אחד הבניינים הכלולים בפרויקט פינוי בינוי ברחוב ברנדיס | צילום: חן זמיר

"אנחנו מביעים בזאת מחאה ודאגה על מעורבות עיריית רעננה לשינוי תכנית בניין עיר, שתאפשר בניית שלושה רבי קומות, כ-10 קומות, במסגרת פרויקט פינוי בינוי, בניגוד לתכנית שהוסכמה בשנת 2005 לאחר מאבק ממושך עם העירייה". כך נכתב בעצומה שיזמו לאחרונה תושבים ואשר פתחה מאבק נגד פרויקט פינוי בינוי ברחוב ברנדיס.

בעצומה מדגישים התושבים כי מגדלים בלב ליבה של רעננה, יהוו פתח לבניית רבי קומות בכל מקום אחר בעיר, "תוך התעלמות מתנאי הסביבה, אובדן מוחלט של הצביון העירוני ובניגוד לרצון רוב רובם של התושבים...יש להיצמד לתכנית הבניה שאושרה של 7 קומות. התכנית זכתה ותזכה לתמיכתנו, אולם נתנגד בתוקף לבנייה לגובה שיהיו לה השלכות קריטיות על איכות החיים של אלפי תושבי הסביבה בפרט ורעננה בכלל".

"אנחנו מאוכזבים שהפילטר הראשון לפני שמגישים תוכניות כל כך גדולות הוא לא התושבים", אומר תושב הרחוב ואחד מיוזמי העצומה. "אנחנו לא צריכים להיאבק בנושא לאחר שכבר נאבקנו בעירייה בעבר והגענו להסכם מול העירייה ומול בעלי הבתים. העירייה לא התנהלה בשקיפות מול התושבים בנושא הזה. רוב התושבים שאנחנו מחתימים לא ידעו בכלל על קיומה של התכנית". 

עמנואל גילזר, תושב רחוב ברנדיס מזה 15 שנה ואחד מיוזמי העצומה, מוסיף: "חשוב להדגיש שאנחנו לא מתנגדים לפרויקט, אלא לאופן בו יבוצעו. חלק מיופייה של רעננה הוא השקט שבו היא מתאפיינת, ופרויקט בסדר גודל כזה יכול להרוס את העיר מהבחינה הזאת. מעבר לזה שבעקבות הפרויקט האוכלוסייה תגדל משמעותית ותשפיע לרעה על מצוקת החנייה בעיר, על הפקקים ועל זיהום האוויר, זה יפריע לאסתטיקה ולשקט המאפיינים את העיר. כמו כן, אם פרויקט בסדר גודל כזה יאושר במרכז העיר, הסיכוי להרחבה שלו גם לאזורים נוספים בעיר ילך ויגדל משמעותית. בסופו של דבר זה יהרוס את העיר".

רחוב ברנדיס | צילום: חן זמיר

"גובשה בשיתוף הציבור"

בניגוד לטענות התושבים, טוענת העירייה כי התכנית היא חלק מתכנית המתאר, אשר גובשה בשיתוף הציבור. "מתחם ברנדיס מסומן בתכנית המתאר לרעננה רע/3000, כמתחם המיועד לפינוי-בינוי", כך דברי העירייה. "על פי תכנית המתאר, שגובשה בשיתוף הציבור, נקבע כי מתחמי פינוי-בינוי ברחבי העיר יוכלו להיבנות עד 10 קומות. ביוזמת בעלי הדירות במתחם ברנדיס, באמצעות היזם מטעמם, הוגשה באחרונה לוועדה המקומית בקשה לתוספת של 16 דירות, מעבר ל-120 דירות מאושרות, תוך הגבהת הבנייה מ-8 ל-10 קומות".

עוד מטענות העירייה עולה כי "התכנית המבוקשת פורסמה להפקדה בהתאם לחוק, תוך תליית שלטים באיזור המתחם, פרסום בעיתונות ובאתר האינטרנט העירוני, מתוך מטרה לאפשר לציבור לעיין בתכנית ולהגיש התנגדויות והשגות. כשתסתיים תקופת ההפקדה, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תדון בהתנגדויות שיוגשו, ותחליט האם לאשר את התוספת המבוקשת לתכנית, תוך שמירה על האיזון הכולל בין הצורך להתחדשות עירונית על פי תכנית המתאר לבין שמירה על איכות החיים בעיר ורווחת התושבים".