צילום: אסף פרידמן לאחר למעלה מעשור של עבודה קשה ועשייה משמעותית, הופסקה עבודתו של גיא פירוביץ', יזם חינוכי, מנהל ומייסד תוכנית אי"ל (איתור יכולות הצלחה) בתיכון "אביב" ברעננה, כרכז המגמה. העירייה הודיעה כי בכוונתה לשדרג את התוכנית, להכניס בה שינויים וכוחות חדשים. לא ברור עדיין אם שמה של התוכנית החדשה יישאר אי"ל (על שם בנו הבכור של פירוביץ'), אולם בכל שם אחר שיקראו לה, התלמידים וההורים אינם מוכנים לשמוע עליה ללא גיא.

המתנ"ס ישלם על פיטורי מורה בצורה משפילה
מורה, שפוטרה מחשש שהיא מלכת סאדו, תובעתהסערה פרצה ביום שלישי השבוע, כאשר בישיבה עם נציגי חינוך בעירייה בנושא עתידה של תוכנית אי"ל, נמסר לפירוביץ' כי העירייה החליטה להפסיק את עבודתו בתוכנית ולהכניס בה שינויים רבים. בעירייה הציעו לו, לדברי מקורביו, לעבוד כמורה בתיכון, אבל ללא כל קשר לתוכנית שהייתה הבייבי שלו - אי"ל.

בעירייה מסבירים זאת, בין היתר, בשל ירידה שחלה לאחרונה בהישגים של התלמידים בתוכנית אי"ל ובאחוזי זכאותם לבגרות, ומדגישים כי התוכנית תוגבר, תוך שדרוג המעטפת הרגשית והחברתית להעצמתם של התלמידים, הרחבת המענים הלימודיים, לימוד בקבוצות קטנות ובמיוחד יושם דגש על העמקת המיומנויות המקצועיות של צוותי החינוך.

"גיא קיבל את הבשורה כרעם ביום בהיר", אומרים השבוע מקורביו, "לאחר מכן כינסו את ההורים והצוות החינוכי של בית הספר ועדכנו אותם שתוכנית אי"ל אינה ממשיכה הלאה כמו שהיא כיום. נכון, בשנתיים האחרונות היו קשיים בתוכנית וההישגים ירדו מעט, אבל זה לא קשור לתוכנית אי"ל עצמה, אלא לכל בית הספר כולו. יש כשל בבית הספר עצמו, במיתוג ובארגון. גיא והצוות התריעו והודיעו על השינויים והתוצאות, הם הסבירו שהתנאים לא מספקים ושהתקציב נמוך מדי וביקשו עזרה והתגייסות".

"מתביישים בהחלטה"
תוכנית אי"ל, המיועדת לבני נוער נושרים ובני נוער בסיכון, פועלת כבר למעלה מעשר שנים ברעננה וחוללה פלאים. עשרות בוגרים סיפרו לאורך השנים איך בית הספר והצוות המקצועי של התוכנית, ובראשם פירוביץ', הצילו את חייהם וגרמו לחלקם לצאת מעולם הפשע, להוציא תעודת בגרות מלאה ולהתגייס לשירות משמעותי בצה"ל.

יש לציין כי בדיוק כעת הסתיימה הבנייה של המבנה החדש בתיכון "אביב" בסך שמונה מיליון שקלים, שיועד לכיתות אי"ל.

אם שנכחה בישיבת ההנהלה כנציגת ההורים, אמרה ל"ידיעות השרון" כי צר לה שכל העניין קורה על גבם של הילדים. "אמרו לנו שלכאורה הילדים לא ירגישו שינוי ושהכל יתנהל כרגיל, אבל איך זה רגיל אם האב הרוחני שלהם לא יהיה נוכח יותר?".

לטענתה, בישיבה נאמר במפורש כי פירוביץ' הוזז מתפקידו בתוכנית. "גיא הביא את כל הילדים למה שהם היום. הוא ראה את כל הילדים בגובה העיניים והצליח להתחבר לכל אחד ואחד. למה אי אפשר לשדרג את
התוכנית עם גיא בפנים?".

ההורים אף מחו על התזמון הגרוע לדבריהם של העירייה לבשר בשורה כזו, בדיוק בתקופה שהתלמידים נבחנים בבחינות הבגרות, וכעת "ההודעה הזו מטלטלת אותם".

ואכן המחאה לא איחרה להגיע, עשרות ילדים הציפו את הרשתות החברתיות ויצאו נגד החלטת העירייה. "גיא הציל את חיינו", הם כתבו. "גיא הוא האבא השני שלנו".

למה לשנות תוכנית מנצחת?
ההורים עומדים לצדו של פירוביץ' ונחושים להשיבו לתפקיד. "הבן שלי, עם כל הבעיות שלו, מרגיש אהוב ורצוי באי"ל. זו חוויה שהוא לא קיבל באף מקום אחר. עם הילדים האלה צריך לעבוד 'מחוץ לקופסה' וגיא פירוביץ' עושה זאת בגדול", סיפרה אחת האימהות, ואחרת הוסיפה: "כולנו, כל ההורים, יודעים, מוקירים ורוצים לראות את גיא ממשיך איתנו ולא משנה באיזה כובע. חשוב לנו שיציעו לו להישאר, כמו שהציעו לשאר הצוות. אם להאמין לדבריהם כי מדובר בשינוי ובהתייעלות להשגת הישגים טובים יותר, הרי שאפשר לעשות זאת תחת הנהגתו של גיא, שהוכיח את דאגתו הכנה לילדינו באופן אישי ובצורה שאף אחד לא עשה לפניו. בזכותו הילדים שלנו הגיעו עד הלום ואנחנו כאן כדי לשמור עליו כמו שהוא תמיד נלחם ודאג לילדינו. אף פעם לא יהיו לי מספיק מילים להודות לגיא באופן אישי עבור מה שהוא עשה לילדינו. הכרת התודה שלנו צריכה להישמע ברור ובצורה איתנה. בכל מקום ובכל הכוח. זה המעט שנוכל לעשות".

"כל אנשי אי"ל והעומד בראשם, גיא פירוביץ', לא חסכו כל מאמץ וזמן אף פעם, לא ביום ולא בלילה, למען הילדים, למען עתידם כאנשים ואזרחים טובים למדינה", אומרת אם נוספת. "זאת מעבר לעידוד, תמיכה ועזרה בלימודים ושאיפה למצות מעצמם את הטוב ביותר. התוכנית זכתה לשבחים והצלחות מרובות והתלמידים של גיא רואים בו אב רוחני שהאמין בהם והחזיר להם את האמונה בעצמם, בו, בדודי ובכל אנשי הצוות. חלק מהם לומד כבר היום באוניברסיטאות, רובם למיטב ידיעתי הלכו לצבא, יש ביניהם קצינים וחיילים