במשך שנתיים אסף אדיר סוויסה בן ה-7 מרעננה מטבעות של עשרות אגורות ושקלים בודדים ממקורביו והניח אותן בגיגית בקצה חדרו. מפעם לפעם בני המשפחה נהגו לספור אותם, עד שהשבוע, כשהגיע לסכום של 400 שקל, החליט אדיר הקטן לקנות עם הכסף צעצועים. הוא הכין רשימה, בדק מחירים, אך מהר מאוד הבין שלא יוכל לקחת את הגיגית לחנות.

הוא פנה לאחיו הבכור, הילל (21) לעזרה, וביקש ממנו להמיר עבורו את המטבעות בשטרות. הילל כמובן נענה לבקשה ולדבריו התהלך עם השלל של אחיו הצעיר בין בתי עסק בעיר במטרה לעשות עסקת חליפין, אולם אף בית עסק לא הסכים. "הם לא התלהבו מהרעיון", הוא מספר למיינט רעננה. "הלכתי לסופר השכונתי, לפיצה בשכונת קריית שרת ואפילו לקיוסקים, אבל כולם לא הסכימו כי לטענתם זה סכום גדול מדי".

הילל והמטבעות של אדיר | צילום: פרטי

כשכבר היה מיואש מהמצב, ראה הילל פרסומת לבנק לאומי ובו טלפון למוקד הבנק. הבוקר (ג'), הוא התקשר למוקד וביקש לדעת האם יהיה אפשר לעשות בו את החלופה שאמורה להיות מאוד בסיסית: מטבעות תמורת שטרות. התשובה הראשונית הייתה חיובית, אך הפקידה ציינה כי בעבור כל 10 שקלים, יגבה הבנק עמלה של 2.40 שקל.

"זה מאוד הפתיע אותי, הרי מדובר פה בכסף שלי, על מה בדיוק לוקחים לי עמלה? על ההחלפה? הופתעתי גם מזה שהתשלום הוא לא גלובלי - זה עוד נשמע הגיוני, אבל הבקשה לקחת 24% מילד שאסף דמי כיס נראתה לי מאוד מוזרה".

חישוב מהיר מגלה כי למעשה לו הילל היה ממיר את המטבעות לשטרות דרך הבנק הוא היה צריך לשלם לבנק 96 שקלים בעבור התענוג, כרבע מכלל הסכום שהוא ביקש להמיר. "כשהדבר הזה התברר לי לא חשבתי רק על הבאסה האישית שלי, או על אחי, חשבתי גם על אזרחים שמזלם פחות שפר עליהם, נגיד קבצנים או אנשים קשיי יום שאולי מבקשים לעשות את אותה פעולה בבנק, גם להם לוקחים כאלו סכומים? האם הם עושים הכל בכדי לדפוק את האזרח"?

בשלב זה, החליטו האחים לחכות עד שייפנו לבנקים נוספים, כשגם האפשרות לנסות את מזלם בצ'יינג'ים המקומיים עלתה במוחם. האח הצעיר, אדיר, שקיווה שהיום בערב לאחר הלימודים הוא יוכל לנסוע לחנות הצעצועים ולקנות בכספו צעצועים לעצמו, התאכזב. "זה לא יפה שהם לא מוכנים לעשות את זה בלי לקחת לי מעט כסף, זה הכסף שלי, שאני אספתי וזה לא יפה שהם רוצים לקחת לי אותו".

מבנק לאומי נמסר: "על טיפול במטבעות קיימת עמלה בגובה של 2.40 ₪ על כל 100 מטבעות, וזאת בשל העלויות הנלוות הגבוהות שיש לבנק. יחד עם זאת, לפנים משורת הדין וכמחווה של רצון טוב, אנו מוכנים לסייע לאדיר בהמרת הכסף לשטרות וללכת לקראתו".