אחד המקלטים ברעננה | צילום: עיריית רעננה

ביום חמישי האחרון, התקיימה תחרות המקלטים הארצית השנתית, בה העיר רעננה זכתה במקום הראשון בקטגוריית ערים עם 51 אלף עד 179 אלף תושבים.  בעיר קיימים כיום 47 מקלטים ציבוריים, כאשר 32 מהם מנוצלים על ידי שוכרים שחתמו על הסכם עם העירייה, לפיו הם יפעלו במקלט בזמן רגיעה ובכך ישמישו אותו באופן רציף בכל ימות השנה.

במהלך התחרות הגיע לעיר צוות שכלל שני נציגי ציבור ושלושה בעלי תפקידים, אשר בחנו עשרה מקלטים בעיר: חמישה שהוכנו על ידי מערך הביטחון העירוני בראשות הקב"ט משה פישמן, וחמישה שנבחרו באופן אקראי. לאחר מכן העניקו חברי הצוות ציונים לטיב המקלטים, החל משלושה כוכבי יופי ועד לציון דגל היופי שבו זכתה רעננה. 

הקריטריונים לדירוג כללו מגוון רחב של תחומים: הסביבה שבסמוך למקלט, כולל רמת הניקיון, צבע, תקינות מערכות החשמל, אינסטלציה והימצאות ציוד החירום הנלווה. הרשויות הזוכות בתחרות הינן הרשויות שקיבלו את הציון הגבוה ביותר בקטגוריה שבה התמודדו.

צילום: עיריית רעננה

"תחרות המקלטים נולדה מהסיבה העיקרית", אומר רס"ן יניב אנגל, רמ"ד מקלוט בפיקוד העורף שהוביל את התחרות. "יצירת פלטפורמה לעידוד הרשויות המקומיות לממש את אחריותן בתחום ההיערכות לחירום ולהעלות את כשירות המקלטים הציבוריים שברשותן. בשגרה קיים שיתוף פעולה רחב בין פיקוד העורף והרשויות המקומיות", מוסיף אנגל. "שיתוף הפעולה מתבטא בין השאר בהכוונה מקצועית על ידי פיקוד העורף, סיורים משותפים עם הרשויות, ביצוע ביקורות מלמדות ועוד". בכל שנה נבחר נושא מרכזי שמאפיין את התחרות באותה השנה ושניתן עליו דגש בביקורות ברשויות. השנה נבחר נושא הנגישות.

אנגל מוסיף ומדגיש: "חשיבותו של המקלט הציבורי ברורה לכולנו. העיסוק היום יומי בשמירת כשירותם וההשקעה השוטפת בשגרה של המקלטים הציבוריים הוכיחו את חשיבותם בעיתות חירום. ישנן דרכים רבות לשמור על כשירות המקלט הציבורי ביניהן הפיכת המקלט לשימוש דו תכליתי, כלומר שבשגרה המקלט יהווה פלטפורמה לפעילויות שונות כגון הפעלת חוגים, בתי כנסת, צהרונים וכדומה, כך כשירותו תישמר גבוהה בשגרה ויהיה מוכן תמיד לחירום".

קב"ט העירייה, משה פישמן הודה בסיום הטקס על קבלת הפרס ואמר: "גם בשעת שגרה אנחנו מכינים את העיר לשעת חירום בכל דרך אפשרית על ידי מיגונה. אחת הדרכים לעשות זאת זה על ידי השמשת המקלטים".