"במגעים עם גופי תקשורת". עמית ארביב | צילום: פרטי

שנת הלימודים שנפתחה זה עתה החזירה את הילדים לבית הספר, לשיעורי הבית ולמבחנים, אך גם להתמודדות החברתית שלעתים אינה קלה. בעידן הדיגיטלי, בו הווטסאפ והפייסבוק תמיד פתוחים, חווית הבריונות ממשיכה גם לאחר שעות הלימודים. בדיוק בסוגייה זו מטפל הסרט "מחוץ לקבוצה" של היוצר הרענני הצעיר (מאוד), עמית ארביב (13), שמנסה לגייס כעשרת אלפים שקלים להשלמת עריכתו דרך האתר למימון המונים "Giveback".

"עד עכשיו מי שמימן את הסרט היו הוריי", מספר ארביב. מכיוון שלטענתו הוא נמצא במגעים עם אחת הזכייניות לרכישתו, הוא מבקש להשיג מספיק כסף (10 אלף שקל) על מנת לשכור שירותי עריכה מקצועיים. בתמורה הוא מציע צ'ופרים כמו ברכה מצולמת והופעה בכתוביות.

סרטו של ארביב, תלמיד כיתה ז' בחטיבת "רימון" בעיר, מספר אודות לירון, תלמיד חטיבת שמנסה להיכנס לחבורת ילדים בכיתתו. בתחילת הסרט הוא מצליח, אך מאוחר יותר הם מנדים אותו. לאחר הנידוי הוא מתיידד עם חבר אחר לכיתה ועל רקע הידידות החדשה החבורה מתחילה לפגוע בלירון. זה קורה על ידי הקנטות, שליחת הודעות מעליבות בווטסאפ ומסתיים בחרם. לירון מוצא לבסוף פתרון יצירתי שמגיע במסיבת הסיום.

צילום אילוסטרציה: shutterstock

גם מניסיון אישי

ארביב עומל על הסרט שכתב, ביים והפיק כמעט לבדו כשנה. "הרעיון הגיע אליי משמיעת סיפורים שקרו לאחרים בשכבה שלי ונפגעו משימוש לא נכון בווטסאפ ודברים שעברתי בעצמי", הוא חושף. "המחשבה שלי הייתה לעשות משהו בשביל לשנות את זה".

לדבריו הוא נמשך לבימוי ומשחק מאז שזוכר את עצמו ואפילו ביים הצגות בגן. הוא החל לכתוב את התסריט מבלי לדעת שיהפוך לסרט. "תוך כדי הכתיבה, למדתי באינטרנט איך לפרק את הסיפור לסצינות, לבנות דיאלוגים וכו'. באותו זמן פניתי למפיק איתמר אילן ששמח לעזור לי בהתנדבות וידע לכוון אותי עם התסריט ובמציאת צלמים ושחקנים לסרט".

התסריט נכתב על בסיס דברים שקרו לחבריו בבית הספר כאשר ארביב מודה שגם הוא עבר משהו קטן. "לא היה עליי חרם, לכולם קורים מקרים והם נפגעים. אמנם זה נראה קטן, אבל מספיק שהוא משפיע לעומק לכל החיים. אז יש פה גם סיפורים שקרו לי, אבל גם לחברים שלי ולאנשים שאני לא מכיר".

צילומי הסרט נערכו בשכונת לב הפארק ביוני ויולי האחרונים, כשהבריכה העירונית, בית ספר "שקד" וכמה דירות בשכונה הפכו ל"לוקיישנים". השחקנים הגיעו הן מבתי ספר למשחק והן מקבוצת חבריו של ארביב שזכו לתמיכה ממורותיהם בבית ספר.  

איפה אתה מתכוון להקרין את הסרט?

"האמת היא שאנחנו במגעים עם כל מיני גופי תקשורת".

מה המטרה שרצית להשיג בסרט?

"לגרום לאנשים להיות קצת יותר זהירים לפני שהם מקלידים בווטסאפ ובכלל, אני מדבר לא רק על ילדים אלא על מבוגרים גם. אנשים צריכים לחשוב טוב לפני שהם לוחצים על ה"שלח".

אתה רוצה להיות במאי כשתהיה גדול?

"בטח. החלום הוא להגיע להוליווד, אבל עד אז יש לי זמן, אני עוד צריך להגיע למגמת הקולנוע של בית ספר 'אביב' בשביל זה".

רוצים לעזור בעריכת הסרט? כאן תוכלו לעשות זאת