העגורן בשכונת נווה זמר | צילום: ישראל אסל

שישה ימים חלפו מאז נחשף מחדל העגורן בשכונת נווה זמר, וחייהם של השכנים נותרו מסויטים. במהלך הלילה (בין שלישי לרביעי) התקשרו רבים מהם למוקד העירוני בטענה כי אחד הכבלים שנותרה על המנוף שהחזיק את העגורן נוקש בו, מה שיוצר רעש בכל השכונה. "כל הלילה שמענו את הדפיקות על הברזל ולא יכולנו לישון", מספר שכן של הבניין. שכנה נוספת הוסיפה: "זה נכנס לי לתוך החלומות, לא מובן למה החברה השאירה את המצב כך".

שיחת היום בשכונה הינו סרטון וידאו שהופץ דרך הווטסאפ בו נראים פועלים צובעים את העגורן המדובר לכאורה בצבע אחר ותוהים לפשר העניין, אך בעיקר רוצים שיזוז ממקומו. "גם אם יונף במקום עגורן חדש, הוא חייב להיות ממוקם במקום הנכון", אומרת אורלי, תושבת השכונה. "מהנדס העירייה הודה בפנינו שהוא לא ראה את התוכניות להצבת המנוף וזה חמור, כי אולי היה מזיז את המנוף. הקבלן חייב להזיז את המשקולות מהבניין שלנו ומהרחוב בכלל, כך שלא נפחד ללכת בו".

את טענותיהם הפנו התושבים למהנדס העירייה, פרץ אוסנברג, שהגיע למקום אתמול (ג') בבוקר לאחר שכבר ביום ראשון הוציא צו הפסקת עבודה מנהלי להרכבת הזרוע. במפגש נכח גם עו"ד ישראל אסל, המייצג את פורום תאונות העבודה בישראל. "הבהרנו לו כי על העירייה מוטלת חובה חוקית מכוח סעיף 236 לפקודת העיריות לדאוג ולוודא שמנופים בתחום השיפוט העירוני יהיו בטיחותיים ולא יסכנו את שלום הציבור", אומר עו"ד אסל. "עד כה העיריות נהגו לזרוק את האחריות מעליהן, בטח שבענייני הבטיחות, אך החובה גם עליהן. בפגישה התברר שהעירייה כלל לא אישרה תוכנית התארגנות בטיחותית לאתר העבודה, לרבות אישור מיקום הצבת העגורן".

בתום הפגישה הוציא עו"ד אסל מכתב למהנדס העיר בו הדגיש את אחריות העירייה על השתרחש. "על העירייה חובה מכוח חוק לדאוג לנושא הבטיחות בעגורנים", נכתב. "אין פה כל עניין של פרשנות, או יועצים משפטיים - זה החוק. ראינו את השטח ודי ברור שניתן היה למקם את העגורן במקום טוב יותר ובטוח יותר...אם חלילה יקרה אסון, זוהי תיהיה כבר אחריות העירייה לנושא...".

בתוך כך, בעקבות המקרה הגיש ראובן בן שמעון, מנהל הפורום למניעת תאונות עבודה, שאילתה למשרד העבודה. בתגובת המשרד נכתב כי העירייה הוציאה צו סגירה מנהלי לאתר. "הקמתו של עגורן חליפי, בבוא העת, תדרוש עמידה בדרישות הנקובות בתקנות ובנהלים משלימים, הידועים לבודקים מוסמכים, לקבלנים ואף מפורסמים באתר האינטרנט שלנו ונגישים לציבור", נכתב בתגובה.

מעיריית רעננה נמסר: "מהנדס העיר הוציא צו הפסקת עבודה מנהלי על הרכבת זרוע העגורן והפעלתו עד שיוגש לידיו דו"ח המפרט את הסיבות לכשל והתנאים הנדרשים להרכבתו מחדש. עיריית רעננה דורשת אישור של ממונה בטיחות בכל בקשה להיתר בנייה. גם במקרה זה לבקשה להיתר הוגשה תוכנית ארגון אתר הבנייה, חתומה על ידי ממונה בטיחות, המהווה תנאי להוצאת היתר הבנייה.  הקמתו של העגורן מחדש תתאפשר רק לאחר מילוי כל התנאים הנדרשים על פי חוק ובהתאם לתוכנית המאושרת".

מחברת "שבירו" נמסר: "חברת 'רמי שבירו הנדסה בניה והשקעות בע"מ' פעלה באופן מדוייק ועל פי כל הכללים הקיימים לגבי מנופים ועגורנים, תוך כדי קבלת כל האישורים הנדרשים.

"עם היוודע דבר התקלה, הופסקה באופן מיידי העבודה עם העגורן באתר ביוזמת החברה ועובדיה. כמו כן מיקום העגורן ניקבע על ידי הגורמים המקצועיים בהתאם לתנאי השטח.

"צביעת עגורנים מתבצעת כטיפול ותחזוקה שוטפים והם מתבצעים באתרים כדבר שבשגרה".