שביל אופניים | צילום אילוסטרציה: Pixabay

מנתוני העירייה ומתוך תכנית אב הקיימת מזה שמונה שנים, עולה כי מתוך 39 ק"מ הדרושים לאורכה ולרוחבה של העיר, נסללו עד היום 9.2 קילומטרים, מחציתם בקדנציה הנוכחית. כלומר, קצב של קילומטר אחד לשנה. על פי הספק זה, יידרשו לעירייה כ-30 שנה לסיים את סלילת תשתית שבילי האופניים בעיר.

חבר המועצה והמועמד לראשות העיר ניר קריסטל הפנה לאחרונה שאילתה בנושא לעירייה והלין על קצב יישום התכנית. "הרשות יכולה לייצר ביטחון לרוכבים, להולכי הרגל ולנהגים החוששים מהאופניים המתפרצים לכביש, לשמש פתרון למצוקות תחבורתיות, לסייע לפתח עצמאות של בני הנוער ולשחרר את ההורים מההסעות", כתב.

בהקשר הזה הגיבה העירייה כי בשל מורכבות עבודות התשתית של סלילת שבילי אופניים באזורים בנויים ומפותחים, בכל פעם מתווסף מקטע נוסף של רשת שבילים המתוכננת עד להשלמת התכנון הכולל שיתחבר גם לערים השכנות.

אבל זו לא הבעיה היחידה לטענת קריסל. גם הסלילה במקטע של רחוב בן-גוריון, בין רחוב אוסטרובסקי לרחוב אחוזה, לקחה זמן רב וחריג. "הסלילה במקטע זה זולה מאוד – רק 80 אלף שקלים", אומר חבר המועצה. "היא דורשת הסטה פשוטה של הנתיב ולא עבודת תשתיות יסודית. אז אם זה כל-כך זול וכל-כך קל, למה חיכו 4.5 שנים עד לבחירות כדי להזיז את הפרויקט הפשוט הזה?".

בתגובה לשאילתה של קריסטל, הגיבה העירייה כי "המקטע שנסלל בימים אלו ברחוב בן גוריון, הנו המשך לשביל אופניים שנסלל בעבר בחלקו הדרומי של הרחוב. סלילת השביל נעשתה תוך הקפדה לא לפגוע בחניות קיימות. כאמור, שביל זה הנו חלק מתכנית אב לשבילי אופניים אשר מבוצע בחלקים שונים ובשלבים שונים".

נוסף לכך, השיבו בעירייה לקריסטל, כי מתוכנן להיסלל שביל אופניים דו סטרי לכל אורך רחוב אחוזה ובכניסה לתחנות הרכבת, במסגרת פרויקט "מהיר לעיר". כמו כן הוגשו למשרד התחבורה בקשות לתקצוב סלילת שביל אופניים בהמשך רחוב ויצמן ורחוב הנשיאים-המלכים אשר העירייה טרם קיבלה אודותם תשובה.

מהעירייה נמסר בתגובה לידיעה: "קצב סלילת שבילי אופניים בעיר הוכפל בשנים האחרונות וצפוי לגדול עוד יותר. לאחר תכנון מקצועי של מערך שבילי האופניים, שאותה הובילה הנהגת העירייה הנוכחית, נסללו עד כה למעלה מ – 9 ק"מ ומעל ל 6 ק"מ נוספים מתוכננים להתבצע בשנה הקרובה. עיריית רעננה רואה בפיתוח שבילי אופניים יעד חשוב ותמשיך לרשת את העיר כולה בשבילים שיאפשרו לרוכבים רכיבה בטוחה ונוחה".