אזור תעשייה רעננה | צילום: יוגב עמרני

הנתונים מדברים בעד עצמם. ברעננה פועלת חברת סטארט אפ על כל 125 תושבים. כך עולה ממחקר שערך מכון "גיאוקרטוגרפיה". המספרים מעמידים את רעננה במקום הראשון בארץ ביחס של חברה למספר התושבים. לכך ניתן להוסיף את כניסתן של חברות היי טק נוספות לאזור התעשייה ופתיחתו של מלון עסקים. אפשר גם לקנח בשתי תחנות הרכבת החדשות שעשויות להפוך את העיר ליעד נחשק עבור היזמים.

האם כל אלו מנבאים את עתידה של העיר כעמק הסיליקון של ישראל? אולי. העיר הוכיחה את עצמה בעשור האחרון כבעלת פוטנציאל ושמות חזקים בעולם ההייטק כמו אמדוקס, מייקרוסופט, נייס, סאפ וסאן דיסק, מצאו בה בית. צעד חזק של אמון עבור העיר שמונה בסך הכל כ-80 אלף תושבים.

בשבוע שעבר הייתה זו ענקית ניהול האנרגיה איטון (Eaton), בעלת מחזור מכירות שנתי של כ-20 מיליארד דולר, שבחרה מחדש ברעננה וחנכה בקריית אתגרים משרדים חדשים ומשודרגים. "זהו יום שמח מאוד עבור רעננה, כשחברה בסדר גודל בינלאומי כמו 'איטון' בוחרת לקבוע את משכנה אצלנו", אמר בצדק ראש העיר איתן גינזבורג. "ההצלחה שלהם היא גם ההצלחה של העיר".

"איטון" חונכת את המשרדים החדשים | צילום: ניב קנטור

עוד לפני "איטון", ניתן לציין את כניסתה של חברת "קנאבי-טק" בחודש ינואר האחרון למשרדים באזור התעשייה. נציגות נוספת מבית רבות לעולם הביוטק המתפתח בעיר. בנובמבר האחרון חברת הענק הבינלאומית "arm" השתלבה בהיי טק זון של רעננה, כששכרה 6,000 מ"ר של משרדים, בהם יועסקו 200 עובדים. יו"ר מינהלת העסקים ברעננה, רואי דינוביץ', אמר עם חתימת ההסכם: "יש לי את הכבוד ללוות באופן אישי כ-30 חברות מידי חודש אשר מגיעות לעיר ומביעות עניין להיכנס אליה. הכניסה של arm הינה הבעת אמון ברעננה ואני מקווה שהיא תביא חברות נוספות לעיר". 

רגע לפני שחוגגים ניצחון, מודים בכירים בעולם ההייטק, צריך לזכור את החיסרון. רעננה לא זוכה לתדמית תוססת בתחום, זאת להבדיל משכנתה הרצליה או מתל אביב. גם שרידי התעשייה המסורתית והמוסכים באזור התעשייה, לא תורמים. כמו כן, היא מתמודדת מול המתחרה ממזרח - כפר סבא, שעל פי ההערכות דמי שכירות המשרדים בה נמוכים במעט מאלו ברעננה. כך או כך, השינויים הצפויים בעיר והגידול המאסיבי באוכלוסיית השרון בכלל עשויים לטרוף את הקלפים.