צילום: shutterstock בעלת כלב מסוג לברדור מעורב מרעננה חויבה על ידי בית משפט השלום בכפר סבא לשלם לזוג קשישים ולבתם, אף הם תושבי העיר, פיצוי בסך של 107 אלף שקל, לאחר שכלבה תקף, בשני מקרים שונים, את בני הזוג, בעת שטיילו עם הכלב של בתם, גרם להם פגיעות פיזיות ונפשיות, ואף נשך את כלבם למוות. בפסק דינו, ציין השופט אלדד נבו, כי האירועים הותירו בתובעים חותם משמעותי ואין להקל ראש בצער שחוו.

כלב נשך כלב, בעליו ישלם פיצוי בסך 8,000 שקל
הכלב תקף פעמיים, בעליו תשלם 102 אלף שקלהמקרה הראשון אירע במאי 2011. על פי פסק הדין, טיילה הקשישה ברחוב עם הכלב של בתה, מסוג יורקשייר טרייר גזעי. כשהבחינה בלברדור של הנתבעת כשהוא רץ לעברה, במטרה לתקוף את הטרייר, היא הרימה אותו כדי להצילו, והלברדור נשך אותה בזרועה השמאלית וגרם לה לפגיעה עמוקה.

כשנה וחצי לאחר מכן, נטען, אירעה תקיפה נוספת. האב יצא לטייל עם הכלב של בתו, והלברדור של הנתבעת הגיח פתאום, קפץ עליו מאחור והפיל אותו. לאחר מכן החל הלברדור לתקוף את הטרייר מבלי שהאב הצליח
להפריד ביניהם. התקיפה נמשכה כמה דקות, והובילה למותו של הטרייר.

בני הזוג, שגילם למעלה מ-70, טענו בבית המשפט כי בעקבות האירועים סבלו מחרדות, מקשיי הירדמות ומדיכאון, ופחדו לצאת מהבית.

הנתבעת טענה מנגד, כי באירוע הראשון הטרייר הוא שתקף את האם (טענה שנדחתה על ידי השופט נבו), וכי לתובעים לא נגרמו נזקים נפשיים כלשהם.

שני הצדדים הגישו חוות דעת פסיכיאטריות, אך לנוכח הפערים ביניהן, מינה בית המשפט מומחה מטעמו, שקבע כי בני הזוג סובלים מפוסט טראומה ונותרו עם נכות נפשית בשיעור של 12.5 אחוזים.

השופט הבהיר בפסק הדין, כי פקודת הנזיקין מטילה אחריות על הבעלים של כלב שתקף, ללא קשר לשאלה האם הייתה רשלנות מצדו, ולכן הנתבעת חייבת לפצות את התובעים על נזקיהם.

עיקר הפיצוי שפסק השופט לטובת התובעים היה בגין עוגמת הנפש והצער אותם חוו. השופט ציין, כי האירועים היו "אלימים במיוחד", והתובעים חוו בעקבותיהם שינויים במצבי הרוח ובתפקוד היומיומי. לאב נפסק פיצוי בסך 50 אלף שקל, 35 אלף שקל נוספים נפסקו כפיצויים לאם, ובתם תזכה לפיצוי בסך 7,000 שקל.

כמו כן, הנתבעת חויבה לשלם לתובעים גם את הוצאות המשפט ו-5,000 שקל לכל אחד מההורים הקשישים, בגין עזרת צד ג'.