ההפגנה סמוך לבית גמלא, רעננה | צילום: חן זמיר

מותה המזעזע של הפעוטה יסמין וינטה ז"ל ממשיך להסעיר הורים רבים ברחבי הארץ. היום (שלישי) בשעה 17:00, התקיימו הפגנות בעשרות ערים ויישובים, בדרישה להגביר את הפיקוח על המסגרות לגיל הרך. ברחבת בית גמלא, רחוב אחוזה, פינת ירושלים, יצאו עשרות הורים וילדים לפארק העירוני.

צילום: חן זמיר

תושבת העיר אושר מסילתי שלקחה חלק בהפגנה מספרת: "הבת שלי בעוד שבועיים תחגוג יום הולדת שלוש והיא לא זוכה למסגרת מפוקחת על ידי המדינה. אין רגולציה. לא ייתכן שכהורים נצטרך להקריב את הדבר הכי יקר לנו. אנחנו מקווים שהמקרה עם יסמין יהיה המקרה האחרון. אנחנו חייבים לשמור על הילדים שלנו. חייבים לעצור את זה. אם החוק לא יעבור, נמשיך לצעוק את הצעקה שלנו. אנחנו לא יכולים להתעלם יותר, אי אפשר לעצום את העיניים".

מיכל ברם, אמא לשלושה: "הרבה יותר קשה לפתוח קיוסק מאשר להיכנס ולטפל בילדים קטנים. לא מבקשים שום הכשרה או תקנות מסוימות, הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יתחילו להתעסק בעיקר ולא בתפל. הילדים הללו הם חסרי ישע ומקבלי ההחלטות הם ההגנה שלהם. הגיע הזמן שיעבירו את החוק בדיוק כמו שמעבירים חוקים אחרים".

גם הילדים מפגינים עם שלטים | צילום: חן זמיר

"מחר זה יכול לקרות לילד שלי, שלך - הילד שלנו", אמרה משתתפת בהפגנה במוקד שבנתניה. פעילה אחרת הוסיפה: "הגיע הזמן למצלמות במעגל סגור, לפיקוח גנים, למטפלות שעוברות מבחני התאמה- הגיע הזמן לשינוי. יסמין כתבה את המחאה הזאת בדמה, היא שלמה את המחיר - היא סמל המחאה של כולנו".

הילדים שלנו לא הפקר (עיצוב: נורית גרפיק)

המקרה של יסמין וינטה ז"ל, אירע לפני כשבועיים במעון "מאשה והדוב" ברמת ורבר בפתח תקווה. לפי כתב האישום שהוגש על ידי הפרקליטות, בתאריך ב- 16 במאי אחזה אינה סקיבנקו, סייעת בגן, בזרועה של יסמין, הניפה אותה באוויר בחוזקה תוך שהיא הולכת ומטלטלת אותה והטיחה את גופה על מזרון לצד תינוק נוסף. אז נשכבה לצד התינוקות, כיסתה את ראשם וגופם בשמיכה עבה. היא הידקה את השמיכה סביבם ונשענה עליהם עם פלג גופה העליון, תוך שהיא עסוקה במכשיר הטלפון הנייד. הנאשמת הידקה את אחיזתה בהם ומנעה בכח כל ניסיון להשתחרר מאחיזתה.

לאחר כעשר דקות בהן שכבה הנאשמת על התינוקות הכלואים בשמיכה, היא התרוממה מעליהם והתירה את השמיכה שהייתה כרוכה סביב ראשה וצווארה של יסמין. גם כשהבחינה הנאשמת כי התינוקת אינה מגיבה כיסתה שוב את ראשה בשמיכה ושבה לעסוק בטלפון הנייד שלה, התינוקת נשארה מכוסה בשמיכה על גופה וראשה במשך כשעה וחמישים דקות עד שנמצאה ללא רוח חיים על ידי סייעת אחרת.

צילום: חן זמיר