סגן אילן | צילום: דובר צה"ל

ביום רביעי הבא, ברחבת הטקסים שבבסיס חיל האוויר בחצרים, יקבלו עשרות בוגרי הקורס היוקרתי את כנפי הטיס שלהם. בין כולם יעמוד שם גם סגן אילן שגדל והתחנך ברעננה. הוא יצדיע למפקדיו בזמן שבני משפחתו ובינהם גם אישתו הטרייה, אף היא רעננית במקור, ינופפו לו לשלום מהקהל. "זה מאוד מרגש להגיע לרגע הזה", הוא אומר, "עברתי הרבה בשבילו ועכשיו הגיע הזמן להתחיל לעבוד".

סגן אילן (22) התחנך במוסדות החינוך ביל"ו והתיכון הטכנולוגי בכפר בתיה בעיר, לפני שלמד בישיבה במשך שנה וחצי. מגיל צעיר אהב את תחום הטיסה והשתתף בחוג טיסנאות בעיר. "מהרגע שהצו הראשון הגיע, חלמתי על להגיע לקורס טיס, אבל ידעתי שיש לי מגבלות כי היו לי משקפיים למשל, אז הלכתי לימי סיירות. בסוף החלטתי לעשות ניתוח להסרת המשקפיים והגעתי לחיל האוויר".

הטקס הקרוב יסמל את סיום המסלול שסגן אילן וחבריו עברו בשלוש השנים האחרונות. "השנה הראשונה הייתה הכי קשה", הוא נזכר. "בשנייה למדתי תואר בכלכלה וניהול ובשלישית כבר היינו על המטוסים ולמדנו את התפקיד". לדבריו, החלק הכי קשה בשלוש השנים הללו היו היציאות הביתה. הוא חוזר לחיק המשפחה רק פעם בחודש ובשעות המועטות שהיו לו מחוץ לבסיס, היה עם משפחתו ועם מי שהיום אשתו. "הכרנו בצופים הדתיים ברעננה והתחלנו לצאת בדיוק בתחילת השירות הצבאי, ככה שהעברנו ארוחות שבת ביחד כשיצאתי ובילינו עד שנישאנו לפני מספר חודשים ועברנו לאריאל".

את תפקיד הנווט הוא קיבל בסוף השנה הראשונה, אז לא עבר את המבדקים בהם בוחרים מי ימשיך כטייס קרב, מי כטייס מסוקים ומי כנווט קרב. "ניסיתי את מזלי במבדקים האלו ובסופם שובצתי להיות נווט קרב. התבאסתי כי רציתי להיות טייס, אבל ככל שלמדתי את תפקיד הנווט, הבנתי שזו הייתה החלטה נכונה של המפקדים וזה יותר מתאים לי. זו אמנם הייתה מכה קטנה באגו, אבל זה עבר והיום אני איש צוות במטוס".

אז מה כולל התפקיד שלך כנווט קרב?

"קודם כל זה עוד זוג עיניים במטוס ועוד טייס שיכול לתפעל את המערכות. מבחינה משימתית הנווט כיום פחות עוסק בניווט כי יש מערכות שעושות את זה, אלא אחראי על כל הנשק שעל המטוס. חלוקת התפקידים היא שהטייס מטיס את המטוס ואנחנו הנווטים עסוקים בפצצות שעל המטוס".

לקחת כבר חלק פעילות מבצעית?

"לא. עכשיו, אחרי הטקס, יהיו לנו עוד כמה חודשים של הכשרה מבצעית שבה ילמדו אותנו עוד כמה דברים ואז נתחיל לצאת לפעילות".

אתה חושב על הגיחה הראשונה שלך? יש פחד התרגשות?

"לא יודע, עוד לא הייתי בסיטואציה הזו, אבל למטוסים היום יש הרבה מנגנוני הגנה. ברור שיש לי חשש קטן בלב, אבל הוא קיים אצל כל לוחם קרבי שצריך להתמודד עם סכנות. אני מאמין שאם אתה מגיע מוכן לכל סיטואציה, אז הכל יהיה בסדר".