גריידי ז"ל (מימין) וגניש | צילום: אבי מועלם

התפתחות במשפט של בן גניש שהורשע בהריגתו של יפתח גריידי במועדון "השש" ברעננה באפריל 2014. פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (ד') תביעה אזרחית תקדימית על סך של כארבעה מיליון שקל בשם משרד הביטחון, נגד בן גניש, אשר הורשע בהריגתו של יפתח גריידי ז"ל, וכן נגד מעורבים נוספים בפרשה, בהם חבריו מרעננה, מני דבוש, שי קלדרון וספיק גוטר.

התביעה הוגשה כתביעת המשך להליך הפלילי ומטרתה שיפוי המדינה בגין הכספים ששולמו ושישולמו על ידי משרד הביטחון להוריו של גריידי, ששירת בצה"ל בעת המקרה.

בשנת 2014 גריידי נדקר על ידי גניש בעת בילוי במועדון לילה. על גניש נגזרו 15 שנות מאסר על הריגה ושלושת חבריו ששהו עמו בעת האירוע הורשעו בעבירה של אי מניעת פשע. בנוסף נתבעים חברת השמירה, אשר הייתה אמונה על סידורי הביטחון במועדון הלילה "שש" ברעננה וכן בעלי המועדון, "בשל כך שרשלנותם תרמה להתרחשות האירוע".  

בכתב התביעה נטען כי על פניו התביעה מתמקדת במישור הכספי גרידא, אך יש לה גם משמעות ציבורית. "אין בענישה הפלילית ובתביעה זו כדי להלום את חומרת ביצוע פשע נתעב ומזוויע שכזה, אשר קיפד חייו של צעיר מבטיח על לא עוול בכפו. פשע שלא זו בלבד שראוי לכל גנאי אפשרי, אלא שגם מהווה אסון משפחתי לכל דבר ועניין. המדינה מכוח האמור לעיל, זוקפת לתביעה זו, הגם שהיא כספית, חשיבות ציבורית מן המעלה הראשונה".

עוד הודגש בכתב התביעה כי המדינה נושאת ותישא בתגמולים ובהטבות להם זכאית משפחתו של גריידי, אולם לנוכח העובדה כי גניש הוא שגרם את הנזק במעשיו, והנתבעים האחרים בהתנהלותם הרשלנית לא מנעו את הנזק - הם אלה שצריכים לשאת בו ולפצות את המדינה בגינו.

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר: "במקרה זה בו נהרג לוחם חטיבת גולני, יפתח גריידי המנוח, נעשה כל מאמץ על מנת למצות את הדין בראש ובראשונה עם הדוקר, כמו גם עם מעורבים נוספים באירוע. הפרקליטות רואה חשיבות רבה בשימוש בכלים אזרחיים כמשלימים להליך הליבה הפלילי, לצורך הגנה על קשת האינטרסים הציבוריים והנפגעים הרבים, הישירים והעקיפים, בגין מעשי עוולה ואלימות חמורה. רשויות אכיפת החוק יתמידו בשימוש בכלים אלה ללא לאות במקרים דומים בעתיד".