צילום אילוסטרציה: ירון ברנר

דו"ח עמותת "בטרם" שמתפרסם הבוקר (א') חושף כי הסיבה מספר אחת לתמותת ילדים בקרבת ביתם בישראל היא תאונות דרכים. בעשור האחרון נהרגו בממוצע 32 ילדים בשנה ו-31,724 נפצעו. נתונים אלו מציבים את ישראל במקום השני בשיעור הילדים הנהרגים בתאונות דרכים, מבין מדינות ה-OECD.

נתוני עמותת "אור ירוק" מעלים כי לא נהרג אף ילד בכבישי העיר בעשור האחרון, אך 107 נפצעו, שלושה מהם באורח קשה והשאר פציעות קלות. בשנת 2013 נפצעו 16 ילדים בתאונות דרכים בדרך אל ומבית הספר - המספר הגבוה ביותר בעשור החולף.

הנתונים ברעננה אופטימיים יותר בהשוואה לשכנה כפר סבא ממזרח, שם נפצעו 200 ילדים באותה התקופה. בהוד השרון נפצעו 67 ילדים וברמת השרון 55 ילדים, בהם אחד באורח קשה.

"אוכלוסיית הילדים היא אחת משלוש האוכלוסיות הפגיעות ביותר בתאונות דרכים, יחד עם צעירים וקשישים", מדגישים בעמותה. "ילדים הם נמוכים וקשה לראותם מבעד למכוניות. הם פזיזים, לא מודעים לסכנות ולא מכירים את חוקי הכביש ולכן לא ניתן לצפות את התנהגותם.

"ילדים בגיל צעיר לא מקשרים את רעש הרכב לסכנה, זוית הראיה שלהם צרה וקשה להם לאמוד את המרחק האמיתי. פתרון יעיל הוא הצבת פסי האטה בסביבת בתי ספר, פארקים ומתנס"ים, שיאטו את מהירות כלי הרכב ויצמצמו את הפגיעה בהולכי הרגל הצעירים".