הכניסה לשטח שבט הראל. "אין סיבה שיזרקו אותנו לכלבים" | צילום: אסף פרידמן

"עיריית רעננה רוצה להרוס לנו את השבט ולהעביר אותנו למקום קטן הרבה יותר, מקום שיקשה על המון חניכים מהשבט שלנו להגיע אליו בשל המרחק ומיקומו. מקום שיהיה בו קשה להעביר את הפעולות שלנו, ומקום שלא יהיה הבית שלנו", את הזעקה הזאת פרסם השבוע גלעד אהרונין, אחד מחניכי שבט הצופים הדתיים הראל ברעננה. ראש השבט חגית אילוביץ ומרכז השבט אריאל וייס החליטו לנקוט "צעדים להגנת השבט" והכריזו על הפגנה מול בניין העירייה, אלא שהגשם שיבש את תוכניותיהם. ההפגנה נדחתה בשבוע, ובינתיים נמשכים המגעים עם העירייה במאמץ לשמור על מיקומו הנוכחי של השבט או לקבל חלופה ראויה.

לדברי אסף אדלשטיין, אחד מהורי החניכים בשבט, "מוצע לנו מבנה שלא עונה על הצרכים, רחוק ממרכז העיר, ובאזור שיעבור בקרוב פינוי‑בינוי ויהפוך לאתר בנייה. התנהלות העירייה גורמת עוול גדול לילדים. החניכים והמדריכים מוטרדים מאוד מהעניין ומרגישים עוגמת נפש. כהורים אנו מרגישים שמזלזלים בנו. העירייה היא גוף אטום ומנותק שלא מבין את הנזק שהוא גורם ומתנהל בניגוד לתוכנית המתאר רע/3000 שאושרה בעת האחרונה".

"זהו צעד ברוטלי"

שבט הראל נוסד לפני 18 שנה ופעל מאז בכמה מקומות בעיר. לפני כחמש שנים, בתקופת ראש העירייה נחום חופרי, הקצתה העירייה לשבט את המתחם ברחוב אוסטרובסקי 14. "המיקום מעולה — במרכז העיר, יש שם גינה ציבורית גדולה שאפשר לנהל בה פעילויות ותפילות משותפות", אומר אדלשטיין. "עוד לפני שנתיים רצו להזיז אותנו למתחם ברחוב כנרת, במרחק שניים וחצי ק"מ ממרכז העיר, כלומר לא במרחק הליכה סביר ל-80 אחוזים מהחניכים. באמצע השבוע אין תחבורה ציבורית טובה לאזור, ובשבת איננו יכולים להסיע אותם לשם".

בעקבות מגעים עם סגנית ראש העירייה רונית ויינטראוב הוצעו להורים כמה חלופות. "שבט צופים זקוק למחסן גדול לכל הציוד המשמש לפעולות, חניה למכולה ומקום מתאים לתפילות משותפות", מסביר אדלשטיין. "המקום שהוצע לנו ברחוב כנרת קטן מדי ולא עונה על הצרכים. יתר על כן, בקרוב האזור יהפוך לאתר בנייה, שכן מתחיל שם פרויקט של פינוי-בינוי, וכיום פועל באזור סניף של עמותת אל סם, ומסתובבים שם נרקומנים, אלכוהוליסטים ונגמלים. אני אשלח את הילדים שלי לאזור כזה?".

בשנתיים האחרונות נדמה להורים שהעירייה ירדה מהעניין. "היה לנו שקט ושלווה, ופתאום הנחיתו עלינו פצצה כרעם ביום בהיר", הם אומרים השבוע.

במכתב ששלחה תמר ורשבסקי, מנהלת אגף תרבות נוער ופנאי, להנהלת הסניף נכתב: "מיד אחרי הפסח ייהרס המבנה ולא תוכל להימשך הפעילות במקום. כפי שדובר בפגישות קודמות, מוצע לכם להעביר את הפעילות למתחם ברחוב כנרת, הכולל חצר גדולה ומבנה".

"זהו צעד ברוטלי של מישהו שאומר: 'יש לי ילד מועדף, ואתה הילד החורג'", אומר אדלשטיין. "למה שלא יעבירו את המחוננים לרחוב כנרת? הרי להם יש הסעות מכל נקודה בעיר. למה לדפוק דווקא את אלה שהולכים ברגל? אנו מרגישים כמו נטע זר, כמו פולש שבאים לפנות אותו, לאף אחד לא אכפת מאיתנו".

בזכות ולא בחסד

כאב לארבעה, שניים בוגרי השבט, ושניים חניכים בשבט, אדלשטיין מציין ש"כשהבן הבכור שלי התחיל בשבט הראל, היו בו 180 חניכים. היום יש בשבט 300 חניכים. צמיחה יפה בתקופה קצרה יחסית. המעבר למבנה רחוק מהמרכז יחזיר את השבט 15 שנה אחורה, ומספר החניכים יקטן".

לדבריו, היום השבט חולק את המבנה עם בית הספר למחוננים. "על פי תוכנית המתאר, אמור בית הספר למחוננים להיבנות עם מרכז השתלמויות למורים ולשמש גם לצורכי הקהילה. למה לא רוצים לשלב אותנו בתוכנית? אפשר לתכנן זאת כך שיהיה ניצול מרבי של המבנה. ממילא אין חפיפה בזמני הפעילות".

גם הפעם פנה אדלשטיין לכמה מחברי המועצה ואף שלח מכתב לסגנית ראש העירייה סימה פרי. "הפגנת התופים והמשרוקיות שתכננו לקיים מול בניין העירייה נועדה לזעוק שנעשה לנו עוול, שאין סיבה שיזרקו אותנו לכלבים, ושאנחנו כמו כל השבטים האחרים ברעננה".

לדברי יו"ר המועצה הדתית בעיר אריה פרידמן, לשעבר סגן ראש העירייה, הצופים הדתיים נמצאים באתר הנוכחי בזכות ולא בחסד. "בזמן היותי סגן ראש העירייה הענקנו, אני וראש העירייה אז נחום חופרי, את השטח המדובר לפעילות קבועה לצופים הדתיים. איני מבין מדוע לאגף החינוך ולתלמידי המחוננים יש עדיפות על חניכי תנועת נוער. פשוט מבקשים מהם להסתלק מהבית שלהם. אם כבר עושים זאת, יש להציע להם חלופות ראויות, ולא לשלוח את החניכים למרחק שלושה ק"מ מהמיקום הנוכחי, בייחוד כשמדובר בתנועת נוער דתית שעיקר פעילותה בשבת".

מתנועת הצופים הארצית נמסר: "התנועה מקיימת כעת שיח עם עיריית רעננה".

מעיריית רעננה נמסר: "עיריית רעננה העמידה את נושא תנועות הנוער במקום מרכזי בפעילות העירונית ומשקיעה משאבים גדולים בתנועות הנוער. המגרש המדובר הוא בייעוד של בית ספר זה שנים רבות. בעבר שימש בית ספר תוחלת, ועתה מיועד להקמת בית ספר למחוננים, אשר אושר במשרד החינוך ומתוקצב מטעמו. עיריית רעננה נושאת ונותנת עם הנהגת הצופים הדתיים וההורים במשך כשלוש שנים למציאת חלופה הולמת. אנו תקווה שמאמצים אלו יישאו פרי לשביעות רצונם של כל הצדדים".