עיריית רעננה ניצבת במקום השלישי במדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות לשנת 2017, אשר נערך על ידי עמותת "שקיפות ישראל". רעננה זכתה לציון הכולל של 97% בבדיקת העמידה בקריטריונים. מדובר בעלייה של שלושה מקומות מדירוגה הקודם אשתקד, אז קיבלה ציון כולל של 89%. יש לציין כי על אף המיקום הגבוה של רעננה, ישנן עוד תשע רשויות מקומיות לפניה, וזאת בשל העובדה שחלקן קיבלו ציונים זהים.

אתר עיריית רעננה - צילום מסך

מדד השקיפות לשנת 2017 מצביע על שיפור השקיפות באתרי 75 ערים שנמדדו. ממצאי המדד נקבעו באופן אובייקטיבי על בסיס המידע שכל אחת מן הערים בחרה להציג באתר אותו היא מעמידה לרשות הציבור. סך הכל נבדקו 57 קריטריונים, בהם: חשיפת תקציב הרשות, חוזים, מכרזי תשתיות ורכש, מכרזי כוח אדם, מידע הנוגע לחברות עירוניות, דיווח על אלמנטים סביבתיים, ועוד. הקריטריונים מבוססים בחלקם על דרישות חוק חופש המידע, ובחלקם על סטנדרטים של שקיפות והנגשת מידע לציבור. סטנדרטים אלה הם למעלה מהדרישה שבחוק ונדרשים בכ- 100 ממדינות העולם, במסגרת פעילות עמותת "שקיפות" הבינלאומית, אשר עמותת "שקיפות ישראל" היא חלק ממנה. 

העלייה של עיריית רעננה במדד יפה, אך הייתה זו דווקא כפר סבא שהצליחה להשיג את הדירוג הגבוה יותר מבין ערי השרון. האתר שלה עמד ב-100% מהקריטריונים שנקבעו ודורג במקום הראשון לצד אתרי העיריות קריית ביאליק, מגדל העמק וחולון. מדובר בעלייה יפה לכפר סבא שדורגה אשתקד לצד רעננה במקום השישי.

מלבד כפר סבא, עיריית רעננה עברה במדד את כל יתר ערי השרון, כשהרצליה מדורגת תשיעית עם 91%, הוד השרון מנגד צנחה 14 מקומות מהמקום השישי בשנה שעברה למקום ה-20 בלבד השנה עם עמידה ב-78% מהקריטריונים. לצידה של הוד השרון ניתן למצוא את רמת השרון, עם אותם נתונים בדיוק.

המדד יוצג הבוקר (ב') בוועדה ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור בראשות ח"כ סתיו שפיר, על ידי שתי המחברות שלו, מנכ"לית העמותה יפעת זמיר ומנהלת המדד ד"ר גלית אבידר. "מדד 2017 מצביע על שיפור ניכר של השקיפות באתרי הראשויות המקומיות ולא בכדי", אומרת זמיר. "הרשות המקומית, העומדים בראשה ומוסדותיה, הם שליחי הציבור ומופקדים על עשיית השימוש בכספי ציבור לשירות הציבור ולמענו, בשקיפות ביושרה, בשוויון, באחריותיות ובמחוייבות לאינטרס הציבורי. נכון להזכיר כי בכל הנוגע לחברות עירוניות, כפי שחוזר ומציין גם מבקר המדינה לאחרונה, עדיין נשמר חלק ניכר מהמידע רחוק מעיני הציבור".

ח"כ הכנסת סתיו שפיר, המשמשת כיו"ר הוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפות הציבור אמרה על המדד: "לכל אחד מאזרחי ישראל מגיע לדעת כמה משקיעה הרשות המקומית בחינוך ילדיו, בבריאות ובתשתיות. איך היא משתמשת בכספי המיסים שלנו ואיך היא מנהלת מכרזים ושירותים - ולשם כך, הם צריכים להיות שקופים ונגישים  לציבור. זו המשימה שלנו עכשיו: להפוך את הרשויות המקומיות לשקופות ונגישות לאזרח, כדי למנוע שחיתות ולחזק את השירותים לתושבים".