סמדר ברון. "זה היה כיף גדול" | צילום: אסף פרידמן

סמדר ברון מרעננה, ראש שבט "אופק" של תנועת הצופים בעיר, הודיעה בטקס שנערך לפני כשבוע וחצי, כי היא פורשת מתפקידה, אחרי כעשור בתפקיד.
"אופק" הוא שבט צופים שחניכיו מגיעים מהאזור המזרחי של העיר ואת תפקיד ראש השבט מילאה ברון בהתנדבות, מאז נוסד בשנת 2008.

"בעלי, איציק, ואני היינו ראשי השבט לאורך השנים", היא אומרת השבוע בהתרגשות לא קטנה. "היינו כמו ההורים של השבט וקראו לי האמא של השבט. ייסדתי את השבט והחניכים הם כמו הילדים שלי".

שבט "אופק" הוקם כאמור בשנת 2008 כשלוחה נוספת של צופי רעננה, עקב הסיבה שהשבט הוותיק, "הדר", גדל מאוד במספר חניכיו במשך.

"עירית רגב כיהנה אז כראש השבט ואיציק ואני היינו הגזברים", מספרת ברון על הימים הראשונים. "במהלך השנה הראשונה החליטה רגב לפרוש מתפקידה וביקשה מאיתנו להחליף אותה. הסכמנו והתנדבנו לתפקיד ראשי השבט והגזברים. בשנת 2016 בעלי החליט לפרוש מהתפקיד, ואני נותרתי לכהן בתפקיד ראש השבט לבד".

לדברי ברון, "הסיפוק מהתפקיד הוא אדיר. זוהי תחושת שליחות. אני מאמינה בערכים חברתיים של נתינה, סבלנות וקבלת האחר. לשבט יש שני רכזים, שהם למעשה מנהלים את השבט ותפקידי היה מעין סוג של דירקטוריון - ניהול השבט יחד עם רכזים, כתובת לפניות, אישורים מיוחדים. תפקידי היה למעשה לשמש כרוח גבית וכעוגן לשבט".

איך את מסכמת את עשר השנים שלך בשבט?

"זה היה כיף גדול, חוויה אדירה. אני מתנדבת בהרבה מסגרות בעיר, כגון יחידת החילוץ העירונית, בפרויקטים מטעם הרווחה - מרכז הגישור, פרויקט תעסוקה קהילתית, והיד עוד נטויה. לא משנה אם יש זמן או אין - להתנדב ולתרום לקהילה תמיד אפשר, כל אדם יכול לתרום לקהילה שלו, בגישה של 'עשה כפי יכולתך - אבל עשה'. אני פורשת בשנת העשור לשבט, לאחר שהתנדבתי בו מאז היווסדו. אלו היו שנים נפלאות והתאפשר לי ללוות את השבט בהתפתחותו ובהטמעת ערכי נתינה לקהילה וקבלת האחר. יחד עם חבריי להנהלת השבט, הגזברים והרכזים המסורים, נהניתי להצעיד את השבט קדימה. שבט 'אופק' תמיד יישאר הבית שלי".