אחד הפרויקטים באחוזה-בר אילן | צילום: רועי רבינשטיין

רחוב בר אילן הפך בשנים האחרונות ליעד אהוב עבור יזמי תמ"א 38. ברחוב הצפוף גם כך מבחינה תחבורתית, מתקיימות כיום עבודות שיפוץ נרחבות על מספר בניינים במקביל. עד היום תושבי הרחוב חיו עם העניין בתסכול אך בשלום, אולם לאחרונה תשעת הבניינים שעוברים שיפוץ בצדו המערבי של הרחוב, בין צמתי הרחובות החשמונאים-בר אילן-אחוזה, יצרו לטענתם קושי של ממש.

"מבחינתי שני הבניינים שהחלו לפני שבועיים לעבוד עליהם היו הקש ששבר את גב הגמל", אומרת חני זוהר המתגוררת ברחוב מול חלק מהבניינים שעוברים את התהליך כעת. "כל הבנייה הזו גורמת לכאוס ענקי. בצד המערבי של הרחוב אין מדרכה כי היא הופקעה לטובת העבודות, מה שאומר שיש פחות חנייה לנו דיירי הרחוב. לפעמים אני אפילו לא יכולה להיכנס או לצאת מהחניון של הבית שלי משום שהכביש חסום על ידי משאיות. היו ימים שהתווכחתי איתם דקות ארוכות עד שהזיזו משאיות בשביל שלא אאחר לעבודה. לפני יומיים החנתי ברחוב ההסתדרות ולא בבית והלכתי הביתה עם קניות, כי כל הרחוב היה חסום בגלל העבודות.

"הצרה היא שגם אין תיאום בין כולם, ככה יוצא שבכל יום פועלים אחרים עובדים עד שעות מאוחרות כמו עשר בלילה. כשאנחנו שואלים אותם למה, הקבלנים אומרים לנו שזה בגלל שהם יוצרים יציקה על הגג ואסור להפסיק באמצע. למה אף אחד לא מתאם בין כולם? לפחות זה היה מצמם את הרעש".  

לא רק זוהר מלינה על הבעיות. תושבים נוספים של הרחוב הביעו אמש (א') שאט נפש מהמצב. "אני מבין שמדובר בנושא חשוב של התכוננות לרעידות אדמה, אבל זה נראה כאילו מישהו פה לא חשב", טוענת רבקה, אף היא מתגוררת באזור. "למה לעשות כל כך הרבה עבודות צפופות האחת ליד השנייה? אין לנו מרווח לנשום- גם בגלל הכביש וגם בגלל שעות העבודה - "מצאת החמה עד צאת הקריזה".

יואל, המתגורר ברחוב שנים רבות, מספר שמעולם לא ראה את הרחוב בבלגאן שכזה. "הם התחילו לבנות פה כמו פטריות אחרי הגשם ויוצרים לנו בעיות. כל היום יש כאן משאיות שלעיתים מפריעות לתנועת כלי הרכב ולעיתים להולכי הרגל, כי הם מחנים על המדרכות. קשה מאוד להסתובב פה בתקופה האחרונה ואני מקווה שעוד שנה וחצי הכל יגמר כי נמאס לנו. מי חשב על לבנות תשעה בניינים במקביל? זה לא נורמלי". 

לטענת דיירי הרחוב, העבודות אף הוציאו את פחי הבניינים שעוברים שיפוץ אל המדרכות וגורמים לסרחון ולכלוך. "כשבאו אלינו חברים אתמול, הם שאלו אותי אם אנחנו גרים ברעננה או במושב בפריפרייה?", מוסיפה רבקה.
"יש תחושה של הפקרות".

זוהר, כבר פנתה לראש העירייה ברשת החברתית עם הצעה לעבור לגור במקומה לשבוע, כדי שיבין את גודל הבעיה. "אני מזמינה אותך לגור ברחוב 24 שעות ולאחר יממה זו לשמוע את דעתך", כתבה בפוסט. למיינט.

מעיריית רעננה טרם נמסרה תגובה.