בלה צור ו"בית מוזה" | צילומים: פרטי, רועי רובינשטיין

במוצאי השבת הקרובה תיפתח בבית "מוזה" ברחוב תל חי בעיר תערוכת  "הרוח שבחומר", של אמני ארגון "מוזה" הרענני. התערוכה תיפתח באירוע מיוחד בו ישאו דברים ראש העירייה זאב בילסקי וסגניתו רונית וינטראוב האמונה על תיק התרבות בעירייה. ההזמנות לאירוע כבר חולקו, אך יש מי שלא יוכל להגיע - כל בעלי המוגבלויות בעיר.

"בית מוזה" נמצא בבית פרטי השייך לעירייה וניתן לעמותת "מוזה", בראשה עומד חבר המועצה צבי נדב רוסלר מסיעת מרצ. הבית שנמצא ברחוב תל חי 3, משמש מאז שנת 2014 את אמני העיר, שם הם מציגים תערוכות רבות, אולם המקום מעולם לא הונגש לנכים. בפתח חצר הבית נמצא גרם מדרגות אבן ובו שש מדרגות ואחריו בפתח הבית עוד שלוש מדרגות נוספות, מה שלא מאפשר לנכים עם כיסאות גלגלים להגיע לבית. זאת בניגוד לתקנות שוויון הזכויות הקבועות בחוק משנת 2011, שמחייבות כל מבנה עירוני להיות מונגש לנכים.

מי שנלחמת בתופעה כבר מספר שנים היא חברת המועצה לשעבר, בלה צור, המתניידת באמצעות כיסא גלגלים מאז ילדותה. לקראת פתיחת התערוכה בסוף השבוע פנתה צור לדבריה פעם נוספת לכל הגורמים המקצועיים בעירייה במטרה להזיז את התערוכה לחלל אחר, שבו יש גישה לנכים. "כתבתי למספר חברי מועצה ובעבר זאביק (בילסקי) אמר לי שהוא העביר את זה לאנשים שמטפלים בנושא, והנה - שוב פותחים שם תערוכה. הגיע הזמן שיעבירו את התערוכות למקום נגיש, אני לא מבינה כיצד נותנים למצב הזה להימשך".

צור מסבירה לאורך השנים היא נאלצה לוותר על פעילויות רבות שהתקיימו במקומות לא מונגשים, אולם מכיוון שמדובר באירוע עירוני, היא מצפה שהוא ייעשה במתחם המותאם גם לנכים. "לא יאה או נכון לערוך במקום שכזה אירוע עירוני. אני רוצה שגם לי ולכל נכה תהיה האפשרות להגיע למקום נגיש. אני שוקלת לפנות לנציבות משרד המשפטים. זה נורא קל כנכה לוותר על הגעה למקומות כאלו, אבל אני נלחמת את המלחמה בגלל שאני רוצה שתהיה לי את האפשרות להגיע אם ארצה".

יו"ר "מוזה", נדב רוסלר, טען השבוע כי בעבר ניסו להפוך את הבית לנגיש עבור נכים, אך הרעיון נפל מאחר שהבית עתיד להיהרס. "המצב חורה גם לי, אבל לנו כארגון אין את הכסף להפוך את המקום לנגיש לנכים. מדובר באופרציה גדולה שכוללת הוספת שביל גישה, הרחבת הדלתות והשירותים. הייתי רוצה שזה ייעשה, אבל בכל שנה מאז כניסתנו אומרים לנו שבתוך שנה המקום ייהרס".

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "העירייה פועלת בהתאם לתוכנית הנגשה רב שנתית שמאושרת על ידי משרד המשפטים והנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. עד כה הונגשו עשרות מבנים ומוסדות חינוך וציבור בעיר והעירייה ממשיכה לפעול בהתאם לתוכנית על מנת להנגיש את כלל מבני הציבור העירוניים. גם המבנה שבנדון, שהינו מבנה ותיק, עבר סקר נגישות והוכנה עבורו תוכנית הנגשה אשר תיושם בעתיד הקרוב".