ייסגר בשבת? סניף "טיב טעם" רעננה | צילום: רועי רובינשטיין

סערת "חוק המרכולים" תגיע הערב (ה') לישיבת המועצה שם תבקש סגנית ראש העירייה, ויו"ר סיעת מר"צ, רונית וינטראוב, לנסות לשכנע את חברי המועצה להצטרף להצעת חברי סיעתה ולערוך תיקון בחוק העזר העירוני, שישמור על הסטטוס קוו הקיים בעיר. זאת לאור "חוק המרכולים" שעבר כבר בקריאה ראשונה בכנסת ועשוי להוביל לסגירת מספר בתי עסק הפתוחים בשבת.

בקשה זו תצטרף למכתב ששלחה ביום שלישי הסיעה לכלל חברי המועצה, שם נכתב כי חברי הסיעה מודאגים מהשלכות החוק על העיר וכי חשוב שתושבי העיר יבחרו את אופי השבת בה. "מי שבוחר לבלות בבית הכנסת יוכל לעשות זאת וגם מי שבוחר לבלות במסעדה ובבית קפה...חשוב לנו שלא יווצר מצב חוקי שימנע זאת מאיתנו. אנו מבקשים את תמיכתך בשמירה על אופי השבת כפלורליסטי ומכיל", נכתב.

חשיבות קבלת תמיכתם של חברי המועצה הינה קריטית כי על מנת להגיש בקשה ליצירת חוק עזר עירוני צריכה מרצ את תמיכתם של מעל ל-50% מחברי המועצה. רק בהגיעה לתמיכה שכזו, תוכל היועצת המשפטית להתחיל לנסח את חוק העזר. מדובר במעין מירוץ נגד הזמן, במסגרתו מנסה מרצ להשלים את התהליך, אם אכן יקבל את תמיכת הרוב, לפני ש"חוק המרכולים" יעבור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. 

ישיבת הנהלה סוערת

הבערה סביב החוק כבר החלה להתלקח ביום שלישי בערב, עת ישבו הסיעות בישיבת הנהלת העירייה. לפי גורמים שנכחו במקום, כאשר וינטראוב ביקשה רשות מביסלקי לשאת דברים בנושא בישיבה הקרובה, פרצה בינה לבין חברת המועצה דרורה כהן (הסיעה הדתית המאוחדת) מריבה ובה נאמרו דברים קשים.

"רונית ביקשה מכולנו להצטרף לבקשה של הסיעה שלה ודרורה החלה לצעוק", שחזר גורם שנכח בישיבה. "היא אמרה לה שהיהדות היא מעל לכל, בזמן שרונית דיברה על כך שדרך ארץ קדמה לתורה". גורם נוסף שנכח במקום סיפר כי חש באי נוחות כאשר השתיים צעקו האחת על השניה. "הוויכוח הגיע לטונים מאוד צורמים ונמשך גם אחרי הישיבה במסדרון".

במקביל שלח יו"ר המועצה הדתית, אריה פרידמן, שלא פעם התווכח עם סגנית ראש העירייה בקדנציה הקודמת של המועצה, כאשר כיהן בעצמו סגן ראש העיר, במכתב  פתוח. במכתב טען כי חברי סיעת מרצ מראים חוסר הבנה של החוק. "החוק המוצע מתייחס לבתי מסחר שפעילותם בשבת אסורה על פי חוק 'ימי עבודה ומנוחה', חוק שקיים מימים ימימה. חוק זה כמו חוקי העזר העירוניים בנושא שבת, מאפשר פתיחת בתי עינוגים שהם מסעדות, בתי קפה וכיוצ"ב בזה, ואוסר פתיחת בתי מסחר כולל מכולות, מינימרקט ועוד", כתב פרידמן. "ברעננה קיים סטטוס קוו המאפשר פתיחת בתי עינוגים באזורים מוגדרים וספציפיים. לא מדובר בפתיחת בתי מסחר בשבת, שגם כיום היא אסורה הן על פי הסטטוס קוו - הן על פי חוקי המדינה והן על פי חוקי העזר העירוניים הקיימיים בעיר".

וינטראוב אמרה למיינט רעננה: "מרצ רעננה פעלה יותר מעשור בהצלחה על מנת  לייצר מצב של שבת בה יש מקומות מסחר, בילוי ופנאי עירוניים פתוחים ואף נאבקה במהלך השנים לשמרם. השבת הזו ברעננה היא המפתח ליחסים טובים בקרב אוכלוסיית העיר, על בסיס חיה ותן לחיות. מקווים שנזכה לתמיכת חברינו במועצת העיר. אני מצפה גם שחברי המועצה הדתיים יפגינו כבוד למרקם החיים שנוצר ברעננה".