מחסן החבילות בסניף שופרסל | צילום: רועי רובינשטיין

חודש נובמבר טרם הסתיים וכבר נשבר בו שיא ההזמנות של חבילות מחו"ל. עד למחצית החודש נכנסו לישראל כ-500 טון של חבילות, זאת כאשר מאחורינו יום הרווקים הסיני ולפנינו עוד בסוף השבוע הקרוב הבלאק פריידי. לצד הזינוק בהזמנות מסין, נרשם בדואר ישראל גם גידול משמעותי בהזמנות מאירופה. 

ברעננה, כך מסתבר, אוהבים מאוד להזין את כרטיס האשראי. כך לדוגמה, בשנת 2016 כיכבה העיר במדד הערים שמהן הזמינו הכי הרבה מחו"ל כשמוקמה במקום התשיעי בארץ. הישג מרשים ביחד לגודל האוכלוסיה. אשתקד הזמינו הרעננים כמה מאות אלפי חבילות מחו"ל ובחודש שעבר בלבד הגיעו לא פחות מעשרת אלפים חבילות מחו"ל לעיר. החבילות מגיעות לאחד מבין ארבעה סניפי חלוקה: סניף הדואר המרכזי, סניפי הדואר ברחוב אחוזה ובקניון רננים וכן סניף שופרסל בקניון.

"בזמן שטרנד הקנייה מחו"ל התחיל בארץ לפני שלוש שנים בערך, הרעננים הקדימו את כולם", מסבירה עליזה לביא, לשעבר מנהלת סניף הדואר המרכזי ברחוב אופסטרלנד והיום מנהלת אזור השרון בדואר ישראל. "אני זוכרת את הניצנים הראשונים של הקנייה האינטרנטית אצל הרעננים אפילו לפני שש שנים. היו צוחקים בסניף על אתרים כמו איביי, כי עד אז לא ממש הכרנו אותם. כבר אז הבחנו בתופעה מעניינת של רעננים צעירים שככל הנראה הקימו עסקים קטנים. הם היו מגיעים לסניף ולוקחים חבילות שהגיעו מסין ביום אחד ולמחרת מגיעים לסניף עם עשרות חבילות שהם היו שולחים לכתובת בארץ".

לביא | צילום: רועי רובינשטיין

לביא (49) מספרת כי כמו בהרבה ערים אחרות במדינה, רוב החבילות מגיעות לרעננה מסין או הונג קונג, אחריה נמצאת בריטניה וזאת בעיקר הודות לחברת NEXT, כוכבת הבגדים, ורק לאחר מכן ארה"ב. "רוב החבילות מגיעות לבית הדואר ברחוב אופסטרלנד לאחר שעברו מיון ראשוני במרכז המיון החדש של דואר ישראל במודיעין", מספרת לביא. "החבילות שרשום עליהם מספר הפלאפון מועברות לתחנות החלוקה לפי אזור המגורים של מקבל החבילה והוא מקבל על כך הודעה לנייד. הלקוח יכול לקבל את החבילה בתחנת החלוקה ובתמורת תשלום גם נשגר לו אותה עם מונית".

לדבריה, למרות שמדובר בחודשים לחוצים עבור דואר ישראל, הם לא הגבירו את כמות העובדים בסניף המקומי וערוכים לתת לתושבי רעננה את השירות שלו הם התרגלו. "הרעננים אוהבים שמפנקים אותם. הם דורשים שירות מאוד איכותי וכל עובד דואר ישראל בעיר יודע שהוא צריך לעמוד בסטנדרטים גבוהים.

מרכז המיון במודיעין | צילום: יח"צ

איך אתם נערכים לעומס?

"אנחנו ערוכים מבעוד מועד לחודש וחצי הקרובים. יש לנו מספיק מרכזי מסירה בעיר, ולמרות שאנחנו צופים גידול של משלוחים, אנחנו נעמוד בזה בגבורה. אם נצטרך, ננייד אנשים בתוך הסניף, עובדים של שופרסל שיודעים את העבודה יתגברו את הנציגים שלנו שם אם נצטרך".

"אנו מעריכים כי קצב הגידול בהזמנות יימשך בעקבות הקניות ביום שישי הקרוב והסייבר מאנדיי שיגיע אחריו", מסכם חיים מזעקי, סמנכ"ל התפעול בדואר ישראל. "לאור הגידול במחצית הראשונה של נובמבר עדכנו את התחזיות, כאשר בחודש נובמבר צפויות להיכנס לארץ למעלה מ-7 מיליון חבילות, במשקל של מעל 1,300 טון, לעומת ממוצע של כ-3.5 מיליון חבילות בחודש רגיל. המגמה תימשך גם בחודש דצמבר.

"נערכנו מבעוד מועד באמצעות תגבור כוח האדם במיון החבילות והכפלת המשמרות במרכז הסחר המקוון במודיעין, שערוך למיין מעל 100 מיליון חבילות בשנה ל-1,100 יחידות ברחבי הארץ".