זארה | צילום: אוראל כהן

בבוקר יום שלישי יצאו שתי תושבות הרצליה: נלי ואינה, לשופינג בקניון רננים. הן לא תארו לעצמן שמסע הקניות יהפוך למסע השפלה. לדבריהן, מוכרת בחנות זארה בקניון, החלה ללעוג להן בעודן עומדות בתור ומדברות ביניהן ברוסית.

"אחת העובדות החליטה להריץ דאחקות עם עובדת אחרת על אמא שלי וחברה שלה, כי המוצא שלנו לא בא לה טוב בעין", סיפרה דניאלה, בתה של נלי, בפוסט זועם בפייסבוק. "המוכרת אמרה לחברתה 'איזו רוסיה דפוקה' ודברים נוספים בסגנון הזה".

האם נלי פנתה למוכרת והעירה לה על הדרך שבה היא התבטאה. "אמא שלי אמרה לה שזה לא יפה ולא לעניין לדבר ככה על לקוחות", נזכרת דניאלה. "בתגובה לכך היא התחילה לצעוק 'למה מי את שתגידי לי איך לדבר, אני אדבר איך שבא לי, למי שבא לי'".

הסיפור ממשיך גם כשמנהל המשמרת מגיע לקופות, ולהפתעתן של הקונות מצדד לכאורה במוכרת. "בשלב זה התערבה בחורה נוספת שעמדה בתור והתחילה להגן על אימא שלי ולצעוק על אותה מוכרת שאין לה שום זכות לדבר ככה. אני לא יודעת מאיפה השנאה לישראלים דוברי רוסית", המשיכה דניאלה. "היום זאת אימא שלי, מחר זאת מישהי אחרת ש'העזה ברוב חוצפתה' לדבר ברוסית".

איך את מרגישות בעקבות המקרה?

נלי: "זאת הייתה תחושה ממש לא נעימה. אני מאוד מקווה שהדברים האלו לא יקרו יותר. הייתי בשוק באותו רגע, דיברתי איתה ממש בעדינות ובשקט ולא רציתי שיהיה בלאגן. הגענו לבלות ולא ציפיתי לקבל תשובה כזאת. ציפיתי שלפחות לא תגיב, אבל איך שהיא התייחסה - זה היה פשוט לא לעניין. קצת יותר מאוחר הגיעו אנשים נוספים שאמרו לה גם כן שזה לא מקובל להתנהג ככה".

דניאלה: "אני מרגישה בהלם, פגועה, עצובה וגם מאוד כועסת שבשנת 2018 יש אנשים שמרשים לעצמם להתייחס ככה לאנשים אחרים מכל סיבה שהיא. אנשים כאלה לא צריכים לעבוד בשירות לקוחות או בקרבת אנשים בכלל. אימא שלי הייתה עם דמעות בעיניים, אנחנו משפחה ציונית ואוהבת הארץ. שרתי בצבא. עצוב שאנחנו עדיין נחשבים רוסים בעיני הרבה אנשים".

מקבוצת זארה נמסר: "אנו מאמינים בלב שלם כי כל בני האדם שווים ללא הבדל דת, גזע ומין. הן הלקוחות והן עובדי הקבוצה. המקרה המצוין אינו מייצג את קבוצת זארה, אנו נבדוק את המקרה לגופו בסניף המדובר".