משחטת הרכב. "לא נעשה דבר" | צילום: פרטי

תושבים ממושב בצרה טוענים כי למעלה משנה וחצי פועלת ללא היתר משחטת רכב בתחום השיפוט של רעננה, צמוד למושב, ופוגעת באיכות חייהם.

"מדובר בשטח מגודר, הפועל בסמיכות לכביש 4", מסבירה מירב קורן, יו"ר הוועד המקומי של המושב. "הפעילות במקום החלה לפני כשנה וחצי, והיום היא מגיעה כמעט לבתים במושב. זו פשוט הפקרות. מעבר לרעש והבלגן שהמקום מייצר, מסתובבים פה גם גורמים שאנו לא יודעים מי הם, נכנסים דרך הפרדסים שלנו ומפזרים גרוטאות של מכוניות, בלי רשות. ממש אין דין ואין דיין".

קורן, יחד עם תושבים נוספים, פנתה לדבריה לעיריית רעננה פעמים רבות, בדרישה לפנות את המקום. "בבדיקה שערכנו, על פי תוכנית מתאר כוללנית לרעננה, שנכנסה לתוקף בפברואר 2016, מדובר בשטח חקלאי המיועד לאזור נופש מטרופוליני, וכל שימוש אחר בשטח זה מהווה הפרה בוטה של תוכנית המתאר", הסבירו. "אנו מצפים מעיריית רעננה שתדאג לפינוי משחטת הרכב ולהשבת השטח לייעודו ".

"מועצת חוף השרון מאוד משתדלת לעזור לנו מול עיריית רעננה", מוסיפה קורן, "ולמרות פניות המועצה ופניות שלנו, עד כה המפגע רק הולך מתפשט. זו פשוט קטסטרופה. מדובר באדמה שהייעוד שלה הוא חקלאי ולא נראה לי שמשחטת רכבים מצויה בהגדרות של שימושים חקלאיים. ההתעלמות מצד עיריית רעננה היא שערורייה".

"אני גר מאוד קרוב למשחטת הרכב", מוסיף תושב אחר. "המקום הזה קם בן לילה. ביום בהיר אחד קלטנו תנועת מכוניות ערה נכנסת ויוצאת, ומגרש שבהתחלה היה מגודר. עם הזמן המכוניות התחילו לזלוג החוצה ועל הדרך שבין הבית שלנו ועד המגרש זרוקות גרוטאות, שנערמות לעתים אחת על השנייה. לא בשביל זה אני גר במושב ולא בשביל זה עברתי למקום עם שדות ופרדסים. בנוסף, יש תנועת מכוניות ערה ואנו סובלים מהרעש שבוקע משם, ואני, כאב לילדים, חושש כי אין לי מושג מי מסתובב שם. שלחנו מכתבים לראש עיריית רעננה, זאב בילסקי, ולגורמים נוספים בעירייה ובמדינה, ואף אחד לא חזר אלינו. ההרגשה היא שמנפנפים אותנו".

לדברי תושב אחר במושב, "מדובר במפגע בוטה, וניכר שאין בכוונתם לעצור, נהפוך הוא. לא יכול להיות שמאפשרים לייצר כזה מפגע ללא כל מפריע".
במועצת חוף השרון מוסיפים, כי עד כה כל פניותיה לעיריית רעננה לא נענו. בעקבות זאת, המועצה התלוננה לפרקליטות המדינה.

"מדובר במפגע שנמצא בשטח המוניציפאלי של עיריית רעננה ולא מטופל במשך שנים", מסר ראש המועצה, אלי ברכה. "בשנים האלה המפגע רק הולך וגדל. אין מקום למשחטת רכב בלב פרדס. פניתי פעמים רבות לכל הגורמים בעיריית רעננה, לרבות הגורם הבכיר ביותר, ולצערי לא נעשה דבר".

מבירור מול גורמי אכיפת החוק ומול עיריית רעננה, מתברר כי אכן המקום פועל ללא היתר, וכי אף מתוכננים צעדי אכיפה נגד מנהליו.

מעיריית רעננה נמסר: "המקום פועל ללא היתר והנושא נמצא בטיפול היחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובנייה. העירייה תיתן את כל הסיוע הנדרש".

ממשרד האוצר, האמון על היחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובנייה, נמסר: "המקרה מוכר לנו ומטופל על ידינו. נפתחה חקירה בעניין והיא נמצאת בעיצומה בימים אלו".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "נושא היתרי הבנייה נמצא באחריות הוועדה המקומית ונושא רישיון עסק נמצא באחריות הרשות המקומית. המשרד יבדוק מול הרשות המקומית אם מתקיימת פעילות פיקוח מול העסק, ויבחן בהתאם לכך אם יש מקום למעורבותו".