיונות שכבר נעשו, הוספנו את כל סיפורי הניצולים, שמדי שנה מובאים בטקס העירוני, וכך איגדנו במקום אחד את כל הראיונות שיש בידינו. בכל שנה הולכים ונעלמים סיפורים כאלה. בדרך הזאת נוכל להנציח, לשמר ולנצור את הנושא החשוב הזה תחת קורת גג אחת.

"זאת יכולה גם להיות פלטפורמה מצוינת לתלמידי תיכון לפני המסע לפולין, להנגיש להם את הסיפורים, שיוצרים יחד אוצר עירוני מתמשך ודינאמי לאורך זמן, תוך שימוש בטכנולוגיה המתפתחת. בנוסף, המטרה היא גם לאפשר תיעודים חדשים. באמצעות האתר אנחנו פונים לשורדים אחרים או לבני משפחותיהם, ומזמינים אותם להגיע ולספר את סיפוריהם".

לדבריה, הכוונה היא לא רק להמשיך ולעדכן את האתר בכמה שיותר עדויות של ניצולים ושל בני משפחותיהם, אלא לסייע לשורדי השואה ולעדכנם בנוגע לזכויותיהם, וכן לפעילויות ולאירועים חברתיים בעבורם בעיר.

תושבי העיר המעוניינים למסור עדות ולצרפה למאגר העדויות, מוזמנים לעשות כן באמצעות טופס מקוון המופיע באתר.