פארק רעננה | צילום: נמרוד גליקמן

חשבתם פעם האם הדשא בערים השכנות באמת ירוק יותר? בסוף השבוע האחרון פורסם דירוג הערים הטובות בישראל. רעננה זכתה במקום השלישי בחישוב הכולל, ובמקום השני בין הערים הבינוניות.

הבדיקה כללה 77 ערים ברחבי הארץ ונערכה על ידי חברת "סביבת מגורים" שעוסקת במתן ייעוץ כלכלי-אורבני לחברות בנייה ונדל"ן ולרשויות מקומיות. הבדיקה נשענת על נתונים של גופים ממשלתיים כמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד הפנים ומשרד החינוך, לצד מידע מחברות פרטיות כמו מדל"ן וגוגל מפות. הבדיקה לקחה בחשבון מספר קטגוריות מרכזיות בהן, נגישות, חברה, חינוך, שירותי ציבור ועוד.במקום השני בין הערים הבינוניות

רעננה, כאמור, הגיעה למקום השלישי בחישוב הכללי, עם ציון סופי של 7.63 נקודות. שתי הערים שסיימו לפנייה היו תל אביב-יפו שזכתה בבכורה עם ציון של 9.75 וגבעתיים שהגיעה למקום השני בזכות ציון של 7.83. רעננה כמובן היא גם הבכורה מבין ערי השרון ומקדימה את כפר סבא, רמת השרון והרצליה שהגיעו למקומות החמישי, השישי והשביעי בהתאמה. הוד השרון הניצבת במקום ה-16.

הציון הכולל מורכב כאמור ממספר פרמטרים: 20% מתייחסים למיקום העיר, התחבורה והנגישות אליה, 20% נוספים לחברה שבה, 15% מתייחסים לרמת החינוך, 15% נוספים לשירותים הציבוריים, 12% לכלכלה העירונית והניהול המוניציפאלי, 12% נוספים לבריאות וביטחון האישי של תושבי העיר ו-6% האחרונים למושג המוגדר כ-"עירוניות".

רעננה עם נתונים גבוהים ברוב הקטגוריות

מבט מעמיק יותר על כל אחת מהקטגוריות הללו מגלה מדוע רעננה ניצבת שלישית בדירוג הכללי. כך לדוגמה רעננה זכתה למקום הרביעי בקטגוריות "עירוניות" (6.50)  ו"חברה" (8.25) ובמקום השלישי בקטגוריית "שירותי ציבור" (7.65). על אף שחלק מהרעננים לא חשים כל כך בטוחים לאור גל הפריצות של החודשים האחרונים, העיר מככבת במקום השלישי גם במדד "בריאות וביטחון אישי" (8).

לצד ההצלחות, יש פרמטרים בהן העיר פחות מככבת. הבולט שבהם הוא תחום התחבורה והנגישות, שם לא נכנסה אפילו לעשירייה הפותחת. כמו כן רעננה ניצבת במקום השמיני בתחום החינוך (8.48) והעשירי בתחום כלכלה עירונית וניהול מוניציפאלי (7.58).