כרזת הסרט שיוקרן בעיר בחודש הבא

ביום שני שעבר, ה-12 בנובמבר, צוין יום השנה ה-70 לרצח חמשת נערי הלח"י ברעננה בידי חיילים בריטים ב-1947. לרגל המאורע, בדיוק בעוד חודש, ה-21 בדצמבר, ייצא סרטם של פלג לוי ואיתן וצלר, "ילדי רעננה" ויוקרן ב"בית יד לבנים" בעיר.

הסרט המיועד למערכת החינוך עוקב אחר קבוצת בני נוער ממגמת התיאטרון של תיכון "אביב" בעיר שהתבקשו על ידי השניים להיכנס לדמויותיהם של נערי הלח"י ולהפיח בהם רוח חיים, אהבות, פחדים ושנאה. כל זאת במטרה להפוך את הסיפור לנגיש יותר עבור בני הנוער של המאה ה-21.

בין היתר, הסרט עוסק בשאלות שנותרו פתוחות מאז המקרה, כמו איך קרה שלמרות שכל הנרצחים היו ילדי ערים אחרות, הם הונצחו דווקא כילדי רעננה? וכיצד המושבה רעננה, שזוהה עם ארגון ההגנה, הצמיחה משפחות תומכות ארגון הלח"י?

"הסרט עוסק בנוער הגבהות של אז", מצהיר לוי. "ילדים שעזבו את הבית בעבור אידיאולוגיה. חיפשנו דרך אחרת, מקורית, לספר את סיפורם. לא רצינו לעשות זאת בדרך הקלאסית, אלא לעבור תהליך וחוויה אמיתיים, ואז עלה הרעיון להיפגש עם בני נוער שימחיזו את שהתרחש".

הילדים המאומצים של העיר

הרצח זעזע אז את היישוב העברי, בעיקר משום שמדובר היה בילדים בגילאי 14  עד 18 שהתמקמו בצריף במטרה להתאמן לקראת פעולת נקמה בבריטים שרצחו את מנהיג התנועה אברהם שטרן. בבוקר ה-12 בנומבר, הגיעו למקום החיילים הבריטים וטבחו בנערים שניסו לברוח מהצריף. בשל ערפל שהטילה התנועה על זהותם של הנרצחים, הם נקראו "ילדי רעננה" והעיר אימצה את זכרם, למרות שאף אחד לא היו מבניה ובנותיה מעולם.

תחילה חשבו היוצרים ליצור את הסרט עם תיכוניסטים מתל אביב, אך לבסוף על מנת לשמור על האותנטיות, בחרו במגמת התיאטרון של התיכון המקומי. הסרט למעשה עוקב אחר גילוי הסיפור לבני הנוער לאורך תקופה וכניסתם של בני הנוער עצמם לדמויות של נערי המחתרת ששהו אז בצריף.

"כל תלמיד לקח לעצמו דמות שהייתה במקום וניסה להיכנס לראשה", מסביר לוי. "זה היה אתגר ללמוד את ההיסטוריה של כל אחד מהם ולבנות לו דמות. לימדנו אותם על ההיסטוריה של הלח"י, נסענו למוזיאון הלח"י, פגשנו את אנשי הארגון ואפילו ביקרנו במבנה עצמו. אחר כך כל אחד מהם ניסה להחיות את הדמות שניתנה לו, לחוות את החוויה של נער לח"י לפני שבעים שנה". 

לוי מספר כי הוא מרגיש שיצא להם לא רק סרט שמנסה לספר את הסיפור בזווית אחרת, אלא גם עבודה עם ערך מוסף עבור התלמידים שהשתתפו בפרויקט. "הם נחשפו למשהו שהם לא היו מגיעים אליו, למרות שהוא נמצא ממש לידם. אפילו הכיכר שליד בית הספר נקראת על שם חמשת הנרצחים. אני מקווה שבזכות הסרט גם בני נוער אחרים יתחברו וילמדו על הסיפור".

תלמידי מגמת התיאטרון | צילום: אסף פרידמן

להחיות את בני הנוער

אור וזאנה (17), תלמיד מגמת התיאטרון של תיכון "אביב", מנסה במהלך הסרט להיכנס לדמותו של מפקד החבורה יצחק מוסקוביץ. "לא הכרתי את המקרה עד שהתחלנו לעבוד על הסרט", הוא מודה. "כשפלג פנה אלינו - התלהבנו, והיום כשהוא עוד שנייה יוצא זה עוד יותר מלהיב".

במהלך הסרט רואים הצופים כיצד וזאנה וחבריו מנסים להיכנס לדמויות. מכיוון שלא היה תסריט אלא רק סיפור מסגרת, ניתנה להם יד כמעט חופשית ליצור בין הדמויות אהבות ויריבויות, כל עוד הם נשארים כמה שיותר קרובים למציאות שהתרחשה בשטח.

"זה היה אתגר מעניין. כשקיבלתי את דמותו של יצחק חקרתי עליו באינטרנט, ניסיתי להבין מה הייתה תרומתו לכל האירוע ונכנסתי למחשבותיו. כדי להבין את הסיטואציה קראתי הרבה ספרים על התקופה".

בסיום הפרויקט העלו בני הנוער הצגה קצרה אודות המקרה בבית ספרם שחלקים ממנה מצולמים בסרט, הצגה שאת כל הסצינות שלה כמעט הם כתבו מדמיונם. "אני חושב שהפרויקט הזה תרם להבנה שלי על מה שקרה בתקופה ההיא בארץ", טוען וזאנה. "מעבר לכך, זה תרם לי כשחקן לגלם דמות שהמצאתי מחדש".