ההצגה, אמש | צילום: עיריית רעננה

מאות מתושבי רעננה, ביניהם ראש העירייה, זאב בילסקי, מלווה בשר העבודה והרווחה, חיים כץ, התקבצו אמש (ג') באולם התיאטרון ב"בית יד לבנים" בעיר. על הבמה אל מול אור הזרקורים לא הופיעו זמרים או שחקנים מפורסמים, אלא חבורת ילדים רעננית, שהם חלק מפרויקט "מסך עולה" אשר העלו בהופעת בכורה את הגרסה שלהם למחזמר "הנחשול".

תיאטרון "מסך עולה" פועל ברעננה זו השנה ה-11 כפרויקט חינוכי להעצמה אישית של בני נוער, בהובלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית רעננה. הרעיון הוא פשוט: בזמן שבני נוער אחרים מסתובבים ברחובות או בין חוגים שונים, החבר'ה של הפרויקט מתאחדים סביב מטרה משותפת - להרים תוך מספר חודשים מופע מקצועי.

חברי הקבוצה, כ- 24 בני נוער מרחבי העיר, נבחרו מבין רבים לקחת חלק בתוכנית הייחודית. הם נפגשו לאורך חצי השנה האחרונה עם אנשי מקצוע מתחום הבמה ובאמצעות עיסוק בנושאי המחזה, כמו גם העבודה האינטנסיבית בקבוצה, נחשפו לנושאים הלקוחים מחייהם. בין היתר, העלתה העבודה על המחזה נושאים הקרובים לתחומי עולמם של בני הנוער כלחץ חברתי, מקובלות חברתית, דימוי עצמי, ביקורתיות, וחשיבה עצמאית.  

צילום: עיריית רעננה

המחזמר "הנחשול", מבוסס על סיפור אמיתי שהתרחש בקליפורניה בשנת 1968, ומוכר כניסוי חברתי אמיתי שהלך רחוק מדי. במרכז הסיפור מורה בתיכון  אשר מנסה ללמד פרק חשוב בהיסטוריה ובוחרת לעשות זאת בדרך מקורית. להמחשת סיפור ההנהגה של היטלר והיכולת לסחוף אחריו המון כעיוורים היא עורכת בכיתה ניסוי חברתי ומושגים כמו דיכוי, שלטון יחיד, נאציזם ופאשיזם יוצאים מספרי ההיסטוריה ומקבלים חיים משל עצמם. הילדים נסחפים אחר המורה והניסוי במהרה יוצא מכלל שליטה.

במהלך ערב הבכורה נחשף הקהל שכלל גם את בני משפחותיהם של בני הנוער לא רק למחזמר, אלא לפרויקט עצמו ולתהליך הרגשי שעברו בני הנוער במהלך ההעירכות למופע. תהליך זה תועד בסרט מיוחד של הצוות המלווה שכלל את המפיק דורון צור, הבימאי אריאל קוסלובסקי והכוריואגרף חנן שוונצברג והוקרן על מסכים באולם.

בטקס שקדם למחזמר אמר ראש העירייה, זאב בילסקי כי הוא גאה בכל אחד מהילדים שלקחו בו חלק. "אני מתרגש מהנוער המופלא שפה. המופע הזה הוא מופע לחיים, הילדים פה תמיד יזכרו את הנחישות והמאמץ שלהם שהובילו לתוצאה הזו".

כעת, לאחר שמופע הבכורה מאחוריהם, יעלו התלמידים את המחזמר גם בפני תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים בעיר בשש הצגות שונות שייערכו בבקרים. לאחר שש הצגות אלו, בחודש הבא, יעלה עוד מופע ערב אחד של המחזמר לטובת הציבור.