צילום אילוסטרציה: shutterstock

הקשר בין צעירי רעננה לשירות משמעותי בצה"ל תמיד היה חזק. עשרות שנים שבניה ובנותיה התגייסו ליחידות מובחרות ותפקידים מאתגרים, לכן אין זה מפתיע שבנתוני הגיוס לצה"ל שמתפרסמים הבוקר (ג'), העיר שוב מככבת ברשימה.

מרבית הנתונים מתייחסים לילדי שנתון 1996, אשר התגייסו בשנת 2014 ובימים אלו אף אמורים להיות לקראת שחרור. הנתונים מחולקים לגברים ולנשים, כאשר נכללים שלושה פרמטרים: אחוז הגיוס לצה"ל, אחוז המתגייסים שהתגייסו ליחידות קרביות ואחוז היוצאים לקצונה (אותו מחשבים לפי משתחררי שנת 2016).

מהנתונים עולה כי 81.8% מבני הנוער מתגייסים לצבא (ירידה של כשני אחוזים בהשוואה לשנה שעברה). נתון זה עדיין מציב את רעננה במקומות גבוה ביחס לרשימה הארצית ובמקום טוב באמצע מבחינת ערי השרון, כשרק הוד השרון עם 94.2% גיוס וכפר סבא עם 88% גיוס מדורגות מעליה במקומות החמישי והעשירי.

אולם הנתונים המרשימים באמת נמצאים בשיעור בני הנוער המתגייסים ליחידות לחימה ואחוז הממשיכים לקצונה. נתונים אלה מקפיצים את רעננה במעלה הדירוגים, כאשר העיר מדורגת במקום הרביעי בארץ במתגייסים ליחידות לחימה עם 55.3% ובמקום החמישי בארץ מבין הערים שמהם יוצאים הכי הרבה לקצונה עם 12%.

כצפוי, שיעור הבנות המתגייסות נמוך יותר ועומד על 71.3%. 6.8% מכלל הבנות הרענניות שמתגייסות לצה"ל ממשיכות לאחר מכן לתפקידי קצונה. לפי פרמטר זה ערי השרון מובילות על רעננה, כאשר הוד השרון מדורגת שנייה באזור המרכז, רמת השרון מדורגת שישית והרצליה וכפר סבא מדורגות במקום ה-11 וה-12 בהתאמה.

נתון מעט מפתיע בכל הקשור לגיוס נערות מרעננה מגיע מהחלוקה לבתי הספר שמהם מתגייסות מרבית הנערות בארץ. בעוד שבעבר רשמו התיכונים המובילים ברעננה נתוני גיוס מרשימים בקנה מידה ארצית, הפעם נכנס רק בית החינוך "אמית רננים" לרשימות של עשרת מוסדות הלימוד עם שיעור המתגייסות הגבוה ביותר. בית הספר דורג במקום העשירי בארץ מבין בתי הספר הממלכתיים-דתיים עם 41.8% גיוס ו-3.9% יציאה לקצונה.

קבוצת כושר קרבי ברעננה | צילום: יובל עילם

"חובה להגן על המדינה"

נתונים אלו לא הפתיעו רבים מבני הנוער מרעננה שעומדים להתגייס בקיץ הקרוב. "מכיתה ח' זה ברור לי שאני רוצה לשרת בקרבי", מסביר נועם בן זימרה (17.5), תלמיד שכבת י"ב בית ספר אוסטרובסקי, שעלה ארצה עם משפחתו מצרפת לפני מספר שנים. "כעולה חדש, יהודי שהבין שליהודים אין לאן ללכת מלבד ישראל, אני מרגיש חובה להגן על המדינה שלנו", הוא אומר. "זה לא מובן מאליו שאנחנו גרים פה ולמרות שאני במגמת מדעי המחשב ורבים מחבריי לא הולכים לקרבי - אני רוצה. בינואר יש יום סיירות ואני מקווה להתקבל לסיירת מטכ"ל".

חברו לכיתה, איתן שוקרון, אף הוא עולה חדש, ממשיך באותו קו. "הרצון שלי הוא להתקבל לשייטת 13. עדיין לא עברתי את המיונים, אבל אני חושב שזה חשוב לתרום למדינה באופן משמעותי ולא רק 'לעשות צבא'. אני עוד לא יודע אם אצא לקצונה, את זה אחליט אחרי שאתקבל בשאיפה לשייטת".

השניים מתאמנים בינתיים באימוני הכושר הקרבי של יובל עילם, המפעיל קבוצה שכזו בשרון מזה 32 שנים וטוען כי הנוער הצרפתי מאוד ציוני ואכפתי. "יש בהם תמימות כובשת, כמו של הישראלים של פעם שבאים עם רצון לתרום". עילם מגדיר את הנוער הרענני בכלל כשואף לקרבי. "יש בנוער שמגיע אליי מהעיר מוטיבציה גבוהה להגיע ליחידות קרביות מובחרות ולתפקידי פיקוד בכירים. יש היום תת אלוף שהתחיל אצלי מרעננה. מדובר בבני נוער מדהימים ולנו יש זכות גדולה להדריך אותם פיזית ומנטאלית, כדי לתת להם את הכלים להשיג את המטרות או להתמודד עם הכישלונות בדרך. הכל כדי שיהיה להם שירות משמעותי".