נבחרת אביב על רקע החומה הסינית | צילום: אביחי ארביב
נבחרת הרובוטיקה בתיכון אביב ברעננה תנחת בימים הקרובים בישראל עם הישג ענק נוסף - המקום הראשון בתחרות בינלאומית ברובוטיקה שהתקיימה בסין. בנוסף זכתה הקבוצה בפרס על "אדיבות מקצועית", לאחר שסייעה לקבוצות רבות נוספות בתחרות. בתחרות שנמשכה חמישה ימים השתתפו עשרה תלמידים מהתיכון הרענני.

באפריל השנה רשמה נבחרת הרובוטיקה של תיכון אביב ברעננה הישג מרשים ביותר, כאשר הגיעה למקום הראשון בתחרות הרובוטיקה הארצית "FRC", שהתקיימה בהיכל מנורה מבטחים, בהשתתפות עשרות נבחרות רובוטיקה מובילות מכל הארץ. המקום הראשון הוענק לחברי הנבחרת, תלמידי כיתות י"א-י"ב, על פיתוח רובוט בהתאם לנושא התחרות שנבחר: Power Up, בהשראת משחקי המחשב מהעבר, ממשפחת פאקמן ודומיהם. משם העפילה הנבחרת לתחרות הבין-לאומית שהתקיימה ביוסטון, טקסס, ארצות הברית, בהשתתפות מאות נבחרות מכל רחבי העולם.

"לארצות הברית הגיעו בערך 20 קבוצות", מספר גדרון ינאי, המורה לרובוטיקה בתיכון, שהוביל את הפרויקט עם רכז המגמה אורי כהן. "ניצחנו וקיבלנו הזמנה מארגון בסין שמקיים תחרות דומה, בהשתתפות נבחרות סיניות וחמש קבוצות זרות נוספות מכל העולם: שתיים מישראל - מרעננה וממשגב, מפולין, מארצות הברית ומברזיל. כל הנבחרות הוזמנו על ידי הארגון הסיני לייצג את מדינותיהן. התלמידים התרגשו מאוד מהנסיעה ומההזמנה. היתה התגייסות להפעיל מחדש את הרובוט באמצע תקופת הבגרויות, וזה דרש מהתלמידים מאמץ לא קטן", אומר ינאי.

"בסין חיכו לנו עם קבלת פנים אוהדת, דגלי ישראל נישאו והעלו את קרנה של המדינה. לאחר שזכינו באליפות, השמחה והגאוה הייתה גדולה וזכינו להערכה מהמשתתפים, שזיכו אותנו גם בפרס האדיבות המקצועית".

הרובוט הישראלי | צילום: פרטי

הרובוט שפיתחו עמד במשחק משימות, שעיקרן הנחת ארגזים על מאזניים גדולות, כך שכף המאזניים תיטה לצבע של הנבחרת, במהירות המאפשרת צבירת נקודות מירבית. בחלקו האחרון של משחק המשימות, על שלושת הרובוטים המתחרים בכל סבב הוטל להרים את עצמם לגובה של שלושה מטרים.

מגמת הרובוטיקה של תיכון אביב היא מגמה על-אזורית הפתוחה לכלל תלמידי העיר, וזוכה להישגים על פיתוחיה, ברמה הארצית והבין-לאומית.
על העבודה האינטנסיבית לקראת התחרויות מספר ינאי: "מדובר בקבוצת תלמידים איכותית מאוד, שמוכנה להקדיש לנושא שעות עבודה רבות. הקבוצה התחלקה לצוותים: שרטוט, תכנות ובנייה. לכל צוות נבחר ראש צוות, וכך התלמידים למדו לעבוד כמו חברת היי-טק. זה דורש מהם עמידה בזמנים, ומחייב אותם ללמוד לעבוד בצוות, להציג את הבעיה ולהחליט על פתרון אידיאלי.במשך שלושה חודשים עבדנו באינטנסיביות רבה. לפני כן הם למדו את המקצוע, וגם השתתפו בתחרויות מוקדמות. השנה זכינו בכל התחרויות במקום ראשון.

ינאי מציין לטובה גם את ההתגייסות הכללית: "בהכנה לתחרויות יש סיפוק גדול מאוד, והשקעה גדולה גם מצד ההורים, שמגיעים בשעות הלילה המאוחרות להביא אוכל. גם בית הספר שיתף פעולה בצורה ראויה להערכה, בכך שהמורים איפשרו לתלמידים להשלים את החומר לבגרויות, שהפסידו במהלך התחרויות".