תלמידי מטרו-ווסט עם המורים המלווים. המצאות חכמות | צילום: אסף פרידמן

מנעול אלקטרוני, אפליקציה ותוכנת ניהול. זה הפרויקט, שזיכה צוות מבין תלמידי המגמה המדעית-הנדסית של תיכון מטרו-ווסט ברעננה במקום השני בתחרות "המהנדסים הצעירים", שנערכה בטכניון. מדובר במערכת ארגונית המאפשרת למינהלן, או לאב הבית בארגון גדול, שליטה על הקצאת מפתחות לחדרים, לארונות ולמגירות, תוך מעקב אחר המשתמשים ואחר זמני השימוש. המערכת נקראת SHARELOCK, והיא מחליפה למעשה את המנעולים הידניים המסורתיים.

בתחרות השתתפו 65 פרויקטים, שפיתחו 250 תלמידי כיתות י"ב, במגמות המדעיות-טכנולוגיות, ב-23 בתי ספר ברחבי הארץ. תלמידי המגמה הרעננית הציגו בתחרות שלושה פרויקטים נוספים, בליווי המורים הדר טל, מרסל ברגר ועופר דיין.

חברי הצוות שזכה במקום השני - איתי דינר, שביט זמיר, שלי רבינוביץ' ושי גולי-מורד - עמלו על פיתוח המערכת כשנתיים. "הרעיון היה של אחד ממורי המגמה. הוא התלונן, כי בכל פעם שהוא צריך להיכנס לכיתה או לפתוח ארון או מגירה, עליו לרוץ למזכירות או לחפש את אב הבית", מסביר חבר הצוות, גולי-מורד. "פיתחנו אפליקציה, מנעול חכם ואתר מיוחד. העובדים נרשמים באפליקציה, מקבלים הרשאה וסיסמה לפתיחת דלת מסוימת, ופותחים אותה באמצעות המנעול החכם שהותקן בה, ומקושר לאפליקציה. בנינו גם אתר מיוחד, המאפשר למינהלן או לאב הבית לראות בכל רגע נתון מי מהמשתמשים פתח איזו דלת".

גם על המצאות בתחום המטבח חשבו במגמה: התלמידות נעמה ביתן, קרן טורטלטאוב ושי רהט פיתחו מערכת בקרה לתנור אפייה, ששמה BakeApp, המזהה כאשר המאפה מוכן, מכבה את התנור, ומעדכנת את האופה באמצעות אפליקציה.

"פיתחנו בקר וחיישן לחות שנועצים בתוך העוגה בזמן האפייה. כשהחיישן מזהה שהעוגה מוכנה, הוא מכבה את התנור ושולח הודעה טלפונית לבעל התנור, באמצעות אפליקציה מיוחדת", מסבירה ביתן. "באפליקציה ניתן יהיה גם להדליק ולכבות את התנור מרחוק, וגם לשנות את הטמפרטורה".

התלמידים אלעזר הירש, טל מינאי ויפתח חורי פיתחו משקפת לשחיין, המציגה בפניו את נתוני השחייה ואת הנתונים הפיזיולוגיים שלו בזמן אמת, ואף אוספת את הנתונים, לצורך ניתוח ומעקב אחר התקדמותו של השחיין.

הרעיון לפרויקט, שזכה לשם Myshkefet, היה של הירש, לשעבר שחיין תחרותי. הצוות פיתח בקר, חיישנים ומערכת אופטית שמודדים את הדופק, את מהירות השחייה ואת מספר הבריכות. המערכת מבוססת על טכנולוגיה הדומה לזו של משקפי גוגל - היא מקרינה את הנתונים על זכוכית המשקפת ישירות לנגד עיניו של השחיין. אלה נאגרים בכרטיס זיכרון, עוברים לאתר אינטרנט ומאפשרים השוואת נתונים בין המשחים השונים.

המוצר, שזכה לשם iBreath - מערכת המאפשרת ניטור ומעקב מרחוק אחרי חולי ריאה - פותח בידי התלמידים בר שיוו, גל מונד, עמית פוטרמן ותומר דביר. דביר מסביר: "מדובר במערכת ביתית, שעוקבת אחרי מצב הריאות ותקינות הנשימה של מטופל לאחר ניתוח ריאות. המערכת מצוידת בחיישנים המולבשים על החזה, וקולטים ומקליטים את הצלילים שמפיקות הריאות בזמן הנשימה. נתונים אלה מועברים לשרת, ושם הם מעובדים ומנותחים באמצעות אלגוריתם שפיתחנו על פי פרמטרים רפואיים. הממצאים מועברים לאתר אינטרנט, שבו יכול הרופא לבדוק את מצב המטופל, להשוות לבדיקות קודמות, ולהזמין אותו במידת הצורך לבדיקה קלינית".

הרעיון צץ בעקבות מחלתו של אחד מחברי הקבוצה, בר שיוו. הוא עבר ניתוח ריאות, ונותח שוב לאחר שמצבו החמיר. "רבים אמרו לנו שפיתוח מוצר כזה גדול עלינו", אומר דביר. "התייעצנו עם מנהל מחלקת חזה-לב ב'בילינסון', והוא ציין כי אין מכשיר כזה בשוק. ועדה של משרד החינוך בדקה את הצעתנו ואישרה את הפרויקט".