חודשיים בלבד לאחר שהודיע ראש עיריית רעננה זאב בילסקי כי לא יתמודד לכהונה נוספת מתברר שאינו יוצא לגמלאות. השבוע נודע כי שר האוצר משה כחלון מינה אותו ליו"ר מטה הדיור הלאומי, תפקיד שיתחיל בילסקי למלא בתחילת חודש אפריל הקרוב, לפני תום כהונתו.

ההודעה על המינוי הצפוי גררה גל טוקבקים בפורום תושבי רעננה בפייסבוק, רובם ביקורתיים ומיעוטם מפרגנים (ראו מסגרת). "הפסקתי לקרוא טוקבקים. זה שיח לא ראוי", אומר בילסקי השבוע בראיון בלעדי ל"ידיעות השרון". "יש אנשים שכותבים, ויש כאלה שצריכים להקדיש את הזמן שלהם לעשייה. יש לי 20 שנה של עשייה למען תושבי רעננה, ואתה רוצה לסכם אותן בכמה טוקבקים והשמצות גסות? אני לא יוצא עכשיו לחופשה שנתית ולא לפנסיה מפנקת. אני יוצא לשליחות ציבורית, לאומית, ראשונה במעלה".

ממשיך הלאה. בילסקי | צילום: אסף פרידמן

בגיל 69 אתה רוצה להתחיל בקריירה חדשה ותובענית של פתרון בעיית הדיור בארץ?

"אף פעם לא הסתכלתי על הגיל שלי. אני חושב שיש לי היכולות, הרצון והדחף להמשיך הלאה".

אומרים שכאשר הודעת שלא תתמודד שוב לראשות העירייה כבר ידעת מה יהיה התפקיד הבא שלך.

"כשהודעתי לא היה לי מושג מה אני הולך לעשות. אנשים שוחחו איתי על כל מיני הצעות. את ההצעה של שר האוצר קיבלתי לפני כמה ימים. כשבאתי אליו לא היה לי מושג קלוש שהוא הולך להציע לי את התפקיד. זו היתה הפתעה גדולה בשבילי. לאחר שתי פגישות ומחשבה עמוקה החלטתי להיענות לה".

"נתתי את חיי לעיר"

אין זו הפעם הראשונה שבילסקי עוזב את כיסאו כראש העירייה. ביוני 2005, בכהונתו הרביעית ברציפות, הוא מונה לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית, לאחר שהיה מועמדו של ראש הממשלה אז אריאל שרון ומונה מטעם הוועד הפועל הציוני. בהמשך מונה לחבר כנסת בבחירות 2009 מטעם מפלגת קדימה.

כאשר הוא נשאל מדוע בחר בו השר כחלון הוא משיב: "אני מעריך שהניסיון שלי בראשות עירייה, בכנסת ובגופים גדולים כמו הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית, זה מה שעמד מאחורי ההצעה".

טוענים שקיבלת ג'וב כי הסכמת לתוכניתו של שר השיכון לבנות 13 אלף דירות במערב רעננה.

"מטה הדיור מעולם לא ביקש מאיתנו לבנות 13 אלף דירות. כל התוכניות שאושרו ברעננה הן תוכניות של העירייה, שהובאו לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ונידונו שם במסגרת תוכנית המתאר של העיר, שאושרה בזמן האחרון".

"התקציב אושר, העיר מתקתקת | צילום: אסף פרידמן

רעננה תהיה אחד היעדים של מטה הדיור?

"יש כל כך הרבה מה לעשות במטה הדיור עד שנגיע לרעננה. להגיד שעכשיו מטה הדיור יעסוק ברעננה כי אני בא מרעננה, זה לא מחובר למציאות. חשוב לי לצמצם את הפערים בחברה הישראלית".

מותחים עליך ביקורת מפני שנטשת את העיר באמצע כהונה, בפעם השנייה.

"לא נטשתי. אתמול הם היו מוכנים שאעזוב, רק שאיעלם להם מהעיניים. עכשיו הם פתאום בוכים בדמעות תנין איך אני משאיר אותם לבד. זו פשוט שטות מוחלטת. שנה לפני הבחירות הודעתי שאני לא מתכוון להתמודד לכהונה הבאה. אז עכשיו אומרים שברחתי. אם לא הייתי מודיע שאני עוזב, אולי מישהו היה יכול להתלונן, אבל הודעתי מספיק זמן מראש, ושינוי של כמה חודשים הוא לא כזה משמעותי. גם אם זה כמה חודשים לפני מועד הבחירות, העזיבה שלי לא משנה דרמטית את מה שיקרה בשנה הזאת. תקציב העירייה אושר, והעיר מתקתקת.

"את כל חיי נתתי למען רעננה. הפשלתי שרוולים לפני 30 שנה ומאז אני קשור לעיר הזאת, לבנייתה ולהתפתחותה. אני חושב שרוב תושבי רעננה יבינו שאני הולך למשימה לאומית ויאחלו לי הצלחה, כי ההצלחה שלי תהיה ההצלחה של מדינת ישראל".