צילום ארכיון: עידו ארז

בכבאות הארצית הוציאו הנחיות לציבור הרחב בעקבות מזג האוויר החם והיבש - העלול להביא להתפשטות מסוכנת של המדורות עד לכדי שריפות גדולות. בכבאות הארצית הודו כי היו מעדיפים שהתושבים כלל לא יבעירו מדורות עקב מזג האוויר החם.

"על פי כל התחזיות הערב צפויות לנשוב רוחות מזרחיות ערות בשילוב טמפרטורות גבוהות מהרגיל לעונה ולחות נמוכה", נמסר מהכבאות. "זהו שילוב אשר עלול לגרום להתפשטות מהירה של שריפות.

"לפיכך אנו פונים לציבור לאיחוד מדורות, הקטנת היקפן וצמצום כמות חומר הבערה. נוסף על כך יש להקפיד על שמירת מרחקי בטחון גדולים מהרגיל ומאלו הקבועות בתקנות".

גם בעיריית רעננה הצטרפו להמלצה וביקשו מהתושבים להימנע מהדלקת מדורות: "בשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים הצפויים היום ומחר, ובתיאום עם הנהגת ההורים, העירייה ממליצה שלא להדליק מדורות. כמובן שניתן לקיים, באותם המקומות שתיאמתם, פעילויות חברתיות וקהילתיות חלופיות, שאינן כוללת הדלקת אש, דוגמת פיקניק קהילתי.  

למעוניינים בכך, העירייה תאפשר תיאום מחודש לקיום מדורות שתוכננו להערב, כך שניתן יהיה לקיימן במוצאי שבת. אנו מודעים לכך שביטול מדורות עלול לגרום לעוגמת נפש, עם זאת בטיחותם של ילדינו קודמת לכל. לתיאום מדורה למוצ"ש.

במערך הכבאות הדגישו:

▪יש לפעול לאיחוד מדורות מטעמי בטיחות וזיהום אויר.

▪לאור מזג האוויר החריג הצפוי המלווה ברוחות ערות אנו מבקשים להקטין את היקף מדורות על מנת לצמצם את הסיכון שהאש תצא מכלל שליטה.

▪יש למקם את המדורה במקום נקי מחומרים דליקים.

▪ הדלקת האש תעשה אך ורק על ידי אדם מבוגר, שישמש אחראי וישגיח על הילדים.

המחשה: שאטרסטוק

▪יש להדליק את האש עם כיוון הרוח.

▪ מומלץ להחזיק בקרבת מקום שני דליי מים.

▪אין להשאיר מדורה ללא השגחה.

▪יש לוודא  כיבוי מוחלט של האש טרם עזיבת המקום.

במידה והאש יוצאת משליטה יש לחייג ללוחמי האש 102.