ניב טלמון | צילום: עיריית רעננה

חופשת החנוכה מזוהה אצל ילדים עם חופשה, הדלקת נרות, זלילת סופגניות, טיולים וצפייה בהצגות. אלא שעבור ניב טלמון בת ה-12.5 מרעננה, החג הזה הוקדש בעיקר לנתינה.

מספר ימים לפני תחילת החג בשבוע שעבר, פתחה טלמון, תלמידת חטיבת הביניים "יהונתן" בעיר, דוכן בחצר בית הספר ומכרה לעוברים והשבים ביום ההורים עוגות ועוגיות, עציצים, ספרים, תכשיטים וכלי קרמיקה. את הכסף שקיבלה בתמורה לפריטים אלו, כ-900 שקל, העבירה בסוף השבוע האחרון ל-"עמותה להחזרת אורון שאול".

"אנשים הגיבו ממש יפה לדוכן וקנו", מספרת טלמון. "היו כאלו שאפילו אמרו לי כל הכבוד". הילדה הצעירה החליטה לתרום את הכסף למען העמותה לאחר שגילתה כי המשפחה מנסה לנצל את הפיוס בין פחלגי הפת"ח והחמאס, להפעלת לחץ להשבת גופתו לישראל. "הייתי חייבת לעשות משהו לעזור, אז אמא וחברות שלה אפו עוגות ואב שכול נוסף מהעיר, צביקה גולדמן, תרם עציצים וכלי קרמיקה. התחלתי למכור אותם במטרה לאסוף כסף. אני מתכוונת להמשיך את זה גם בשבועות הקרובים במכירה באחוזה ואני קוראת לכל בית עסק שרוצה לתרום משהו, לעשות את זה. ככה נתרים הרבה לעמותה".

זוהי לא הפעם הראשונה ששמה של טלמון נקשר עם משפחתו של החייל שנפל במבצע "צוק איתן" וגופתו מוחזקת על ידי אנשי החמאס. לפני כשנה ראתה טלמון פוסט בפייסבוק של חבר המשפחה גדי שבתאי, בו ביקש מאנשים לעזור לטפח את גינת בית המשפחה בטבריה. טלמון, אז ילדת בת מצווה, תרמה את כספי החגיגה לטובת הדבר והביאה למשפחה עשרות פרחים וצמחים.

הקשר בין טלמון לזהבה, אימו של שאול, התחזק במהלך השנה האחרונה. לדברי הרעננית הצעירה הן מדברות בטלפון ונפגשות מידי פעם. "היא מתעניינת בציונים שלי ובמבחנים", היא מספרת. "היא אמנם גרה רחוק, אבל אנחנו נפגשות מידי פעם. המטרה שלי היא לעשות מעשה טוב, במיוחד לאמא שאיבדה את בנה שנלחם למען המדינה. אני חושבת שהמדינה צריכה לעשות יותר כדי להשיב את הגופה של אורון. צריכים לעשות הפגנות וצעדות בשביל שאורון ישוב הביתה".